האם המשטרה תחשוף את המגעים שהובילו לריאיון אלשיך בידיעות?

במכתב למשטרה מבקש עו”ד מיכאל דבורין לקבל תכתובות בין לשכת המפכ”ל לעיתון: “לכאורה ניגוד עניינים בוטה”

ניגוד עניינים? אלשיך ומוזס. צילומים: יונתן זינדל, קוקו. פלאש 90.

משטרת ישראל נדרשת לחשוף את המהלכים מאחורי הקלעים שהובילו לראיון החריג שהעניק מפכ”ל המשטרה רוני אלשיך ל’ידיעות אחרונות’, ושפורסם אתמול בגרסה המודפסת של העיתון.

הבוקר (שני) שלח עורך הדין מיכאל דבורין מכתב לממונה על חופש המידע במשטרה, בבקשה לקבל לידיו פרטים מלאים על כל סוג של התקשרות שהתנהלה בחודש האחרון בין לשכת המפכ”ל או גורם כלשהו במשטרה ובין אנשי ‘ידיעות אחרונות’. בין היתר מבקש דבורין פירוט שיחות טלפוניות שהתקיימו בין הצדדים, כמו גם העתקי תכתובות “בדואר, פקסים, דואר אלקטרוני, הודעות סמס, הודעות באפליקציית ‘Whatsapp’ וכל אפליקציית מסרונים אחרת”.

דבורין, שותף במשרד ‘בם דבורין כהן’, מציין במכתבו כי הריאיון של אלשיך לידיעות “מהווה לכאורה ניגוד עניינים בוטה” – וזאת על רקע חקירת תיק 2000 שבו נחקרו באזהרה ראש הממשלה ומו”ל ‘ידיעות אחרונות’ נוני מוזס. “חוקריו (של מוזס) והאנשים שיכריעו האם להמליץ על העמדתו לדין כפופים למפכ”ל”, כותב דבורין, ומוסיף כי מו”ל ידיעות אחרונות “עומד במרכזה של פרשה בה מעורב גם ראש הממשלה, הטוען כי המשטרה מדליפה מחקירותיו. בראיון שהעניק אלשיך לידיעות אחרונות, התייחס המפכ”ל לאותן האשמות ולכן הריאיון מהווה לכאורה ניגוד עניינים בוטה”. מסיבות אלו “ישנו עניין ציבורי מובהק בהבנת ההתנהלות החריגה” שהובילה לקיומו של הריאיון. המשטרה מתבקשת להשיב לבקשה זו בתוך 30 יום.

                                                                                מכתבו של עו”ד דבורין

הריאיון המדובר עם המפכ”ל זכה לקידום נרחב על ידי ידיעות אחרונות, ובכלל זה הפניית שער בולטת ומיקום בכפולה הפותחת והמובילה של העיתון. המסגור של הריאיון היה אוהד ביותר כלפי המפכ”ל. “בלעדי: בשיחה עם ‘ידיעות אחרונות’ חושף המפכ”ל כיצד הוא מתמודד עם הניסיונות להחליש את כחולי המדים”, נכתב בכותרת הגג של הכתבה. על שער העיתון התנוססה תמונתם של אלשיך (בלבוש אזרחי) ואשתו, מחויכים ומקבלים אורחים בסלון ביתם. בטקסט שמתחת לתמונה נכתב: “הפרחים למפכ”ל: אלשיך ואשתו שירה עם נציגי גמלאי המשטרה שבאו לחזק את ידיו בסוף השבוע”. בכותרת המשנה בהפניית השער נכתב כי “בסביבת רה”מ מעלים הילוך במתקפות, אבל אלשיך לא מתרגש: ‘המשטרה חזקה'”. בכותרת הראשית של הריאיון הופיע ציטוט מפיו של המפכ”ל: “אני לא סופר שום דבר, וכל הסערות סביבי לא ישפיעו על החלטת המשטרה”.

בידיעות נמנעו מלהציב למפכ”ל מכשולים, ולא טרחו לשאול אותו על כמה סוגיות בעייתיות שהמפכ”ל והמשטרה עומדים במרכזן: המשך העסקתו של ליאור חורב כיועץ תקשורת חיצוני, אף שבמשטרה מודים כי הוא הפר את התחייבותו בחוזה שלא לבקר פוליטיקאים; הגיבוי שמעניק אלשיך למפקד יחידת להב 433, ניצב רוני ריטמן, שנחשד בהטרדה מינית של קצינת משטרה; ההדלפות הרבות מצד המשטרה סביב החקירות בהן מעורב ראש הממשלה. אפרופו הדלפות, אלשיך אמנם שיתף את קוראי ‘ידיעות’ בכך שהחוקרים מתבדחים ומתייחסים ב”הומור” לביקורת נגדם, אך בידיעה נפרדת לצד הריאיון ידעו בעיתון לדווח כי “במשטרה רוצים לגבות עדות גם מראש הממשלה” בפרשת הצוללות. בכותרת המשנה נאמר כי “במשטרה טוענים שאין מנוס מלתשאל את רה”מ”.

שער “ידיעות אחרונות”, אתמול (ראשון)

הריאיון ב’ידיעות’ כלל גם התייחסות נרחבת להצעת החוק האחרונה של ח”כ דוד אמסלם, לקצץ בשכרו של המפכ”ל. אלשיך, המשתכר למעלה מ-80 אלף שקלים בחודש ברוטו (שלישי רק לנשיאת בית המשפט העליון ולרמטכ”ל), התייחס לסוגיה וטען כי “האזרח צריך לדעת שהמשטרה תיתן לו את השירות שמגיע לו” וכי “גם המפכ”ל מקבל משכורת טובה בשביל זה”.

בעיתון ציינו כי היוזמה של אמסלם לא הצליחה “להוריד את החיוך מפניו של רוני אלשיך”. הפרשן המשפטי של ידיעות אף כינה את ההצעה של אמסלם “שיבוש הליכי חקירה”. בפועל, כפי שחשף אמיר איבגי בערוץ 20, לא מדובר ביוזמה חדשה אלא בהצעה שהוגשה כבר ביולי 2015 – חצי שנה לפני שאלשיך מונה למפכ”ל. ההצעה זכתה בזמנו לתמיכה מקיר לקיר, כולל של ח”כים ממפלגת העבודה ואף מהרשימה המשותפת.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: “מענה יועבר לפונה במישרין באמצעות הממונה על חוק חופש המידע אליו הופנתה הפניה ולא באמצעות כלי התקשורת”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

11 תגובות למאמר

 1. אלשייך: “אני לא סופר שום דבר.”
  ליתר דיוק – שום דבר, פרט למה שדרוש לנוני.

 2. ההנחיה של אלשיך להמנע מלחקור תלונות אנונימיות אודות הטרדות מיניות במשטרה מלמדת על חולשתו המוסרית ותפיסתו הרדודה.

 3. “האזרח צריך לדעת שהמשטרה תיתן לו את השירות שמגיע לו”
  מפכ”ל טוב זה אחד עם חוש הומור, וזה שווה כל שקל במשכורת.
  מצד שני חבל, שהשורה האהובה על כחולי המדים הינה: “התיק נסגר מחוסר עניין לציבור”

 4. מי באמת מנהל את המישטרה. הרי הוא בובה על חוט. כמו ביבי וכל השורה בכנסת. כמו הבובות בבגץ במדיה בצבא בביון במימסד הדתי ובכל מקום. מיהם הגורמים הזרים שמתכנתים אותם.
  המישטרה ביכלל לא מתפקדת מאז דנינו ואהרונוביץ. העם הופקר כולו וזה נימשך. מדי פעם היא מריצה הודעות פיקטיביות למדיה על כאילו עשייה. ככה כל האליטות.
  מה הם כולם מעוללים לנו העם. מהם נוסעים כל הזמן לחול. האם יש להם חשבונות שם.
  אני מחכה ליום שאחרי. שנוכל להישתחרר מהם כולם והאידיאליזם ישלוט. כמה נכון הפסוק באין חזון יפרע העם. אין חזון לאליטות אז הן פורעות בעם .נורא עצוב וכואב.

 5. יישר כוח דבורין.
  המאבק בשחיתות המשטרה ובניקוי האורוות ארוך, מייגע ומתסכל, אך עם נחישות והתמדה נוכל להם- לכוחות האופל, הפועלים במחשכים ומעמידים פני צדקנים וטהרנים.
  חשוב שידיעה זו תפורסם בכל כלי תקשורת.
  אני מפיצה אותה בכלים העומדים לרשותי.

 6. יש כוחות במחשכי המדינה שניהלו ועדיין מנהלים אותה. לא הגיע השעה לחשוף את פניהם לעיני הציבור כדי שהציבור ידע את.מי עליו לשפוט

 7. כבר מזמן האנשים הבינו שקוראים מזדמנים (כאלה שמקבלים את העיתון בתחנת הדלק או ברכבת בחינם)
  אינם מאמינים להבלים שקשקשו ב’ידיעות’, אפילו אלה שמכונים שמאלנים לא יכולים לסבול את הזלזול שמפגין כלפיהם נוני ושות’.
  הנעלם הגדול הוא איזה עסקה סגרו מפקדי צה”ל עם המאפיונר נוני. איך יתכן שפשקוויל כ”כ רדוד עובר את שערי הש”ג. יש לפנות באותה בקשה הנזכרת בכתבה לשר הביטחון, ולכל הפחות לחייב את הצבא להכניס לבסיסים את ‘ישראל היום’.

 8. איזה פרצוף זחוח ומטופש יש לאלשייך. איזו חוצפה ואיזו התנהלות חצופה. למה הוא ושופטת צריכים לקבל. מאה אלף שקל בחודש? עבור מה בדיוק? כל עשרה חודשים הם יכולים לקנות דירה. לקצץ ומיד בשכר ההזוי הזה על חשבון כולנו.

 9. מי יחקור את המשטרע? מה זה הדבר הזה שמתרחש לנגד עינינו? משטרה נוהגת איפה ואיפה ואכיפה סלקטיבית – זו משטרה שיש להחליף לאלתר – זו משטרה שמחבלת בשלטון חוק תקין ובדמוקרטיה!