אין משילות בימין: נציב שירות המדינה ממשיך בהתקשרות עם קרן וקסנר

למרות שלל הפרשות המפוקפקות שנקשרו בשמה של הקרן, הודיעה לאחרונה הנציבות על פתיחת ההרשמה למחזור נוסף של תכנית הלימודים לבכירים במימון וקסנר

הנציב הרשקוביץ וראש הממשלה נתניהו | אונ' בר אילן, קובי גדעון (לע"מ)

נציב שירות המדינה, פרופ’ דניאל הרשקוביץ, החליט להמשיך כרגיל בשיתוף הפעולה עם קרן וקסנר למרות התלונות שהתקבלו בעניין ולמרות הנחיית ראש הממשלה נתניהו לבחון את הנושא – כך עולה מתשובת הנציבות לשאלות ‘מידה’ בעניין. כזכור, בישיבת הממשלה ב-14 ביולי הורה נתניהו על בחינת ההתקשרות עם הקרן לאחר התפוצצות פרשת ג’פרי אפשטיין, אך כאשר פנינו לנציבות לבדוק האם אכן נערכת בחינה כזו, אמרו בנציבות כי נערך מזה מספר חודשים תהליך כללי “לבחינת שיתופי פעולה”.

עוד קודם לכן, בחודש נובמבר האחרון, דיווח אלי ציפורי ב’גלובס’ כי הנציבות דורשת מקרן וקסנר הסברים על התשלומים החריגים בסך 2.3 מיליון דולר לאהוד ברק. על פי ציפורי, ההסברים שנתנו בכירי הקרן לא הניחו את דעתם של בכירי הנציבות. שבועיים לאחר מכן, צוטט הנציב הרשקוביץ ב’מעריב’ שאמר כי “עלו תלונות בעניין ההתקשרות של המדינה עם הקרן ואנחנו בודקים אותן, ואם הן מוצדקות הממשלה תצטרך לשנות את ההתקשרות”. אך כאמור, הנציבות אומרת השבוע כי לא נערכת בדיקה מיוחדת לבחינת הקשר עם הקרן, אלא בחינה כללית בלבד של “בקשות לשיתופי פעולה של ארגונים ללא כוונת רווח בתחום הלמידה וההדרכה לעובדי המדינה”, אשר בסיומה “יפורסמו הנחיות בנושא”.

בינתיים, למרות הבעייתיות הברורה בקשר עם קרן וקסנר המממנת תוכניות לימודים לבכירים בשירות המדינה ולמרות הטענות על תלונות ובדיקות, הודיעה לאחרונה הנציבות על פתיחת ההרשמה למחזור הבא של תכנית המנהלים לבכירים בשירות הציבורי של קרן וקסנר.

על-פי ההודעה, התוכנית בה נבחרים מדי שנה מועמדים מקרב השירות הציבורי לקורס בן חודש באוניברסיטת הרווארד נערכת בשיתוף עם נציבות שירות המדינה, ואף הודגש כי הנציבות “רואה בחיוב רב השתתפותם של עובדים מתאימים מהשירות הממשלתי בתוכנית מנהלים יוקרתית זו”, אשר משתתפיה ממשיכים לקבל את שכרם במהלך הלימודים בחו”ל. תכנית זו, יחד עם תכנית נוספת המפעילה קרן וקסנר לשנת לימודים בהרווארד עבור עובדי מדינה, מופיעות בקטלוג ההשתלמויות העדכני שפרסמה הנציבות לשנת 2019.

“צל כבד על שירות המדינה”

לאחר הידיעות הראשונות על הקשר הלא ברור בין קרן וקסנר לאהוד ברק והחששות להטיות פוליטיות בפעילות הקרן, נערכה ביום ה-5 בנובמבר 2018 פגישה בין בכירי הקרן בישראל ובכירים בנציבות. הישיבה התקיימה ביוזמת הקרן והשתתפו בה ראשיה בישראל רענן אביטל ועדו נחושתן, יחד עם נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ, ונציגי מנהל הסגל הבכיר ואגף הדרכה ואנשי הלשכה המשפטית בנציבות.

ג’פרי אפשטיין

בפגישה סיפרו אנשי הקרן לנציב על שיתוף הפעולה המתמשך עם הנציבות וניסו להרגיע את חששו לנטיות פוליטיות אפשריות. במכתב להרשקוביץ ששלחה בעקבות הפגישה נשיאת הקרן אלקה אברמסון ב-4 בדצמבר, היא הביעה את תקוותה ל”עוד עשורים של שיתוף פעולה, ברוחה של משפחת וקסנר”.

סערה נוספת שנקשרה לאחרונה בשמה של הקרן התמקדה במעצרו ומשפטו של ג’פרי אפשטיין, מי שהיה במשך ארוכות מנהלה הבכיר, בשל האשמות חמורות של עברות מין בקטינות. כפי שחשפו בעבר ב’מידה’ זיו מאור ויוסי בן-ברוך, ההתקשרות מול קרן וקסנר מציפה שלל בעיות הנוגעות לפגמים רבים שנפלו בהתנהלותה, חוסר השקיפות שלה והטייתה הפוליטית. ההתקשרות עם קרן וקסנר נעשית לאורך שנים ארוכות ללא מכרז, ובתהליך לא ראוי ולא מקובל, בו הקרן מקבלת שליטה על מיון ובחירת המועמדים משירות המדינה, שאותם היא מחליטה לקדם.

במכתב שנשלח לנציב הרשקוביץ מטעם ארגון ‘לביא’ לפני כשבועיים באמצעות עו”ד יצחק בם, דרשו בארגון “להימנע לחלוטין מפרסום קריאות להצגת מועמדותם של עובדי מדינה לתוכניות של קרן וקסנר”, ו”להבהיר באופן חד משמעי כי המדינה לא תישא בשכרם של עובדי המדינה המשתתפים בתוכניות”. בארגון ‘לביא’ הדגישו כי שיתוף הפעולה בין הנציבות לקרן מבלי שנושא זה הוסדר באופן התואם את תקנון שירות המדינה ואת עקרונות חובת המכרזים, “מטיל צל כבד על שירות המדינה ומעורר שאלות קשות בתחום מנהל תקין וטוהר המידות”.

נציב שירות המדינה פרופ’ דניאל הרשקוביץ מועל באמון הציבור כאשר הוא ממשיך התקשרות פסולה כל כך. רק צריך לדמיין מה היה קורה לו ממשלת שמאל הייתה דורשת מפקיד ממונה לבחון התקשרות עם ארגון ששיתוף הפעולה איתו מפוקפק כמעט מכל בחינה אפשרית, והוא היה מצפצף על ההנחיות שקיבל. אבל בממשלת הימין אין משילות, וכל פקיד עושה את הישר בעיניו. השיעור המרכזי שלומדים עובדי שירות המדינה בתוכניות וקסנר היקרות הוא שהם עצמם אמורים להיות מקבלי ההחלטות, ולא הפוליטיקאים נבחרי הציבור. במובן הזה, הרשקוביץ מעביר לבנימין נתניהו ולכולנו שיעור חשוב בחינם מבית קרן וקסנר.

תגובות

מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: “לבקשת נציגי הקרן התקיימה פגישה אחת ביום 5.11.18, בהשתתפות מר רענן אביטל ומר עדו נחושתן מהקרן, נציב שירות המדינה, נציג מינהל הסגל הבכיר בנציבות שירות המדינה, נציג אגף בכיר הדרכה השכלה ורווחה בנציבות ונציגי הלשכה המשפטית בנציבות. יודגש, כי אין התקשרות פורמלית עם קרן וקסנר. שיתוף הפעולה מול קרן וקסנר כמו גם מול עמותות אחרות בנושא הלמידה וההדרכה, נעשה בהתאם להוראות התקשי”ר וכלול בהחלטת הממשלה משנת 2016 בנושא “עתודות לישראל”. נציבות שירות המדינה בשיתוף מספר משרדי ממשלה פועלים להבניית תהליך בחינת בקשות לשיתופי פעולה של ארגונים ללא כוונת רווח בתחום הלמידה וההדרכה לעובדי המדינה. בסופה של העבודה המתבצעת, יפורסמו הנחיות בנושא”.

פנינו לקרן וקסנר בבקשת תגובה והיא תובא מיד עם קבלתה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

14 תגובות למאמר

  1. הצחקת אותי! לפחות שני שופטים בבגץ בוג(ד)רי הקרן הנחשית הזאת. פוגלמן וברון. אנחנו במלחמת אזרחים קרה (עדיין) ויש ביננו מאות אנשים בעמדות מפתח עם כוח עצום (ראה רמטכל) שחברים בכת החותרת להשמדה עצמית. נראה לך שהפקיד שקובע את הרכב השופטים יפספס?

 1. תגובה שפלה מתאם הנציבות
  לא ענו לא על השאלה ולא על החשיפה של פעולותיהם החתרניות של אנשי וקרן וקסנר

  “נעשה בהתאם להוראות התקשי”ר” הביקורת היא על התקשי”ר
  בקיצור תגובה מנפנפת של “אל תתשאלו אותי”

 2. במילים אחרות השמאל ועמותותיו וקרנותיו תמיד ינצחו, ולא חשוב אם מדובר בממשלה ימנית
  (או “ימנית”,), ולא חשוב אם הקשר הוא עם בכיר ימני(דומני ממפלגתו של בנט בעבר).
  אל לנו לעולם לסמוך כל פקיד עם כיפה שחורה, או סרוגה. (וגם לא על הימניות של מפלגת הליכוד)

 3. קרן ווקסנר היא קרן נפלאה, בכירי מערכת הביטחון למדו בתכנית בכירי מערכת הבריאות התרבות והחינוך וכולם תורמים למדינה בכל אספקט ציבורי, התכניות נפלאות ועוזרות לפתח את העתודה הבכירה במגזר הציבורי ואת בכירי המערכת הציבורית.
  הכיוון השלילי כלפי התכנית מעלה מחשבות נוגות על מדינה שהולכת לכיוון של אנטי פלורליזם .
  עדו נחושתן לא מספיק פטריוט בשביל מישהו? לא מספיק ישר? מעבר לביקורת ציבורית אולי כדאי להסתכל על התרומה האדירה של קרן ווקסנר למדינה.

  1. 1. קרן פרטית לא אמורה להכשיר עובדי מדינה בכירים – שהמדינה תשלם.
   2. לקרן זו אינדוקטרינציה פוליטית (להבנתי) שעובדי המדינה הם קובעי המדיניות ולא הפוליטיקאים. לא מקובל בשילטון דמוקרטי/
   3. מי אמר שיש לקרן תרומה כלשהי למדינה? כדי לבדוק זאת באופן מדעי, צריך לשלוח לשם עובדים שנבחרו באקראי, ולא עובדים שהיו ממילא טובים עוד קודם לכן, או להשוות עובדים טובים שנשלחו לשם לעובדים טובים שלא נשלחו לשם. לא ידוע לי שמישהו עשה מחקר כזה.

  2. תפיסת עולם מבחילה. קרן נפלאה? המשחדת אנשי מפתח לכיוון תפיסתם הפוליטית באמצעות שלמונים והטבות. שיא של שחיתות.

  3. תרומה שלה למדינה ?
   תורמים לכל הארגוני שמאל שמנסים להביא את חיילי צהל לבתי משפט גם אם לא אמרו בוקר טוב לערבי ועקירת זהות יהודית.
   לך תלמד את הכוחות ששולטים פה .

 4. סליחה, האם פרופ’ הרשקוביץ הלז לא היה שר בכיר מטעם המפד”ל, הבית היהודי הנוכחי?! ויתמה הקורא כיצד איש שאמור היה להיות לאומי נותן ידו לקרן שמאלנית חתרנית?! זה מזכיר לי גם את היו”ר ההזוי הנוכחי, שהומלך עליהם הרב רפי פרץ שמלבד כל מגרעותיו גם הפך לכפוי טובה מעין כמותו. מתחבק עם מגרשיו ומרקד עם נוגשיו ומתנשא על הפרטנרים שלו. כנראה שרוח המפד”ל הזאת השורה עליהם, אין לה תקנה.

  1. זאת רוח הקרן החדשה שקונה במיטב כספה רודפי שררה ובצע למיניהם, בתמורה לחדירה שלהם (בתחפושת דתית-לאומית) למוסדות הציונות הדתית ולהשחתת הרעיון הדתי-לאומי:

   https://tinyurl.com/y545mue9

   https://www.inn.co.il/News/News.aspx/231333

   https://rotter.net/forum/scoops1/563948.shtml#6

   https://conspil.com/2018/12/after-the-briefing-of-the-cfr-bennett-and-shaked-announced-the-establishment-of-a-new-right-wing-party/

  2. רפי פרץ עם כל חסרונותיו עדיין הוא טוב מכל עסקני השמאל. הוא בסך הכל ימני עם חולשות. הרשקוביץ פעל באומץ נגד המינוי של בן ארי, בנושא של קרן וקסנר לא עומד בו אומץ לבו, אחרי הכל מוטלים על המאזניים אינטרסים רבי עוצמה של גופים ויחידים שונים. כולל שופטים בעליון. עם תמיכה ציבורית עקבית ומסוג המאמר הזה יתכן והרשקוביץ יעזור אומץ, אבל אין הוא יכול לפעול כיחיד, היכן חברי הכנסת שיתמכו ברוח המאמר? מהליכוד ומהאיחוד הלאומי? גם לא אחד מדבר נגד קרן וקסנר, בן גביר הנפוח עדיין עסוק בקיפוחו על ידי האיחוד, האיחוד עסוק בלענות לו, ובליכוד כולם הרי מקווים להכנס לכנסת על הגב של נתניהו ולמה להם לעשות רעש? אז להטיל את כל האשמה על הרשקוביץ, לא צודק ולא נכון.

 5. איזה אינטרס יש לו ליצרן החזיות בארה”ב בארץ הקטנטונת שלנו? שיקום ויאמר!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. מי שרוצה להבין מדוע הצבא לא מנצח באופן מוחלט במלחמות (מדוע יש שוב ושוב סבבי לחימה מול עזה?)
  שייבדוק את השפעת בוגרי וקסנר בצבא….
  רק גירוש ערביי עזה + יו”ש יביא לניצחון מוחלט! ולא נצטרך לעשות שוב ושוב סבבי לחימה כל כמה שנים!
  תתארו לעצמכם שלו בן גוריון לא היה מגרש את ערביי ישראל בתש”ח (=48′) החיים שלנו היום היו גהנום!!!!!
  תראו לי יישוב יהודי בלי גדר ושער שמירה? לא תמצאו כזה דבר!
  ומצד שני תראו לי יישוב ערבי עם גדר שמירה? לא תמצאו אחד כזה לרפואה!!!
  די נמאס לנו לחיות בגטו כמו ערב השואה!!!

 7. כולם לוקחי שוחד רמאים ימכרו את המדינה עבור תואר וחנופת הרפורמים.
  בושה וחרפה שראש ממשלה ממשיך עם הדבר הזה כולל נשיא המדינה שהצטלם עם אלקה אברמסון