קטר: בין חתרנות לבידוד

קטר לא חדלה ממאמצי החתרנות וההשפעה שלה, גם כשהעולם הערבי מחרים אותה. בטלוויזיה, באו”ם, בעסקים. וגם בכדורגל

ממשיכים במלאכתו. האמיר הקודם, חמד בּן ח'ליפה א-ת'אני | thierry ehrmann, flickr

עד לאחרונה הנסיכות הערבית, קטר, הייתה סמל להצלחה ולהשפעה עצומה. קטר שיפרה באופן מהיר מאוד את אורח החיים המדברי שלה בזכות העושר הגדול בגז נוזלי, אך את כוחה המדיני צברה בזכות רשת אלג’זירה. את הרשת הקים האמיר הקודם בשנת 1996. מאז הפכה קטר לאימת המשטרים הדיקטטוריים הערביים, כאשר שיא כוחה בא לידי ביטוי בטלטלה המזרח תיכונית שזכתה לשם האופטימי – האביב הערבי.

השינוי הגיע לפני כמעט ארבע חודשים, כשקבוצת מדינות ערביות בראשות סעודיה ומצרים הכריזו על חרם על הנסיכות, או “מצור” בלשון הקטרים. החרם הגיע בעיקר בשל הקשר ההדוק בין הנסיכות הקטרית העשירה לתנועת האחים המוסלמים, היחסים הטובים עם איראן ותמיכתה של קטר בטרור.

במה מרכזית נוספת בה משתקפת היריבות הבין-ערבית היא האו”ם. בעוד שבישראל נוהגים לזלזל בארגון האומות המאוחדות, וחוזרים על המונח “או”ם שמום”, מדינות רבות משקיעות בפעילות דיפלומטית בארגון והוא בעל חשיבות גדולה בעיניהם. אחת הדרכים להשתלבות באו”ם היא דרך ארגוני משנה, דוגמת ארגון החינוך, המדע והתרבות של האומות המאוחדות – אוּנֶסְק”ו (UNESCO).

בתקופה האחרונה התרחשו באוּנֶסְק”ו שני אירועים דרמטיים. הראשון הוא ההכרזה של ארצות הברית כי עד סוף שנת 2018 היא תפרוש מהארגון. הסיבה לפרישה העתידית האמריקנית היא היחס העוין של הארגון לישראל. ההצהרה האמריקנית הוכרזה כשנה לאחר שאוּנֶסְק”ו קיבל החלטה שאין קשר בין הכותל המערבי ליהודים, וכמה חודשים לאחר הכרזתו על מערת המכפלה בחברון כאתר מורשת בפלסטין. בעקבות ארצות הברית, אף ישראל הכריזה על עזיבת הארגון.

אירוע דרמטי נוסף, שהתרחש יום לאחר הכרזת הפרישה האמריקנית העתידית, הוא בחירתה של מזכ”לית חדשה לאוּנֶסְק”ו – אוֹדרֵה אזולֶאי (Audrey Azoulay), יהודיה מצרפת ממוצא מרוקאי. אזולֶאי כיהנה בעבר בממשלתו של פרנסואה הולנד כשרת התרבות ואביה ייעץ בעבר למלך חסן השני, אביו של מלך מרוקו הנוכחי. ואזולֶאי האב מוכר מאוד בקשריו למפלגת העבודה בישראל. אזולֶאי נבחרה לתפקיד אחרי שגברה על חמד בּן עבד אלעזיז אלכּוארי, המועמד הקטרי.

בעולם ערבי מאוחד, בחירתו של מועמד ערבי היתה ככל הנראה הבחירה הקלה והמועדפת על הפוליטיקאים הערביים, אלא שהמצב הרגיש של החרם הערבי על הנסיכות הקטרית מביא בסופו של דבר לבחירה של מועמד שהוא גם אישה וגם יהודיה. מצרים שמעוניינת בחיזוק מעמדה, רצתה שנציג מטעמה יעמוד בראש אוּנֶסְק”ו, אך מרגע שהבינה שהבחירה היא בין הנציג הערבי והמוסלמי, אך קטרי, לבין הצרפתיה היהודיה – בחרה מצרים בצרפתיה.

העיתונים בקהיר האשימו את דוחא הקטרית בהובלת קמפיין של מאות מיליונים במטרה לשכנע את הגורמים הרלוונטיים לתמוך במועמד הקטרי למזכ”לות הארגון. בתגובה, העיתונים הקטריים התייחסו ל”שנאה ערבית” נגד דוחא.

טוויטר

בקריקטורה של אחמד עארף שהתפרסמה בעיתון הקטרי “אל-ערב”, אנו רואים איך “מדינות המצור” (כינוי שנתנה קטר למדינות שמפעילות את החרם) שלא הגיעו למקום השני, מניפות את דגל צרפת שנמצא במקום הראשון, כשדגל קטר נשאר רק במקום השני.

גם בכדורגל

דרך נוספת של מדינות המצור להקשות על החיים של קטר, היא דרך הספורט. ניכר לחץ ערבי לביטול  זכות האירוח שלה את משחקי גביע העולם בכדורגל בשנת 2022. זכות האירוח ניתנה לנסיכות העשירה למרות המחסור שלה בהיסטוריה ספורטיבית ועל אף ההמלצות המקצועיות. נקודה מדאיגה היא שרוב הממליצים בפיפ”א בעד האירוח בקטר התבררו כמושחתים ונאלצו לעזוב את הארגון.

צרות נוספות לנסיכות מגיעות משוויץ, שם התובע הכללי המקומי פתח בחקירה נגד נאצר אל-ח’ליפי, נשיא קבוצת הכדורגל פריז סַן זֶ’רמֶן. אם השם הזה מוכר לכם, זה משום שזהו האיש שעמד מאחורי הבאת הכדורגלן הברזילאי ניימאר, מברצלונה לקבוצתו הצרפתית. אל-ח’ליפי משמש בקטר כיו”ר קרן ההשקעות של הנסיכות בספורט וגם מעורב בפרויקטים הקשורים לאירוח המונדיאל ב-2022 בקטר. אל-חאליפי נחקר בשווייץ בחשד שהוא שיחד בכיר בפיפ”א בכדי לזכות בשידור המונדיאלים ב-2026 וב-2030 ברשת “beIN SPORTS” – שלוחה של רשת אלג’זירה הקטרית.

כפי שכתבתי בשבוע שעבר, נראה שכחלק מהפיוס הפלסטיני, תנועת חמאס – בשר מבשרה של האחים המוסלמים וקטר, מתרחקת ממנה ומתקרבת אל השכנה המצרית והעומד בראשה עבד אלפתאח א-סיסי, שנוא נפשם של הקטרים. בנוסף, נטען שאף קטר מתרחקת מחמאס אך הסהר האדום הקטרי הודיע כי מענק קטרי של יותר מרבע מיליון דולר הועבר לטובת מחלקת הקרדיולוגיה של המרכז הרפואי ‘נאצר’ בדרום רצועת עזה. דברים אלה מתווספים להכחשה החמאסית על מתח בינם לבין הנסיכות הקטרית ועל כך שדוחא ביקשה לשים קץ לשסע הפנים־פלסטיני. קטר, אומר דובר משרדו של סנוואר, ראש חמאס בעזה, מילאה תפקיד מרכזי במניעת קריסתה של רצועת עזה דרך מימון פרויקטים של בנייה ותשתיות. כמו כן, שלשום הכריזו בעזה כי בדומה לגדה המערבית גם ברצועת עזה תהיינה בקרוב שתי רשתות סלולארי, כש”וטאניה מובייל” שהיא בעלת קשר לקטר תצטרף ל- Jawwal הוותיקה. על אף מצבו הרגיש, חמאס ממשיך לתמרן בין כל הצדדים.

טוויטר

בקריקטורה שאייר סַאלֶם אלהִלַאלִי לעיתון הסעודי עֻכַּאט’ (נקרא עוכאז) אנו רואים על הפרצוף הקטרי את הסטירות שהוא קיבל לאחרונה. האחת היא הפיוס הפלסטיני בין חמאס לפתח, שהושג בתיווך מצרים, יריבתה של קטר; וסטירה נוספת, בעקבות הצהרת טראמפ, נושאת את הכותרת “שלילת העסקה הגרעינית של איראן”, ידידתה הקרובה. בסטירה אחרת מציינים את האובדן של אוּנֶסְק”ו, שקטר רצתה שנציג שלה יקבל את ראשות הארגון, ובאחרונה – סטירה המציינת את השחיתות ברשת ערוצי הספורט העולמית “beIN SPORTS”, על רקע הענקת זכויות שידור משחקי גביע העולם.

ולסיום, כשברקע ההכרזות המעודדות מבחינה ישראלית על העזיבתה המתוכננת של ארצות הברית את אוּנֶסְק”ו בשל היחס הרע לישראל, הוכרז שלשום כי תיפתח בוושינגטון די.סי נציגות צבאית קטרית חדשה. כן , בבירה האמריקנית, שעוזבת את אונסק”ו תיפתח נציגות של קטר – אותה קטר של חמאס ואלג’זירה.

____________________

הכותב הינו מומחה למזרח התיכון והאסלאם, עורך הדף – “חלון למזרח התיכון המתחדש

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

3 תגובות למאמר

 1. האמיר הקטארי בדימוס לא נראה כמו שליט ערבי. הוא נראה כמו קריקטורה של שליט ערבי. או כמו דמות האידיוט מן הסרט הערבי של שישי בערב. (למי שזוכר.)

 2. תודה רבה מר בנעט על הטור המעניין שלא מוזכר כמעט בתקשורת הממסדית.

  אבל עם השאלה העקרונית נשארתי למרות ואולי דווקא אחרי מה שקראתי, בעצם מה קורה שם ?
  מי נגד מי, מיהו המנצח בעצם? למה ארה’ב כן תומכת במדינה הסוררת הזו ?

 3. אין שום פיוס פלסטיני.
  למה ישראל חיכתה שארהב תעזוב,כדי לעזוב בעצמה ?
  ה”שחיתות” של חליפי לא שונה ממנגנון הרשע הסוביטי
  שנמצא אצלנו ומארגן תיקים וחקירות למי שאיננו לבן
  מספיק וקומוניסטי מספיק.

  כמעט כל הטורנירים מתקיימים באירופה או ארהב
  בניגוד מוחלט להגיון כלכלי או ספורטיבי.
  כשזה לא קורה,הטורניר מתקיים במי שציית לתכתיבים
  של אירופה וארהב.
  הקבוצה של חליפי מאיימת על האצולה הותיקה (אנגליה,ספרד,איטליה,גרמניה) ולכל התיקים והחקירות.
  כשמרסיי איימה בזמנו על ההגמוניה,תיקים וחקירות
  אורגנו מהר מאד לבעלים טאפי.כשאייקס איימה על
  ההגמוניה,מייד דאגו לחוק בוסמן שחיסל אותה.

  אירופה וארהב הן לא יותר משני ארגוני פשע גדולים
  שיש להם במקרה גם דגל והמנון.ה”ספורט” של ארהב
  עוד יותר מושחת מזה שבאירופה.
  הרבה יותר מושחת.