הבלוף נחשף: כך מתמרצת המדינה את הילודה בקרב המסתננים

ארגוני שמאל קיצוני מודים: הפטור שניתן למשפחות מסתננים מכליאה ב’חולות’, גורם ללידות כפויות ולאלימות במשפחה. המרכז למדיניות הגירה: “משתמשים בציניות בילדים”

מסתננים מפגינים נגד חוק הפיקדון. צילום: תומר נויברג, פלאש 90

מדינת ישראל מעצימה את בעיית המסתננים, ומתמרצת את תופעת הילודה בקרב האוכלוסייה הזרה: כך מלמדת חוות דעת שהוגשה לבג”ץ במסגרת בקשה להצטרפות בעתירה לפסילת חוק הפיקדון. חוות הדעת חוברה על ידי שורה של ארגוני נשים רדיקליות המצדדים בהישארות המסתננים בישראל. הארגונים, שרבים מהם פועלים במימון זר ונתמכים על ידי הקרן לישראל חדשה, מודים כי הגידול בשיעור הילודה מקרב המסתננים אינו נובע בהכרח מרצון כן וטבעי להגדיל את המעגל המשפחתי אלא דווקא ממניעים תועלתניים.

חוות הדעת נכתבה במסגרת בקשת הצטרפות של 12 ארגונים להצטרף כידידי בית המשפט בעתירה לבג”ץ נגד “חוק הפיקדון”. מסמך העתירה, שמפורסם כאן לראשונה, מתייחס להחלטת המדינה להחריג מסתננים בעלי ילדים מהחובה להתייצב במתקן חולות, בו נדרשים המסתננים לשהות לאורך 12 חודשים מרגע כניסתם לישראל. לפי לשון החוק, גברים עם ילדים מקרב המסתננים משוחררים מהשהייה בחולות מ”טעמים הומניטריים”. המסמך של הארגונים מלמד כי המסתננים מנצלים את הפרצה ה”הומניטרית” בחוק, וכופים על נשות הקהילה להיכנס להריון בלתי-רצוני על מנת לסייע לגברים להימלט מהחובה להתייצב בחולות. כך כותבים הארגונים, ובתוכם “המרכז לנשים אריתראיות”, בווידוי שהוא לא פחות ממדהים: “על רבות מהן (מנשות המסתננים) נוצר לחץ רב להינשא ולהרות, על-מנת להחריג את בני זוגן מזימון ל’חולות'”, נכתב בחוות הדעת.

הארגונים המתיימרים לפעול למען המסתננים מציירים תמונה מטרידה שלפיה ההחרגה המטיבה עם המשפחות מייצרת “לחץ נוסף” על הנשים “להישאר בזוגיות, גם אם זו אינה מיטיבה עימן או פוגענית“. במילים אחרות, הרצון של המדינה להצטייר כ”הומנית” כלפי המסתננים מוביל לא רק לילודה מוגברת ומלאכותית אלא גם לדיכוי נשים ופגיעה קשה בזכותן לבחור באופן חופשי את בן זוגן.

הארגונים אף אינם עוצרים שם ומאשימים את הניסיון של המדינה להתמודד עם הפשיעה הגבוהה של המסתננים, כולל אלימות בתוך המשפחה, בהחמרת האלימות כלפיהן. זאת כיוון שהנוהל הפלילי במסגרתו מסתננים המעורבים בפשיעה מועברים למשמורת “מרתיע נשים מהגשת תלונות נגד אלימות במשפחה שמא יוותרו ללא מקור פרנסת משפחתן ללא תוקף של זמן”. כלומר, הארגונים מודים כי ישנם מקרי אלימות בקרב המסתננים שלא מדווחים ולכן לא נכללים בסטטיסטיקות, אך פוטרים את הגברים המכים מאחריות ומטילים את האשמה דווקא על כתפי המדינה שמנסה להרחיק את הבעלים המכים מנשותיהם.

מתוך העתירה של ארגוני השמאל

“מדיניות ארגוני הנשים מובילה למוות והפקרת ילדים”

בקשת ההצטרפות לעתירה לבג”ץ דורשת כאמור לבטל את חוק הפיקדון, הנחשב לאחד מאמצעי הלחץ היעילים כדי לתמרץ מסתננים לעזוב את ישראל. חוות הדעת הוגשה על ידי עמותת ‘קו לעובד’ הנתמכת על ידי הקרן החדשה, ‘התוכנית לזכויות פליטים’ באוניברסיטת תל אביב ו’הקליניקה לזכויות מהגרים’ במכללת רמת גן, שהלימודים בה מסובסדים על ידי המדינה. העתירה הוגשה בשם שבעה מסתננים ומספר ארגוני שמאל קיצוני בהם ‘האגודה לזכויות האזרח’, ‘רופאים לזכויות אדם’ ו’א.ס.ף’. לעתירה הצטרפו גם 11 “ארגוני נשים” בטענה שהחוק יפגע במסתננות. מנגד, חוות הדעת של אותם ארגונים המתיימרים לפעול למען כלל הנשים לא נתנה דעתה להשלכות השליליות של בעיית המסתננים כלפי נשים ישראליות בדרום תל אביב.

ההתעלמות מהנשים הישראליות אינה מפתיעה לנוכח זהות אותם “ארגוני נשים”, המחזיקים בחלקם הגדול באג’נדה פוליטית. על הארגונים שפנו לבג”ץ נמנים למשל ‘המרכז לנשים אריתראיות בישראל’, ‘יוניטף’ הפעיל למען ילדי מסתננים ו’נשים ערביות במרכז’. ארגונים נוספים שהצטרפו לחוות הדעת נתמכים על ידי הקרן לישראל חדשה, דוגמת ‘איתך’, ‘אחותי’ ו’מרכז אדווה’. בראש רשימת הארגונים ניצבת ‘שדולת הנשים בישראל’, שבעבר נתמכה על ידי הקרן. הדוברת הנוכחית של השדולה שימשה בתפקידה הקודם כדוברת של ח”כ דב חנין מהרשימה המשותפת. המערך המשומן של העמותות המעורבות בהגשת העתירה, כולל מוסדות אקדמיה ציבוריים, מלמד על העוצמה והמשאבים שבידי סייעני המסתננים.

יוזם חוק הפיקדון, יונתן יעקובוביץ מ’המרכז למדיניות הגירה ישראלית’, סבור כי הארגונים שמתיימרים לפעול למען נשות המסתננים רק מייצרים להן נזק: “קואליציית הנשים הרדיקליות מוכיחות את מה שאנו אומרים במשך שנים, והוא שהמדינה יוצרת תמריץ אדיר לניצול הורות לא אחראית כדי לזכות במעמד בישראל”, אומר יעקובוביץ ל’מידה’. יעקובוביץ קורא לארגונים שעתרו נגד חוק הפיקדון “לחדול ממאמציהם הציניים” להשתמש בסוגיית הילודה “כדי לקדם השתקעות המסתננים בישראל”. לדבריו, מדיניות זו “מובילה למוות, סבל והפקרה של ילדים שאין להוריהם כל רצון או יכולת לקחת עליהם אחריות, והתוצאות כפי שכולנו יודעים הרסניות, בעיקר עבור הילדים”.

לפי נתוני עיריית תל אביב, כבר עתה שיעור הילודה של המסתננים מצוי בעליה מתמדת. ראש העיר רון חולדאי אמר לאחרונה כי רק בשנה החולפת נולדו 1,000 ילדי מסתננים בתחומי העיר. נכון להיום, מחצית מילדי דרום תל אביב עד גיל  6הינם בני מסתננים, המהווים גם כ-12 אחוז מכלל ילדי העיר באותם גילאים. כפי שדיווחנו בעבר ב’מידה’, בכירים בעיריית תל אביב אישרו כי כמעט כל מבני הציבור באזור דרום העיר מוקצים לטובת הקמת גנים לילדי המסתננים, על חשבון הילדים הישראלים.

“המדינה צריכה להתעשת”

ביום שלישי הקרוב צפוי בג”ץ לדון בעתירה של הארגונים נגד חוק הפיקדון. כפי שדיווחנו ב’מידה’, משרד הפנים פרסם לאחרונה תזכיר המציע כי משפחות מסתננים יזכו לפטור כמעט מלא מחוק הפיקדון, ויידרשו להפריש ממשכורתם רק 6% במקום 20% כפי שנהוג כיום. כאמור, כבר עתה אוכלוסיית ההורים מבין המסתננים קיבלה פטור משהייה של שנה במתקן חולות, וחוק הפיקדון נותר הכלי היחיד לזרז את עזיבתם.

הכוונה של דרעי להקל משמעותית על משפחות המסתננים נובעת ככל הנראה מהחשש של משרד הפנים והפרקליטות כי בג”ץ יבטל כליל את חוק הפיקדון. בפועל, אם התקנות שהגה משרד הפנים ייושמו בשטח, חלק גדול ממטרות הקרן החדשה וארגוני השמאל הקיצוני שעתרו לבג”ץ יושגו בכל מקרה, וחוק הפיקדון יסורס ויהפוך בפועל לאות מתה.

יעקובוביץ קורא לשר הפנים ולממשלת ישראל שלא להחמיר את התופעה ולהסיר ידיהם מחוק הפיקדון: “על המדינה להתעשת ולגרוס את ההצעה להעניק פטור גורף לבעלי משפחות מחוק הפיקדון, למעט מקרים הומניטריים המבוססים על מבחן הכנסה”, אומר יעקובוביץ, ומוסיף: “אימוץ התזכיר והענקת הפטור רק יובילו להחמרה נוספת של המצב וישרתו את מטרת הארגונים להפוך את נוכחותם של כלל המסתננים בישראל לעובדה מוגמרת”.

 

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

11 תגובות למאמר

 1. אם היו מסתננים באזורי המגורים של השמאל מילא, אבל השמאלן עוזר לילד הסודני ואחר כך חוזר למגדל השן בצפון תל אביב שם איש שחום העור היחיד הוא אתיופי שזכה בלוטו.

 2. הגיע הזמן שאנשי ימין עשירים יקחו יוזמה ויעביר מסתננים לצפון ת”א להרצליה ולקסריה ואז נראה את כל המתיפיפים.

 3. תומכת בגדול במר יעקובוביץ ומוסיפה ;לקנוס את בעלי הדירות שמשכירים דירות למסתננים ולגרש את כל הפולשים הלא חוקיים .

  1. יש לקנוס בסכומים גבוהים גם את המעסיקים. ע”פ יהודה יפרח במקור ראשון (1.12.17) מרוויחים המסתננים מעל 6000 שקלים בחודש, 70% מהם מרויחים יותר מ-7000 ש”ח לחודש, ושליש מהם מרויחים יותר מ-9000 ש”ח לחודש. בסכומים כאלה היו ישראלים רבים מוכנים לעבוד.

 4. שכחת להכליל גם את עירית ת”א
  שמממנת את הארגונים למען הפליטים
  ומבססים את שהותם בשכונות דרום ת”א
  בראשם עומד ראש עיר ושמו רון חולדה

 5. ארגוני זכויות האדם אינם “מודים” אלא מבהירים את הברור מאליו- שכשפוטרים אדם מכליאה אם יש לו ילדים, הוא יעשה ילדים מתוך אילוץ, עם כל ההשלכות השליליות שיש לזה. המסקנה צריכה להיות הפוכה- לא להמשיך לכלוא גם אבות, אלא לפרק את מתקן הכליאה, שלידתו בחטא.
  מתקן חולות עלה סכום שאיתו ניתן היה לשקם חלקים מדרום תל אביב, לטובת תושביה הישראלים, דבר שהממשלה נמנעת מלעשות כי לא אכפת לה מהם. את האפריקאים היה צריך לפזר בכל רחבי הארץ, גם באזורים חזקים, ולתת להם להתפרנס, כדי שלא ידרדרו לפשע. כך עושות מדינות נאורות שהגיעו אליהן אפריקאים שלא ניתן להחזירם לארץ מוצאם כי נשקפת להם שם סכנה.
  מספר האפריקאים בישראל זניח לעומת כלל האוכלוסיה- כמה עשרות אלפים. חדשים לא באים, כי יש גדר. ישראל לא צריכה לקלוט מליונים- אבל היא יכולה לקלוט לפחות זמנית את המספר הקטן היושב בה, בלי להתעמר בהם. רק לפני שמונים שנה עמדו בני עמנו מול שערים סגורים של מדינות שתושביהן התבטאו בדיוק כמוכם. שכחתם להיות יהודים?

  1. רוב המסתננים, כפי שציינת את הגדרתם באופן מדויק -הינם אריתראים. תעשה חיפוש קטן בגוגל (באנגלית) לפני שאתה מפגין את בורותך בסוגייה.

  2. עוברת ישראל שכמותך – ליהודים ל א הייתה מדינה הם הקריבו את מיטב בניהם ומסרו את נפשם כדי להקים בית לאומי לעם היהודי , לאריתראים יש מדינה ומולדת שיילחמו למענה כמונו ולא יגזלו אותנו

 6. לא להצביע לליכוד ולא לשום מפלגה אחרת שלא מתחייבת במצע שלה לסגור את בגצ בתוך 3 חודשים,
  לפטר כל שופט שיחרוג מהחוק בפסקי דין שלו אפילו
  במילה אחת ולהחליף את כל אנשי הפרקליטות באנשים
  חדשים.

 7. הגיע הזמן שנתניהו החזק – מול החמאס יהיה חזק גם מול בגץ והקרן להשמדה ויטפל בכל האמצעים בבעיית המסתננים – כאילו זו בעיה קיומית לא פחות