לשבור את משוואת הטרור העזתי-איראני

הסבב האחרון פגע קשות בכוחו של הג'יהאד האסלאמי. כדי לדחוק את טהרן מהתמונה יש להמשיך בלחץ הצבאי

תקיפת חיל האוויר בעזה | צילום מסך

לאחר ארבעה ימי הגבלות שהוטלו על הישובים בעוטף עזה, ישראל לקחה את היוזמה לידיה והנחיתה מכת מנע מקדימה על ארגון הג'יהאד האסלאמי ברצועה. מטרת הפעולה הייתה לסכל התקפות טרור של הארגון באמצעות ירי טילי נ"ט וירי צלפים בטווח הזמן הקרוב, בתגובה על מעצרו של בכיר הארגון בסאם א-סעדי בג'נין.

מי שתכנן את התקפות הטרור היה תייסיר ג'עברי, ראש החטיבה הצפונית של הג'יהאד האסלאמי ברצועה, בתיאום עם הנהגת הארגון בלבנון. מדובר במחבל בכיר שהחליף בתפקיד את בהא אבו אלעטא, שחוסל על ידי צה"ל ב-2019. במסגרת המבצע שתכנן צה"ל ונקרא 'עלות השחר', תקף חיל האוויר בסוף השבוע את דירתו של ג'עברי במגדל פלסטין במרכז עזה, במקביל לתקיפת שתי חוליות טרור שתכננו לירות טילי נ"ט לעבר הצירים הסמוכים לגבול. בתקיפה נהרגו אלג'עברי ועוד כמה מפקדי שטח בכירים של הג'יהאד האסלאמי.

ישראל הצליחה להפתיע את הגי'האד האסלאמי שלא צפה את ההתקפה. בימים האחרונים הוא ניסה לשנות את כללי המשחק שהיו נהוגים עד כה וליצור משוואה חדשה המקשרת בין מעצר פעיליו בשטחי הגדה לבין המשך השקט בגבול רצועת עזה, בדיוק כפי שארגון חמאס יצר קשר בין המצב במזרח ירושלים ובמסגד אל-אקצא, לבין רצועת עזה במאי 2021, מה שהוביל לירי רקטות לעבר ירושלים ולמבצע 'שומר החומות'.

הנהגת הג'יהאד האסלאמי ניסתה ליצור משוואה לפיה כל פגיעה בפעילי הארגון בשטחי הגדה או מעצרם, או סיכון חיי האסירים הביטחוניים השובתים רעב בבתי הכלא בישראל, תביא להסלמה בגבול רצועת עזה. החלטת הדרג המדיני בישראל לצאת למבצע הגיעה לאחר שהתברר כי נכשלו המאמצים של מצרים וחמאס לרסן את הג'יהאד האסלאמי ולרדת מהעץ שעליו טיפס, ולאור ההכנות המתקדמות בשטח להוציא לפועל את התקפות הטרור שתכנן בגבול הרצועה.

איראן מושכת בחוטים

גורמים בחמאס ברצועה אומרים כי אין זה מקרי שראש ארגון הג'יהאד האסלאמי זיאד נח'אלה יצא מביירות היישר לטהרן לשיחות עם הצמרת האיראנית, מיד לאחר מעצר השיח' בסאם א-סעדי, ראש הגי'האד האסלאמי בצפון השומרון. גורמים בחמאס מעריכים כי איראן מעצבת אסטרטגיה חדשה של שלוחותיה במזרח התיכון נוכח חידוש שיחות הגרעין, והדבר קשור גם לעמדת חיזבאללה ואיומיו בנושא הסכסוך על הגבול הימי בין ישראל ללבנון.

בין היתר נפגש זיאד אח'אלה בטהרן עם מפקד משמרות המהפכה הגנרל חוסיין סלאמי, לתאם את המהלכים עמו. סלאמי הבטיח כי ישראל "תשלם מחיר יקר" על הפעולה ברצועת עזה. לזיאד נח'אלה קשר ארוך שנים עם סלאמי, ובשנים האחרונות עבד באופן הדוק עם הגנרל קאסם סולימאני מפקד 'כוח קודס', עד לחיסולו בבגדד בינואר 2020 על ידי הצבא האמריקני.

יחסי העבודה של נח'אלה וחוסיין סלאמי התהדקו מחדש לאחר חיסול סולימאני, וארגון הג'יהאד האסלאמי אמור לקבל ממנו סיוע באמצעי לחימה וכסף. על פי גורמים ברצועת עזה, יחד עם נח'אלה הגיע לטהרן גם אכרם אלעאג'ורי, ראש הזרוע הצבאית של הארגון שמקום מושבו בדמשק. בנובמבר 2019 ניצל אלעאג'ורי מניסיון חיסול ישראלי בביתו בדמשק, במקביל לחיסול אבו אלעטא ברצועת עזה.

גורמים ברצועת עזה מעריכים כי נח'אלה ואלעאג'ורי יישארו תקופה ארוכה בטהרן ולא ישובו למשרדיהם בדמשק ובביירות משתי סיבות: חשש כי המוסד הישראלי ינסה להתנקש בחייהם בסוריה ובלבנון, יחד עם הצורך בארגון מבנה הג'יהאד מחדש בעקבות חיסול צמרת המפקדים ברצועה. לא מן הנמנע שחלק מחברי ההנהגה המדינית של הג'יהאד האסלאמי ברצועה כמו מוחמד אלהינדי וח'אלד אלבטש יבקשו בקרוב לצאת למצרים ומשם להגיע לטהרן לצורך התייעצויות.

אחד הרעיונות הנבחנים כרגע על ידי הנהגת הג'יהאד האסלאמי הוא כיצד לשכך את הזעם העממי על הארגון לאחר שעשרות רקטות ששיגר לעבר ישראל נפלו בשטח הרצועה בגלל תקלה טכנית, והרגו תושבים חפים מפשע. מסתמנת נכונות של הנהגת הארגון לשלם פיצויים למשפחות הנפגעים ברצועת עזה ,כמובן במימונה של איראן.

חיזוק ארגון הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה חשוב מאוד עבור משמרות המהפכה, במיוחד לאחר המכה הקשה ספג מישראל במבצע 'עלות השחר'. הנהגת הארגון מבצעת ללא עוררין את ההנחיות האיראניות, בעוד הנהגת חמאס מקפידה לשמור על עצמאות ההחלטה שלה למרות קשריה הטובים עם איראן.

נח'אלה שוחח מאיראן עם בכירי המודיעין המצרי, אך לא זז מדרישתו שישראל תשחרר לאלתר מהמעצר את השיח' בסאם א-סעדי, דבר שככל הנראה לא יקרה. נח'אלה חש ביטחון רב כשאיראן עומדת מאחוריו. האיראנים מפעילים לחץ באמצעות הג'יהאד האסלאמי וחיזבאללה ומתאגרים את ראש הממשלה החדש יאיר לפיד.

לזיאד נח'אלה יש קבלות מוכחות להצלחותיו. הוא שיקם את ארגון הג'יהאד האסלאמי והביא אותו ליכולות צבאיות גבוהות, הוא מנהל את המשבר עם ישראל עד כה מבלי להיכנס לעימות עם החמאס למרות האינטרסים המנוגדים, שכן חמאס איננו מעוניין כעת בסבב לחימה נוסף עם ישראל בגבול הרצועה. נח'אלה התקבל בחמימות רבה בטהרן ונפגש גם עם נשיא איראן אברהים ראיסי ועם בכירים נוספים.

חמאס על הגדר

מאז פרוץ המשבר, ישראל ומצרים עשו מאמץ גדול למנוע מחמאס מלהצטרף לג'יהאד האסלאמי בהתקפות על ישראל באמצעות רקטות. צה"ל נמנע מלתקוף מטרות של חמאס ברצועת עזה והתמקד בתקיפת מטרות של הגי'האד האסלאמי.

לחמאס יש כמה סיבות טובות לשמור על המשך הרגיעה ברצועת עזה.

א. חמאס מעוניין מאוד להמשיך בשיקום רצועת עזה מנזקי המלחמה האחרונה. כבר לפני כמה שבועות הוא ביקש ממצרים להאיץ את עבודות שיקום הבתים שנפגעו במלחמה.

ב. חמאס רוצה לשמור על ההקלות ההומניטריות שקיבל מישראל, הכנסת והוצאת הסחורות מהרצועה וכניסת 14 אלף פועלים עזתיים לעבודה בישראל.

ג. חמאס טרם סיים לשקם את מערך המנהרות וייצור הרקטות שנפגע במלחמה האחרונה.

ד.חמאס רוצה להמשיך ולקבל את המענק הכספי החודשי מקטאר בסך 30 מיליון דולר.

ה. חמאס הוא הריבון ברצועה, הוא הארגון הגדול ביותר ואינו מעוניין כי יריבו הפוליטי הגי'האד האסלאמי יצבור נקודות ברחוב הפלסטיני.

הישגי ישראל

צה"ל ממשיך במבצע מעצרי פעילי הג'יהאד האסלאמי, וישראל דוחה את הדרישה להפסיקו ולשחרר את בסאם א-סעדי שנעצר בג'נין. לישראל יש כמה הישגים עד כה:

א. ישראל הצליחה להפתיע את הג'יהאד האסלאמי שניסה ליצור משוואה חדשה ולהוציא התקפות טרור לעבר ישובי עוטף עזה.

ב. ישראל סיכלה את התקפות הטרור שתכנן הג'יהאד האסלאמי וחיסלה את מרבית הצמרת הצבאית של הארגון ברצועה: תייסיר ג'עברי מפקד החטיבה הצפונית, חאלד מנצור מפקד החטיבה הדרומית ובכירים נוספים שהארגון מסתיר את דבר מותם כדי לא לפגוע עוד יותר במוראל.

ג. חמאס יושב על הגדר ונכון לעכשיו אינו משתתף במערכה.

מערכת הביטחון צריכה להיערך היטב לאפשרות פריצת אירועים אלימים בהר הבית, במזרח ירושלים, במגזר הערבי בישראל ובערים המעורבות. הג'יהאד האסלאמי העניק לעימות הצבאי עם ישראל את השם "איחוד החזיתות" והוא ינסה לעורר עימותים בגזרות נוספות. שיקום כוח ההרתעה של צה"ל מול הגי'האד האסלאמי הוא חשוב מאוד ואסור להרפות מהלחץ הצבאי עליו בגדה וברצועה.


יוני בן מנחם הוא מזרחן וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. הטור התפרסם לראשונה באתר המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *