הדרוזים בסוריה: עדיף לא להתערב

הדרוזים בסוריה הם חייליו של אסד ועובדים עם חיזבאללה. הגנה עליהם איננה חלק ממטרותיו של צה”ל

דגל סוריה על קיר בכפר הדרוזי בוקעתא בגולן הישראלי. צילום: דורון הורביץ, פלאש 90

בסוף השבוע האחרון פורסמה הודעה מטעם דובר צה”ל, ולפיה צה”ל ערוך ומוכן לסייע לתושבי הכפר הדרוזי חאדר שבסוריה, וימנע פגיעה או כיבוש של הכפר, זאת מתוך מחויבות לאוכלוסייה הדרוזית בישראל. הודעה זו הגיעה על רקע הדיווחים כי המורדים כבשו בסוף השבוע שני מוצבים של צבא סוריה לא רחוק מחאדר, וכי חיילי אסד הגיבו בירי ארטילרי. על פי דיווח שהתקבל בתקשורת הסורית, תשעה בני אדם נהרגו בפיגוע התאבדות שביצעו המורדים.

בשבועות האחרונים המורדים הסונים מבססים את אחיזתם באזור הגבול, כאשר אזור חאדר והחרמון הסורי הם היחידים שנותרו בשליטת משטר אסד. עובדה זו מעוררת דאגה בקרב הדרוזים הסורים ובקרב בני העדה הדרוזית בישראל. הם החלו להפעיל לחץ על הצמרת המדינית והצבאית, במטרה שישראל תסייע לאחיהם הדרוזים בצד השני של הגבול, במלחמת האזרחים האכזרית הניטשת בסוריה. במקביל דווח כי עשרות דרוזים פרצו את גדר הגבול וחצו לשטח סוריה כדי לסייע לאחיהם. הם הושבו לישראל בתום מרדף.

הצהרת דובר צה”ל על נכונות להתערבות צבאית ישראלית בסוריה כדי להגן על אזרחים סורים, היא לא פחות מדרמטית. מדובר במהלך שונה באופן מהותי מכל סיוע הומניטרי שסיפק צה”ל עד כה למורדים, אויביהם של הדרוזים ומשטר אסד. זוהי הודעה חריגה, הנוגדת את מדיניות ישראל מאז הקמתה.

ראוי לשאול: האם הגנה על כפרים דרוזים עוינים בסוריה או בלבנון, היא חלק ממטרות צה”ל? האם משימה כזו עומדת בהגדרת ייעודו של צבא ההגנה לישראל? כרגע העניין עובר מתחת לרדאר, כאילו מדובר בהחלטה מקומית של מפקד צבאי בשטח, ולא כך הדבר. מדובר בהחלטה אסטרטגית, מדינית משמעותית.

יש שיגידו שצה״ל עושה זאת, בין השאר, כדי להגן על הגבול מפני התבססות איראנית. נזכיר רק שהדרוזים בסוריה עובדים עם אסאד ועם איראן. המפקדה המקומית של סמיר קונטאר, הדרוזי מחיזבאללה, הייתה בתוך הכפר חאדר, ומשם הם שיגרו רקטות, הוציאו פיגועים ופגעו בחיילי צה”ל המוצבים ברמת הגולן. בחסותם של קונטאר ושל ג’יהאד מורנייה, בנו של עימאד מורנייה, נבנתה שם תשתית טרור ענפה האחראית ללא מעט פיגועים נגד ישראל. ב-2014 למשל, הם הניחו מטען צד לכוח צנחנים מגדוד 202. קצין צנחנים נפצע אז באופן קשה, ועוד שלושה חיילים נפצעו בינוני.

“לא רוצים עזרה מישראל”

חשוב לזכור שגם הדרוזים בגולן מהססים זה כמה עשורים לתמוך בישראל בגלוי. הרק 1,500 מתוך 21,000 דרוזים החיים במג’דל שמס והאזור, מחזיקים באזרחות ישראלית. הרוב המכריע מסרבים להכיר בריבונותה של ישראל. רק לאחרונה הביעו ראשי העדה הדרוזית בגולן התנגדות עזה להחלטתו של שר הפנים אריה דרעי על קיום בחירות דמוקרטיות לראשונה בכפרי הדרוזים בגולן, בטענה שזוהי “ישראליזציה” של הכפרים.

בזמן שהדרוזים בישראל מצפים מצה”ל להתערב לטובת אחיהם, מתברר שהם עצמם דוחים את הרעיון. בראיון שפורסם באתר ynet עם זיאד אבו-טאפש, עיתונאי ולוחם דרוזי מסוריה, אמר אבו-טאפש: “כשראיתי את הסרטונים בהם דרוזים מישראל מפגינים למעננו ואומרים ‘נקריב את חיינו למען סווידא’, הייתה לי הרגשה מיוחדת שלא הרגשתי מעולם. הייתי גאה בהם, אבל אנחנו לא רוצים עזרה מישראל. אנחנו הדרוזים בסוריה, לבנון ופלסטין עדה אחת, ויש לנו ערכים שכולם מסכימים עליהם. אנו גאים באחינו הדרוזים בישראל, אבל אנחנו נישאר על אדמותינו ולא משנה מה תהיה התוצאה. חובתנו לתמוך בחיילים הסורים”.

מה נאמר להוריו של חייל צה”ל הראשון שייהרג על הגנת הכפר העוין חאד’ר במדינת האויב סוריה? האם אפשר להעלות על הדעת מצב שבו חיילי צה”ל וחיילי מילואים נכנסים לסוריה להגן על תומכי אסד?

ביום שישי פורסמו תמונות של מנהיג העדה הדרוזית בישראל, שייח’ מוואפק טריף, מקבל תדרוך ועדכונים מקציני צה”ל על המתרחש בחאד’ר. אין ספק שהלחץ המופעל על צה”ל ועל המדינה מצד מנהיגי העדה הדרוזית בישראל, הוא כבד. הלב יוצא אל מי שחרדים לחייהם של אחיהם מעבר לגבול. אבל, וזהו אבל גדול מאוד, הדרוזים בסוריה הם לא הדרוזים של מדינת ישראל. הם חיילים בצבאו של רוצח ההמונים אסד, הם עובדים עם חיזבאללה והם אויבים של מדינת ישראל. לא מדובר בהגנה על העורף או בתגבור כוחות בגבולות, אלא בהתערבות בוטה במלחמה בסוריה ובתמיכה בחיילי אסד.

אסור לנו להתבלבל, ואסור גם שהדרוזים הישראלים יתבלבלו בנאמנות שלהם. הדרוזים בישראל הם אחינו, הדרוזים בסוריה לא.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

18 תגובות למאמר

 1. לראות את הבעיה רק בעין אחת. הדרוזים בצד השני הם נשענים על אסד שנותן להם הגנה/תושבות והמציאות שהם לא אוהבים אותנו ולחלק אולי שונא אותנו כאשר הם מחוברים לשלטון של אסד . ובתוך אותן מציאות ישנן מורדים והקבוצה הזאת ישנן המון ארגוני טרור מי דעאש עד לכאלו שיש להם רק שם אחר ואותן כוונות רצח . לתת לאותן ארגונים לכבוש את המיעוט הדרוזי שהתוצאות יהיה ברמת האסון ( כמו היזידים ) ולא לדבר שהפליטים יבוא לארץ אז עדיף למנוע זאת.

  1. מעדיף את כל הדרוזים בעולם, על היהודים החרדים שמכים חיילים שמתגייסים לצהל, העדה חרדית האנטי ציונים, הסטמרים, והיהודים בBDS ובאירגוני השמאל …
   וגם על הצפונבונים השמלנים המשתמטים מצה”ל והאביב גפנים והאודי אביבים …

 2. אמת לאמיתה. תהיה זו טעות קשה ביותר להתערב במלחמת העולם הפנים ערבית. ד”א: מרבית הדרוזים הגולניים התנתקו מסוריה והיא מעניינת אותם כקליפת השום. זהו רק קומץ של כמה מאות (מתוך 21K) שדוחף אותנו לתוך הקלחת, והגיע הזמן להעמיד את אותו קומץ במקום – אחת ולתמיד.

 3. הדרוזים אינם אחיי. מעולם לא היו, ולעולם לא יהיו.
  הדרוזים פגעו לא מעט באחים האמיתיים שלי – היהודים. אנא, קיראו את ההיסטוריה של ההתיישבות היהודית באזורים הסמוכים לדרוזים.
  הסיבה היחידה שהדרוזים, או יותר נכון חלקם בלבד, מתגייסים לצבא, היא בגלל שכך הם נוהגים בכל מקום שבו הם נמצאים. כך גם בסוריה וכך גם בלבנון. ואליד ג’ונבלט מעולם לא אהד את ישראל, מעולם לא שיתף עימה פעולה (אלא אם נוצר צורך ספציפי ולפרק זמן קצר מאד ומוגבל, ובתנאי ששיתוף הפעולה הזה לא ייודע), ומתבטא נגדה מעל כל בימה אפשרית, ולו היה מפיק תועלת – גם היה פוגע בחיילי צה”ל באשר הם.
  לא ראיתי שום התייחסות שלילית לסמיר קונטאר מצד אחיו הדרוזים. למי שלא יודע – שיקרא מה הוא עשה בפיגוע בנהריה.
  אם הדרוזים בתחומי מדינת ישראל (כולל רמת הגולן) רוצים לסייע לאחיהם בסוריה – מצויין. שיעברו את הגבול ברשות, בבגדים אזרחיים בלבד וללא נשק, תוך חתימה על כתב ויתור על אזרחות ישראלית (אם יש למי מהם), והתחייבות שלא לחזור למדינת ישראל.
  מי שרוצה לסייע לאויב שלי (הדרוזים בסוריה ובלבנון עונים על הגדרה זו), לא יכול ליהנות ממנעמי החיים בבית שלי.

  1. גם היהודים, מהעדה החרדית, מסטמר, וגם היהודים שונאי הציונות מהBDS ומאירגוני שמאל קיצוניים הם לא אחי –
   אני מעדיף את הדרוזים.
   אם לדרוזים הציוניים ( יותר ציונים מהרבה יהודים) ששרתו איתי בצבא , שהאחים והבנים שלהם נהרגו במלחמות ישראל , שמשרתים ביחידות קרביות ולדעתי הם יותר ציונים מהרבה יהודים (כל מיני סרבנים עשבים שוטים ואביב גפנים וכאלה) , יש אינטרס להציל אחרים שלהם בחול אני חושב שאנחנו חייבים להם את זה.

  2. אבי היקר, האם כשההורים שלך חולקים על דעתך, ומביעים את דעתם בנחרצות, האם אתה מבטל את הורותם?
   האם, כאשר היית ילד, כשרבת עם מי מאחיך, האם הוא הפסיק להיות אחיך?
   משפחה לא בוחרים.
   חסידי סאטמר והעדה החרדית הינם יהודים ואחינו. גם כאשר הם חולקים על דעת הציונים בכל מה שקשור במדינת ישראל. יהודים הפועלים במסגרות שמאל קיצוניות, הם עדיין אחיי ואחיותיי. גם כאשר הם מסכנים את חיי. זה מה יש. הדרוזים, גם כאשר הם (כמוני וכמו כל מי ששרת בצה”ל) מוסרים את חייהם בעבור המדינה ובעבור יהודים (כמוני וכמו כל מי ששרת בצה”ל שמוסר נפשו להגן על דרוזים בתוככי מדינת ישראל), הם עדיין לא בני משפחתי.
   והדרוזים אינם ציונים. הם תושבים המקבלים על עצמם את עול חוקי המדינה בה הם יושבים. גם אם מדינה זו היא אלסקה או זימבבווה או ניו-זילנד.

 4. דברים שיוצאים מן הלב נכנסים אל הלב והעובדה שהדרוזים אין להם מדינה ואין להם אדמה מוכיחה כי אין ענין להלחם למען מי שרוצה להשאר על אדמתו – כפי שפורסם בכתבה – וברור שאין לסכן חיי חיילים של ישראל כדי לעזור לקרובי משפחה של דרוזים בסוריה בלבנון או בכל מקום אחר
  בל נשכח שהצבא פתח שעריו גם למוסלמים והמה נמצאים גם בארצות אויבים אחרות – אז האם צהל יגרר למלחמה בלבנון סעודיה מצרים או כל מדינה אחרת כי קרובי משפחה של חיילי צהל גרים באזורים אילו
  או סומליה או תימן? אל לנו להכניס ראש בריא למיטה חולה וברוך השם שהקדוש ברוך הוא שומר על עמו ישראל הנה לא ינום ולא ישן שומר ישראל

 5. אולי נציל את הדרוזים של חאדר היום. אבל מחר נצטרך להילחם שוב, נחשו נגד מי? נכון מאוד, נגד הדרוזים החביבים של חאדר, שיתקפו אותנו לאות תודה, על שסייענו להם. למי שעוד לא למד, כך מבטאים הכרת תודה כלפיך במזרח התיכון – במיוחד אם אתה ישראלי.
  למעשה, אפילו אם הם לא ירצו לעשות זאת, בני חאדר פשוט יהיו חייבים להילחם בנו, כדי להוכיח לאסד שהם עדיין נאמנים לו ולא מחוייבים כלפינו. מי כמותם יודע מה קורה לכל מי שאסד מפקפק בנאמנותו…

 6. יש פה דקויות שאסור לזנוח. אם סמוך לבולותנו יתנהל טבח של דרוזים – או קהילה אזרחית כלשהיא – שיכולנו למנוע בלי לסכן חיילנו, ולא הזזנו אצבע, מה זה יאמר עלינו ? ואם מדובר בדרוזים, התנהלות כזאת לא רק יהדק את הקשר עם עם המגזר הדרוזית בארץ היא גם יערער את קשר בין אחיהם סמוך לגבול ובעלי ברית של אסד שלא הגנו עליהם.

  1. יש פה דקויות שאסור לזנוח. אם סמוך לגבולותנו יתנהל טבח של דרוזים – או קהילה אזרחית כלשהיא – שיכולנו למנוע בלי לסכן חיילנו, ולא הזזנו אצבע, מה זה יאמר עלינו ? ואם מדובר בדרוזים, התנהלות אקטיבית לא רק יהדק את הקשר עם עם המגזר הדרוזית בארץ היא גם יערער את קשר בין אחיהם סמוך לגבול ובעלי ברית של אסד שלא הגנו עליהם.

 7. ליטל שלום.
  צר לי לומר לך שממשלות ישראל עזרו רק לאויביהם השנואים ולא לדרוזים. הפלנגות בלבנון, הקמת חמאס משקל נגד לפתח, הקמת תנועת אמל השיעית בלבנון ומרחמה יצא ארגון חזבאללה. הדרוזים בכל מלחמות ישראל לא ירי כדור אחד על חייל ישראלי, נהפוך הוא.
  הדרוזים בישראל מבינים כללי המשחק והאינטרסים של ישראל ואף עוזרים ותומכים בפעולתיה. ראוי להדגיש כי המצב בסוריה אינו מאפשר לדרוזים שם מרחב תמרון ובטח לא בעתיד הנראה לעין, שם לצערנו טווחים איש, עדה, ארגון אחד בשני, כשממשלת ישראל מסייעת לאנוסרה ולארגונים טרוריסטים אמתיים (כך לפחות מוגדרים ע”י מועצת הבטחון).
  אותם ארגונים שישראל עוזרת להם היום רואים בישראל אויב כובש שחובה אדיאלוגית דתית להלחם בה “בישראל” כך עפי תפיסתם והם בהזדמנות ראשונה לא יהססו להסתובב ולכוון נשקם נגד חיילי צה”ל ומדינת ישראל., ראוי לשאול גברתי, מה אתם מצפים מארגונים שמגייסים את הדת והמשאבים והכוחות כדי להרוג ולשחוט ולאנוס תחת הסיסמא הידועה “אללה אכבר” האם הם יכירו טובה לישראל, הריהם לא חסים על בני עמם ודתם.עת שתתאפשר להם ההזדמנות ילחמו בישראל ללא רחמים.
  דעי שבבוא העת גם תצטרך ישראל לבקש עזרת הדרוזים שם והם יהיו אלה אשר יעמדו נגדם, דברי ההסטוריה הם ההוכחה לנאמר.
  דעי לך גם הדרוזים שם לא מבקשים עזרה מישראל, אנחנו הישראלים מבקשים שלא יאפשרו לארגונים אלה הנתמכים בידי צה”ל להתגנב מאחורי גבם ולטווח בהם, יתנו להם הזדמנות ותראו מה הדרוזים מסוגלים לעשות בהם.

 8. לדעתי לא צריך למדוד את הדרושים בגולן ובסוריה לפי מידת הנאמנות שלהם לישראל.
  הרי יש גם יהודים אנטי ציונים ששונאים את המדינה שנאת מוות
  למשל : היהודים שחברים בBDS ואירגוני שמאל אחרים, או : הרבנים הסטמרים שנפגשו עם החומניסטים באיראן כדי ליעץ להם כיצד להשמיד את המדינה הציונית ועוד..
  בכל זאת ולמרות זאת למדינת ישראל יש מחויבות להגן על כל יהודי בחול.
  הדרוזים הם עם ללא מדינה ממש כמו היהודים בחו”ל, הדרוזים בישראל מאז ומתמיד חלק מהמדינה משרתים בצה”ל תורמים ואזרחים מלאים ושותפים בכל התחומים, ולכן הם אחים שלנו, ראויים להיות שווים בין שווים ולא אזרחים סוג ב , ולכן גם מן הראוי להתיחס לדרוזים בחול במיוחד שהם קרובי משפחה של הדרוזים בארץ ,בני אותה דת ואותו לאום של הדרוזים בארץ, כמו שאנחנו מתיחסים ליהודים בחו”ל.

  1. יש לך כמה טעויות.

   א) אף אחד לא בודק ולא יכול לבדוק את הנאמנות של הדרוזים בגולן ובסוריה. הם נאמנים (מטבע דרכם והזרם הדתי שאליו הם משתייכים) לשלטון באותה המדינה בה הם מתגוררים. תהא זו ישראל, או סוריה או לבנון, או יפן, או שבדיה, או השד יודע איפה.

   ב) סאטמר הינה חסידות המתנגדת להקמתה וקיומה של מדינת ישראל, לא בגלל היותה בית ליהודים, אלא בגלל זהבית הזה הוקם ונשמר ע”י הציונות, שדרכה נוגדת את דעתה של חסידות סאטמר. עם זאת, לידיעתך ולידיעת הקוראים, חסידי סאטמר מעולם לא הזיקו למדינת ישראל, ולא לאף יהודי. תסתובב במדי צה”ל ליד בתי סאטמר בניו יורק ותבקש עזרה, ותראה כמה חסידים ימהרו לסייע לך. חסידי סאטמר מתחרים בכל שאר החסידויות באהבת ישראל. מי שנפגש עם עם איראנים אלו נטורי קרתא, שהינם פלג בן כמה עשרות בודדות של עלובי ומרירי נפש שדעתם משובשת, ולקשר אותם לחסידות סאטמר זה כמו לומר על נוצרי שהוא קתולי פרוטסטנטי, או על מוסלמי שהוא סוני שיעי, להבדיל אלף אלפי הבדלות.

   ג) ליהודים בחו”ל יש מדינה. ישראל. העובדה שהם לא מתגוררים בה אין בה כדי לפסול את העובדה שיש להם מדינה שבעת צרה תסייע להם להימלט ארצה ותקלוט אותם מיידית (ע”ע כל עליות המצוקה, והאחרונה שבהם עליית יהודי אתיופיה). עם זאת, מדינת ישראל אין שום מחויבות להגן על יהודים המתגוררים בחו”ל. מחויבות זו קיימת רק מצד המדינות בהן היהודים מתגוררים, וכידוע לכולנו – לא רק שאותן מדינות לא מקיימות את חובתן זו, אלא אף מעודדות בצורה אקטיבית ופסיבית פגיעה ביהודים (ע”ע שרה חלימי הי”ד). ואם אתה כל כך רוצה להגן על יהודי המתגורר בחו”ל, סע לארה”ב ותשמש שומר ראש של ברני סנדרס או נועם חומסקי. רק שלפני כן תלמד עד כמה שני היהודים הללו אוהבים אותך ואת מדינת ישראל, ומה הם עושים כדי לגונן עליה ועל היהודים שבה.

   ד) העןבדה שחלק מהדרוזים מתגייס לצה”ל אינו אומר שמעתה כל דרוזי באשר הוא, זכאי להגנת צה”ל, אפילו במחיר דמים כבד של חיילים יהודים. וכמו שכתבה YAEL BRONS, צה”ל לא צריך לסכן חיילים יהודים כדי לגונן על “אחים” מוסלמים של משרתי צה”ל.

   ה) הדרוזים אינם לאום, אלא עדה. יש דעות המשייכות את העדה לאיסלאם, ויש דעות המנתקות את העדה מהאיסלאם ומגדירות את הדרוזים כזרם שונה.

   ו) מדינת ישראל הוקמה כמדינה יהודית (ע”ע מגילת העצמאות), לא כמדינת כל תושביה, ולא כמדינת כל הדתות שבהן נוקטים תושביה. מי שרוצה לשמור על נוכרים, מחוץ לגבולות המדינה, ועוד כאלו שמביעים השכם והערב את שינאתם למדינת ישראל ופגעו ויפגעו בתושביה היהודים, שישמור בעצמו. אני לא מוכן שתיפול שערה מגופם של חיילי צה”ל בעבור מי ששונאים אותי.

 9. שאף חייל משלנו לא יפגע בהגנה על הדרוזים בחדר שהם אויבנו חד וחלק

 10. אסור היה לרדוף אחרי העוברים את הגבול:
  —————————–

  א) מי שגנב את הגבול ועבר למדינת אויב – היה צריך לתת לו לעבור ולהשאר שם.

  ב) מי שרוצה להכנס לישראל – נניח בעוד כמה חודשים יש להעמיד לדין ולהכניס להרבה שנים לכלא על חציית גבול למדינת אויב ללא רשות.

  ג) ברור שכל הארוע צולם, כך שניתן למצות את הדין עם אלו שעברו את הגבול.

  ד) החוק במדינת ישראל הוא המלצה בלבד שיותר מדי גורמים מרשים לעצמם להפר אותו ברייש גלי.

  ה) למדינת ישראל למעט עזרה הומנטירית שהיא החליטה שהיא מעניקה אסור להתערב במלחמה של השיעים בסונים וכל שכירי החרב.

  ו) לא נשכח את תושב חאדר הדרוזי סאמיר קונטר שרצח בני משפחה ורוצץ ראש של ילדה בת 4 על סלע בשל יהדותה.

  ז) לא נשכח את התגיסותם של תושבי חאדר לסמיר קונטר לפיגועים שבוצעו כנגד חיילי צה”ל.

  ח) חאדר נשלטת ע”י החיזבאללה, קשה לי לחשוב כיצד עיירה שמשתפת פעולה מבחירה עם הגרועים שבאויבינו יכולה לצפות לעזרה כלשהי מאיתנו.

  ט) דבר אחרון והחשוב ביותר, בסוריה של פעם נלחמים את קרב כרבאללה כ- 1400 שנה אחרי התרחשותו. כשערבים הורגים ערבים במאות אלפים, פוצעים מי יודע כמה, אונסים מי יודע כמה, בוזזים וגורמים לכ- 10 מיליון עקורים – אל לנו להתערב, שהברברים יהרגו אחד בשני או כפי שהגדיר זאת מנחם בגין בהצלחה לשני הצדדים. אסור לסכן אף חייל יהודי בשביל המלחמה המיותרת הזאת שמבחירה נמשכת כבר כמעט עשור שלם.