לרגל יום האשה: אלימות משטרתית נגד נשות דרום תל אביב

עשרות שוטרים פינו בכוח תושבות נוה-שאנן כדי לפנות מקום להפגנת מסתננים לרגל יום האישה. שפי פז: “הם מסתובבים חופשי ואותנו שמים במכלאה”. המשטרה: “נהגנו באיפוק”

שימוש מופרז בכוח נגד נשים מבוגרות. שוטרות בגינת לוינסקי | צילום מסך

שוטרי משטרת ישראל וכוחות של משמר הגבול הפעילו אתמול אלימות נגד נשים מבוגרות תושבות דרום תל-אביב, שמחו מול הפגנה של ארגונים התומכים במסתננים בגינת לוינסקי. בסרטון שמתעד את האירוע נראים השוטרים החמושים משתמשים בכוח פיזי מוגזם על מנת לסלק מהמקום את קבוצת הנשים, חלקן בשנות השישים והשבעים לחייהן, כדי לפנות מקום עבור הפגנה של ארגונים התומכים במסתננים הבלתי חוקיים.

אחד מקציני המשטרה הורה לשוטריו שלא להסס להשתמש בכוח מול הנשים המבוגרות: “אם צריך להפעיל כוח … כולם ילכו לשם ונגמר הסיפור”. לאחר שהנשים תושבות השכונה סירבו לעזוב את המקום החלו השוטרים לדחוף אותן בכוח ולנסות להעבירן למתחם מוגדר שהוכן בשולי הגינה.

אחד השוטרים הורה לנשים להתפזר ואיים עליהן במעצר, תוך שהוא מפר את זכותן החוקית להפגין. שוטר אחר האיץ בנשים באופן מזלזל במיוחד וקרא לעברן: “יאללה בנות, קדימה. קדימה”.

“סוגרים אותנו בגטו”

חלק מנשות השכונה הגיבו בחריפות להתנהגות השוטרים: “למה אתם לא באים לשמור עלינו בלילה מהמסתננים? … תתביישו לכם שאתם נגדנו”. תושבת אחרת הוסיפה: “סוגרים אותנו בגטו. אני לא זזה. אני נולדתי פה. אני ילידת תל אביב. אני (הדיירת) היחידה הישראלית מבין תשעה דיירים”. תושבת אחרת ציינה גם היא כי “כל הבניין שלי מלא מסתננים”.

תושבות אחרות זעמו על היחס המפלה של המשטרה כלפיהן: “כשאני גרה פה אני הפושעת, נכון? לא הם (המסתננים) שכבשו את המדינה בלי טיפת דם. כמה דם נשפך על האדמה הזאת כדי שהם יחיו פה בשקט?”.

האירוע החמור מקומם אף יותר כאשר לוקחים בחשבון את העובדה כי הפינוי בכוח של תושבות השכונה על ידי המשטרה נעשה כדי לפנות מקום למפגן מחאה של ארגוני המסתננים לרגל “יום האשה”. אחד מתומכי המסתננים פנה לפעילת השכונות שפי פז בעודה מוקפת בלא פחות משישה שוטרים באמירה סקסיסטית: “שפי, יום שישי לכי תבשלי, לכי תנקי את הבית”.

שוטרים מפנים בכוח אישה מבוגרת | צילום מסך

פז מבהירה כי האירוע אתמול מהווה קו פרשת מים בכל הנוגע ליחסים המורכבים בין תושבי דרום תל אביב למשטרה: “אם בעבר דיברתי על יחסים מורכבים עם המשטרה, זה נגמר. הקווים ברורים לגמרי ומוגדרים במילה ביזיון”, היא אומרת ומוסיפה: “אתמול הגיעו לגינה כמה מאות פמיניסטיות, נשות שמאל ומסתננות, כדי לאפשר להן לחגוג את יום האישה, השוויון, האחווה והאהבה במה שהיה פעם ביתן של פנינה, אילנית, מרים, אתי, סופיה וחברותיהן. נשות השמאל לא רצו להישיר מבט לעיניהן של נשות דרום תל אביב, ולכן המשטרה פינתה בכוח חבורה של נשים מבוגרות, חלקן קשישות, תושבות נווה-שאנן, מהגינה אל תוך כלוב מגודר”.

פז הוסיפה כי המשטרה בוחרת להשתמש בכוח מופרז רק במקרים בהם מדובר בהפגנות של תושבי דרום תל-אביב, ומנגד מאפשרת למסתננים ותומכיהם להפגין בחופשיות וללא הפרעה: “בכל אחד מהמקרים שביקשתי רישיון להפגנה בגינת לוינסקי הקימה לנו המשטרה מכלאה. אנחנו בפנים, המסתננים חופשי בחוץ. בכל אחד מהמקרים שהמסתננים והשמאלנים ביקשו רישיון להפגנה בלוינסקי שוב הקימה לנו המשטרה מכלאה. אנחנו בפנים, המסתננים חופשי בחוץ. למה? כי זה קל יותר”.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: 

“בניגוד לנטען, שוטרי משטרת ישראל גילו סבלנות ואיפוק אל מול התנהגותן של המפגינות המצולמות , אשר הגיעו למקום במטרה ברורה להפר את הסדר הציבורי. אמש (ו) התקיימה תהלוכת נשים ישראליות ונתינות זרות לכבוד יום האישה, בתיאום ואישור המשטרה כנדרש על פי חוק . שוטרי משטרת ישראל היו במקום ופעלו להבטחת שלום ובטחון הציבור. המפגינות המצולמות הגיעו למקום כשהן מצוידות במגפונים במטרה ברורה להפריע לתהלוכה המאושרת, ליצור פרובוקציות ולגרום להפרת סדר. לא זו אף זו, המפגינות נכנסו למתחם אשר יועד למשתתפות התהלוכה וסרבו לבקשות השוטרים לפנות את המקום. המפגינות אף הסיטו מחסומי משטרה שהוצבו במקום ולא שעו להנחיות השוטרים אשר פעלו ליצירת חייץ למען שמירת הסדר הציבורי.

עוד נמסר מהמשטרה, “אנו נאפשר לכל אזרח החפץ בכך להביע את חופש המחאה והביטוי, אך יחד עם זאת נגלה אפס סובלנות כלפי אלו המבקשים להפר את החוק ולאיים על שלומו וביטחונו של הציבור”.

אווירה של פחד ברחובות

כפי שדיווחנו לאחרונה ב’מידה’, נשים ישראליות מבוגרות המתגוררות בשכונות דרום תל-אביב חיות מזה מספר שנים תחת אימת המסתננים הבלתי חוקיים שגרים באזור במספרים גדולים.

סופי מנשה בת ה-74, הגרה ברחוב לוינסקי סמוך לתחנה המרכזית, אמרה כי היא מפחדת אפילו ללכת ברחוב מחשש שיתקפו אותה. מנשה  חוותה מספר מקרים של אלימות בתוך הבניין בו היא גרה: “ישבתי בחדר ופתאום שמעתי שמישהו מנסה לפרוץ את הדלת ולהיכנס. התחלתי לצעוק ולחסום את הדלת. בצד השני היה כנראה בחור שיכור שצעק עלי: ‘זה הבית שלי’. זה היה מפחיד”.

אלישבע גדעון משכונת התקווה סיפרה על המקרה הקשה בו הותקפה ונפצעה על ידי מסתננת שהכתה אותה עם קרש בידיה ובגבה. “נוצר בשכונה מצב של חוסר ביטחון של התושבים הישראלים, לעומת ביטחון הולך וגובר של המסתננים. פעם השכונה הייתה ישראלית והיום הם פשוט השתלטו על השכונה. אנחנו לא יכולים לצאת החוצה אפילו לטיול. אני בסך הכל רוצה לחיות את מה שנשאר לי בשקט ובביטחון, בלי להציץ בדאגה בכל פעם שאני פותחת את הדלת, בלי ללכת עם גז מדמיע בתיק ובלי להיות כל היום בחששות”.

תושבת נווה-שאנן מרים עוזרי סיפרה גם היא על אווירת הפחד בשכונה. “אפילו ללכת ברחוב בערב זה מפחיד מאוד ואי אפשר לדעת איזה מטורף יכול לבוא פתאום ולתקוף אותך. אם אני צריכה לחזור בשעות הערב הביתה אז תמיד מישהו מלווה אותי או שאני מעדכנת כל הזמן בטלפון איפה אני נמצאת ואם הגעתי הביתה ומחזיקה בתיק גז מדמיע”.

אסתר גלילי ז”ל | באדיבות המשפחה

לפני שלושה שבועות ערכו תושבי השכונות טקס לציון שמונה שנים להירצחה של אסתר גלילי ז”ל, ניצולת שואה בת 68, בידי מסתנן בלתי חוקי מסודן. יעקוב באשיר אל-פדל רצח את גלילי בשעות הבוקר המוקדמות של ה-24 בפברואר 2010 כאשר יצאה לקניות במכולת. באותו הלילה, בטרם הרצח, תקף אל-פדל שתי נשים וגבר נוסף ותושאל פעמיים על ידי שוטרים ששחררו אותו לדרכו. הוא נידון לשמונה שנות מאסר והשתחרר מהכלא לאחרונה.

בתה של אסתר, קורין, אמרה ל’מידה’: “היו כל כך הרבה סימנים מקדימים ואף אחד לא עצר את זה. זאת הפקרות. אמא שלי עבדה קשה כל החיים ורצתה רק קצת מנוחה ושלווה אבל לצערי היא לא זכתה לזה”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

20 תגובות למאמר

 1. מדוע הגיעו למקום שוטרי משמר הגבול?
  בכדי לחפות על משטרת ישראל הכחולה והמפכ”ל הלא ראויים?

  1. כי מבחינתם שם עובר הגבול. בין מדינת תל אביב לאריתראה דתל אביב

 2. נשות דרום תל אביב סובלות כי הממשלות הפנו את רוב האפריקאים מבקשי המקלט לדרום תל אביב ושם הם השתקעו. אם היתה הממשלה מאפשרת להם להתפזר בארץ ולעבוד, היה שיעורם בדרום תל אביב יורד, וכך גם הפשיעה. אילו הממשלה היתה משקיעה בדרום תל אביב עשירית- אחוז אחד- ממה שהיא משקיעה בעמונה שממונה, היתה דרום תל אביב מושכת אוכלוסיה נורמטיבית וחייהן של התושבות האומללות המבוגרות היו טובים יותר. אבל הממשלה לא רוצה לעשות זאת. היא בונה על כך שהשנאה והפחד ינציחו את ההצבעה של הנשים האלה עבור הממשלה שיורקת עליהן ולא עושה עבורן דבר.
  והבחירה של האתר לכבוד יום האשה משרתת את האג’נדה הגזענית שלו. כל הכבוד לאתר מידה.

  1. תגובה דמגוגית בגרוש (כן ברור ששוב המתנחלים אשמים בהכל…)שנכתבה כנראה ממרומי הפנטהאוז בצפון תל-אביב. ועכשיו לעובדות:
   כל ארגוני השמאל הקיצוני עד האחרון שבהם התנגדו לנוהל הפיזור ותקעו אותו בשלל עתירות בבג”ץ, כפי שטרפדו כל ניסיון אחר לפתור את בעיית המסתננים. איפה הייתם כל השנים שנשנים נרצחו ונאנסו בדרום ת”א? למה נזכרת פתאום עכשיו לצאת להפגנות?
   אם היית משקיעה אחוז ממה שאת משקיעה בהגנה על המסתננים בדאגה לתושבות השכונות אז אולי חייהן היו טובים יותר.
   הגזענות האמיתית בסיפור הזה היא שלך ושל חברותיך שמעדיפות גנבי גבול אנסים, שיכורים ורוצחים שהגיעו מתרבות בה נשים (גם כמוך) שוות לסמרטוט רצפה על פני תושבי ותושבות מדינת ישראל. כל הכבוד לך.

  2. לו בג”צ לא היה פוסל ברוב נבזיותו את נוהל ההחזרה החמה, לא היו מסתננים בארץ, ולא היה צריך לפזר אותם בשום מקום, וגם לא לתת להם רישיונות עבודה. (ממילא הם עובדים גם ללא רישיון, אבל לא נבלבל אותך עם עובדה לא נעימה כזאת.)
   הימין לא “נזכר” רק עכשיו לצאת להפגנות. הפגנו נגד אסון ההסתננות עוד מראשיתו. גם ממשלת הימין הנבחרת פעלה ועדיין פועלת לפתרון אמיתי של הבעיה הזו – כלומר, לסילוק המסתננים מכאן – חרף שלל המקלות שדוחפים חברי עמותות השמאל בגלגלי הצדק. שוב, העובדות המעצבנות האלה, אוי העובדות, מה יהיה איתן?
   ובקשר לאתר ‘מידה’ הגזעני כביכול. לרגל יום האישה, האתר פשוט מתאר את היחס האלים, המשפיל והבלתי מוצדק בעליל, לו זוכות נשים מבוגרות שרק חפצות לחיות בשלווה. ובמקרה, אותן נשים הן גם אזרחיות חוקיות של המדינה. זוכרת את המושג הזה, דפנה? ‘חוק’, ‘שלטון החוק’? חשבתי לתומי שאלה דברים חשובים עבור אנשי המחנה הפוליטי שלך. טוב, מסתבר שטעיתי. טעות לעולם חוזרת. הנה, גם את טעית כמעט בכל מילה שרשמת כאן.

  3. את דברי ההבל שלך
   את משמיעה שוב ושוב
   יש לך את אתר הארץ שם תכתבי תגובות.
   על דרום תל אביב אחראית העירייה בראשות מר חולדאי שהוא זה שמפנק את המסתננים.
   המסתננים צריכים להיות מפוזרים ברחבי אפריקה והעולם.ואת מוזמנת לסייע להם בקליטה נעימה איתם באפריקה

  4. לדפנה,
   בזמן ממשלת אולמרט המושחת גב’ עליזה אולמרט הורידה הוראה למשטרת ישראל להביא אוטובוסים ממוזגים לגבול מצריים להסעת המסתננים בנוחות מרבית לכל מקום בארץ עפ”י רצונם החופשי. רובם העדיפו את ת”א. מקצתם בחרו בערד או באילת. אגב, בשלב מסוים המסתננים עברו תשאול לפני הפיזור והתברר שמטרת הגעתם לישראל היא המשכורות הגבוהות כאן.
   באותה התקופה ממש עמותות השמאל הקליניקות המשפטיות והתקשורת המגויסת עסקו בהונאת הציבור וסיפרו שכולם פליטים מסכנים. לא פחות.
   וכשהתברר סופית שמדובר בסתם מהגרי עבודה הם דאגו לפמפם את השקר הבא שמדובר ב”עובדים זרים” שהובאו לכאן עפ”י הזמנה. ממש כמו פועלים סינים ….
   כשהממשלה הורתה לגרש אותם ארגוני שמאל הרימו קמפיין בכייני על גירוש ילדים מסכנים מאפריקה תוך הפצת שקרים נוספים וביניהם שהילדים לא דוברים את שפת המוצא שלהם אלא רק עברית ולכן לא ניתן לשלח אותם לארצות שאפילו את השפה המדוברת שם הם לא דוברים. חחח..

   ארגוני השמאל שמגויסים כמוך להשארת עבריינים מוסלמים מאפריקה בישראל רתמו בהצלחה מרובה פעם אחר פעם את הבג”ץ לקמפיינים שלהם וכך קרה שהמסתננים המשיכו לשבת בדרום ת”א תוך פתיחת עסקים בניגוד לחוק והמשך אלימות אונס ורצח חפים מפשע כמו אסתר גלילי ז”ל. ואותם גורמי שמאל אף דאגו להסתיר את הנתונים הסטטיסטיים המדאיגים מידיעת הציבור.

   אז לא. זה לא בגלל עמונה.
   הסיבה לכל האסון הזה נעוצה בפעילות מאורגנת מצד גורמי השמאל (ובמימון מפנק מכספי האיחוד האירופי) שמטרתה שיבוש שלטון החוק וערעור יציבות החברה הישראלית
   כל הכבוד לכם דפנה…

 3. מעניין אם מישהו במשטרה המטומטמת הזו קורא את מה שהוא כותב לפני שהוא מפרסם את זה לציבור. חבורת משים בנות 60 ו-70 מפריעות לשלום הציבור. נו באמת. מישהו שמה איבד את הראש.

  1. עוד קצת דמגוגיה מן האגף השמאלי המגויס?
   מה הקשר לביבי?
   האם זה היה ביבי שדאג בשנות ה-50 וה-60 לדחוף את העולים לעיירות הפיתוח כמו ירוחם?
   או שמא מדובר בשלטון המפא”יניקי הבולשביקי של אותם השנים שארגוני השמאל, אגב, מחשבים את עצמם לממשיכי דרכו?
   אבל למה לא להוסיף על הדרך קצת הסתה נגד נתניהו?
   זה הרי כל כך אופנתי באגף השמאלי…

 4. אני לא מבין. אלדד יניב לא קיבל מבגץ זכות להפגין מבלי לבקש אישור מהמשטרה? מזה כל הסיפור הזה שמסתננים קיבלו אישור והתושבות הפגינו ללא אישור?

 5. משטרת ישראל = גסטפו!
  מדינת ישראל = דיקטטורה!

  הגיע הזמן שהגברים בימין החילוני יצאו לרחוב לעשות קצת סדר במדינה החולה הזאת.

 6. מה? יש בדרום תל אביב ״אנשים״. היצורים שגרים שם לא קוראים צ׳כוב, לא שייכים לאוכסלית הלהטבים, הם מאמנים באמנו טפלות של אלוהים וכאלה (לא, לא לטעות הם לא מאמנים במוחמד ואלוהים שלו – זאת בהחלט אמנונה לגיטימית שרק האיסלמופובים לא מקבלים אותה) הם מאמינים באלוהי היהודים קשה להאמין אבל יש יצורים שמאמנים, הם מנשקי מזוזות ומשתטחים על קברים והעיקר,חלק גדול מהיצורים האלה מצביעי ביבי. בקיצור המשטרה התנהגה כמו שצריך וחבל שלא השתמשה ביותר אלימות

 7. משטרע שחזקה על חלשים. במקרה הזה על נשים בנות שישים ושבעים.
  מול טרור חקלאי והשתלטות על אדמות מדינה ואדמות פרטיות, השתלטות על עסקים בפרוטקשן, גניבות רכבים והתפרצויות המשטרע טובה רק לאישור לחברות הביטוח (אם נותרו כאלה שמוכנות לבטח אל מול הפשע ששולט ברמה).

 8. איפה השר הכושל גלעד ארדן ?
  כדאי שמתפקדי הליכוד יזכרו את חוסר תפקודו של ארדן במשרד לביטחון פנים , בבואם להצביע בפריימריס של מפלגתם.

 9. היתכן שהמשטרה בחרה להתעלם מהוראת בית המשפט העליון?
  הוראה שקבעה (במקרה של אלדד יניב ומני נפתלי וההפגנות שלהם מול בית היועמ”ש) שזכות חופש הביטוי גוברת על הזכות לפרטיות לשקט ולשלווה של תושבי המקום שבו נערכות ההפגנות הקולניות ולשם כך אין צורך לא ברישיון ולא בהגבלות מחמירות?
  אהה…רגע… השופטים פסקו מה שפסקו לטובת נציגי השמאל בלבד….
  עכשיו הכול ברור!

 10. תכלית קיומה של המשטרה ושל כל דבר אחר בישראל :

  שימור עריצות פיאודלית של קומץ אקדמאים מרקסיסטים.

  המרת דתה בכפייה של כל האוכלוסיה לדת הסוציאליסטית ה 3 – ליברליזם.

  לכפות על מדינה שלמה אורח חיים שהיא לא רוצה ולאנוס אוכלוסיה של מדינה שלמה לחיות עם אנשים
  שהיא לא רוצה הוא חלק מ 2 המטרות הללו.

  את העריצות הבולשביקית הסבונים המציאו.
  את העריצות הליברלית,שהיא גרסה הרבה יותר
  מרושעת רצחנית וטוטאליטארית מהגרסא הבולשביקית
  המציאה קבוצה של אקדמאים מרקסיסטים שיש בינהם
  לא מעט יהודים,או יהודים עפ ייחוס.