בלוף "שלב ג" של המלחמה

בניגוד להצהרות, בשטח נראה שצה"ל עוצר את התמרון ונסוג שוב לעמדת מגננה סטטית. מדוע לא מספרים לציבור?

מטח לעבר נתיבות, 16.1.24 | צילום מסך מתוך טוויטר

בימים האחרונים מדובר על שינוי הלחימה ברצועת עזה מ"שלב ב" שכלל בעיקר השתלטות על חאן יונס, ל"שלב ג" שעיקרו מעבר מכיבוש והרס נרחב לפשיטות ממוקדות של יחידות מיוחדות, מה שמכונה בעגה הצה"לית שלב פחות "עצים".

מה בדיוק כולל השלב הזה? אילו מטרות הוא ישיג?

ראשי המערכות ממשיכים להצהיר כי המטרה לא השתנתה. "אסור לעצור את המלחמה עד שנחסל את החמאס ונשיג את כל יעדינו", אמר ראש הממשלה נתניהו לפני ימים ספורים; שר הביטחון גלנט ממשיך לטעון כי המערכה מתקדמת: "המסר לכוחות ברור: התחושה שאנו הולכים לעצור – לא נכונה". מסרים דומים מגיעים גם מכיוון הרמטכ"ל ודובר צה"ל.

אולם משיחות עם גורמים בשטח נראה כי קיים פער משמעותי בין ההצהרות לבין התוכניות המבצעיות.

הצבא מצוי כבר כעת בעיצומו של תהליך דילול כוחות ברצועה, הכולל גם נסיגה מדורגת מחלק מהאזורים עליהם השתלט במהלך הלחימה. תכנית הדילול תתרחש בשלבים, כאשר בתום השלב השלישי המתוכנן לסוף החודש צה"ל יצא מרוב חלקי הרצועה וייערך מחדש על בסיס פרימטר מורחב בקו הגבול.

בתוך הרצועה צה"ל ישמור על נוכחות בחלק קטן יחסית של ציר החוף בצפון, באמצעות כוח בהיקף של צוות קרב חטיבתי (בניגוד לאוגדה שפעלה שם); וכוח נוסף ימשיך להחזיק בציר נצרים דרומית לעיר עזה, גם הוא בהקיף מדולל ביחס למצב כעת.

בשאר הרצועה צה"ל ייערך מחדש על קו הגבול, תוך שהוא מרחיק את העזתים מהגדר לטווח של כמה מאות מטרים עד קילומטר. במסגרת זו בוצעו הריסות במקומות הסמוכים לגדר כמו חרבת חזעה וסג'עיה. המטרה היא לאפשר את החזרת התושבים בצד הישראלי ולספק להם תחושת ביטחון.

מתוך ההיערכות בפרימטר החדש מתכנן הצבא להמשיך לפעול בפשיטות על בסיס מודיעין מזדמן. השתלטות על ציר פילדלפי וסגירת ברז ההברחות ממצרים לרצועת עזה לא נמצאת על הפרק.

מקורות הבקיאים בנעשה מעלים חשש כי באופן פעולה כזה חמאס יחזור לאזורים מהם צה"ל נסוג, מה שיקשה מאוד על הכרעתו. גם חלקים נרחבים מרשת המנהרות לא יזכו לטיפול, מה שמרחיק את הגשמת מטרות המלחמה המוצהרות. כבר בימים האחרונים ניכרת חזרה לפעילות רקטית של חמאס בצפון הרצועה, מתוך אזורים לגביהם הוצהר כי הם "בשליטת" צה"ל. המגמה תלך ותחריף ככל שיעבור הזמן.

החשש בשלב זה הוא שבשל מצבם הסטטי של הכוחות ובשל עצירת התנופה של צה"ל, היוזמה תעבור לחמאס, שיתחיל לשקם את כוחותיו בצפון הרצועה ולפעול באופן שיטתי נגד חיילי צה"ל המבוצרים במוצבים ובעמדות קבועות. בשל דילול הכוחות, חזרת האוכלוסייה ושיקום תשתיות חמאס, ניתן להעריך כי גם הפשיטות היזומות שצה"ל מתכנן לבצע כהמשך ל"תמרון" היבשתי, יהפכו אט אט למתקפות אוויריות כירורגיות, במתכונת המוכרת לנו לעייפה.

כך או כך, בלי שמודים במפורש ובלי שמשקפים זאת לציבור בצורה כנה, יעדי המערכה השתנו באופן דרמטי. כבר זמן רב שהחזרת החטופים אינה יעד ריאלי של המערכה, וכך גם השמדת חמאס. כרגע, כך נראה, מתמקדים בהשגת "תמונת ניצחון" של חזרת היישובים בעוטף, וגם את זה מתקשים להשיג.

זו כאמור המגמה הצפויה להתפתחות המערכה בשבועות הקרובים. חשוב רק לשאול שאלה אחת: מדוע ראשי הממשלה והצבא לא מספרים לנו את זה?

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

17 תגובות למאמר

 1. למה שיספרו?מי בכלל האמין מתחילת המלחמה ש אפשרות השגת המטרות המוצהרות מציאותית בכלל? הרי היה ברור שזו התלהמות ריקה מתוכן! לא הציפו מנהרות לא פעלו באופן כולל לחיסול טרוריסטים במנהרות,איבדנו כ"כ הרבה חיילים ,לשם מה!אנשי העוטף יודעים היטב שאלה דיבורים ריקים מתוכן ,משלוח טילים לא פסק ,כמעט יומית,והם יודעים היטב ,לא לחזור!!!הם עברו שואה!ואין מה שימנע זאת בעתיד!!!

 2. מדובר באנשי הקונספציה של 6 באוקטובר, קונספציית ההכלה, וצריבת התודעה, ותמונת הנצחון שאינם מעוניינים בנצחון אמיתי, וחלקם גנרלים כושלים שאינם מסוגלים להביא נצחון, ופוליטיקאים שנכנעים לתכתיבים אמריקאים.

  אכן, ישנן בעיות מבצעיות וטכניות שעדיין לא נמצא להן פתרון משביע רצון – ובפרט נושא הלחימה במנהרות וחיסולן, אך כפי שחסלו את עיקר כוחות החמאס בעיר עזה, יכלו כבר לחסל את אלו בעיר חאן יונס.
  אכן יש בעיה אמיתית של מחסור בתחמושת למטוסים, ולחץ אמריקאי לסכן את החיילים לטובת פחות נפגעים אזרחיים, אך זה לא אומר שאין פתרון חבעיות אלו, למשל, השימוש בדחפורים כתחליף למטוסים בהריסת מבנים חשודים.
  צריך לציין שבמלחמת רוסיה אוקראינה, כח ווגנר הרוסי התקדם כנגד הצבא האוקראיני החמוש, הרבה יותר מהר מצהל מול החמאס.

  1. מה אתה משווה לכח וגנר? זה לא שהם דאגו לשיקולים הומניטרים או היו צריכים להתחשב ביחסי חוץ.

  2. כח ווגנר הוא צבא מיקצועי שהביא השגים בתנאי נחיתות גדולים. לצהל יש רק מה ללמוד ממנו. מכיוון שמדובר בשכירי חרב, היה יותר זול לשלם להם שיבואו להלחם בעזה, ואולי ילמדו את ראשי הכרוב שמנהיגים את הצבא איך מקצוענים נלחמים בשטח בנוי.

 3. ההגמוניה של מערכת הביטחון מאבות הקוספציה מפחדים מועדת חקירה משום שכמעט כל אלופי אוסלו/התנקתות/ההכלה יגררו לשימוע לפני העם והחרפה וגודל המחדל והביזיון יהיו רשומים לדראון עולם על שמם .
  לכן היעדים שלהם הם חותרים לזמן הקרוב.
  א-וועדת חקירה שתכלול את אנשי שלומם ( מתוך המערכת והם כבר ניסו ללא הצלחה)
  ב- בחירות עכשיו ( אין שום הישג שהממשלה הנוכחית יכולה לרשום לזכותה ) והם מאמינים שגנץ ייזכה בבחירות והוא ידאג שלא תוקם וועדת חקירה
  ג-עצירת המלחמה ( כדי שיהיו בחירות ) וזה מסתדר יפה מאוד אם שלב ג בלחימה ( מדהים שהם עבדו על נתניהו בנושא הזה)
  ד-מתקפה תקשורתית מתוזמנת של כל האולפנים למכור את הדכדוך הלאומי כדי שהימין יתרסק בבחירות ( מכתב יוצאי מערכת הביטחון להפסקת המלחמה משתלב יפה מאוד בקמפיין הזה)
  ה-הזמנת לחץ אמריקאי למנוע מישראל ניצחון ( דוקטורינת קיסינג’ר ממלחמת יום כיפור כדי לאנוס את ישראל להסדר להקמת ממשלת חמאס בגדה )
  ו-לוח זמנים קצר כי אם נשיא רפובליקני ייבחר וזה יטרוף להם את כל הקלפים

  כדי לעצור את הטירלול והסכנה לקיומה של מדינת ישראל על הממשלה לשחרר את צה״ל לתת מכת מנע לחיזבללה שהיא בלתי נמנעת אמנם בזמן הקצר זה יכניס את כל המדינה לשיתוק אבל זה יפטור אותנו מהסכנה הגדולה ביותר שמגמדת את הסכנה מהחמאס.

  1. יפה מאוד.
   רק תיקון קל: ישנם שני הישגים שהממשלה הזו יכולה לרשום לזכותה: יהדות התורה הצליחה לשמור על התקציבים והאינטרסים של בוחריה (ולכן היא לא נחלשה בבחירות) ועוצמה יהודית הצליחו להביא רפורמה בתחום כיתות הכוננות(דבר שהועיל מעבר לבייס שלהם והביא להתחזקותם בסקרים ביחס לבחירות הקודמות).
   שאר הקואליציה הצליחה לא רק להביא הישגים אלא להפוך את קואליציית החלומות(מבחינת התוצאות בקלפי) לאסון אלקטורלי! אחרי המלחמה, כשנלך לבחירות, אני מצפה מראשי הגוש למיניהם(למעט השניים שכבר ציינתי שהביאו השגים) לספק הסברים ומסקנות מהעניין.

 4. זה גם מעלה תהיות לגבי השמירה על עצימות נמוכה בצפון.
  זה לא שצה״ל לא מסוגל לעבוד בכמה זירות-ישנן כמה מלחמות בהיסטוריה שלנו שמוכיחות אחרת.
  וזה לא שעדיין יש צורך להתרכז בעזה-כפי שנכתב במאמר, כבר פחות מתרכזים שם.
  האם יתכן שמעולם לא היתה כוונה לטפל באמת בחיזבאללה?

  1. לפי יצחק בריק, צהל לא מסוגל להכריע בצפון.
   התוצאות העלובות עד כה ברצועת עזה, ואפילו ביהודה ושומרון, מעידות שעדיף לא לבדוק זאת, ולהסתכן בתחנות חשמל, מים נמלים הרוסים ונזק למרכזי אוכלוסייה. אין דין קריית שמונה הרוסה כדין חיפה ותל אביב הרוסות.
   אולי בעוד שנה, כשצהל יחליף את מפקדיו הכושלים, יגדיל את כוחו בעוד מספר חטיבות, ואולי הלייזר ההגנתי יכנס לפעולה, אפשר יהיה לנסות זאת

 5. דווקא מספרים לציבור, והציבור הישראלי מבין את המסרים, הישירים והעקיפים. בין היתר, אתמול הודיע הבית הלבן, לפי ידיעה שהתפרסמה, כי ישראל עברה לשלב לחימה בעצימות נמוכה לא רק בצפון הרצועה אלא גם בדרומה. כמעט מדי יום מתפרסמות ידיעות על שחרור בדרך כזו או אחרת של יחידות לוחמות שהיו ברצועה. והחשוב מכל, דובר צה"ל הודיע לפני מספר ימים על הפחתת תדירות הופעותיו.
  עם כל הכאב על מה שהיה והחששות ממה שיהיה, אכזבות הן בעיקר תוצאה של ציפיות.
  זכורה לי רשימה של המחבר, שהתפרסמה באתר זה, לאחר מבצע צוק איתן. כדאי מאוד לקרוא. ב- 2014, להבדיל מ- 2024, לפחות לא העמידו אותנו לדין, וכמובן לא היו לנו אבדות כה גדולות כמו שיש לנו הפעם. לעומת זאת יתכן שהפעם, להבדיל מהשנים הקודמות, הצבא יכנס לעתים לעזה עפ"י הצורך.
  בכל מקרה, ההנהגה הישראלית אינה מסוגלת להודיע לציבור שעברנו למגננה סטטית, כאמור בכתבה זאת, משום שההנהגה שלנו חלשה מאוד.

 6. צה"ל הוא נמר של נייר, חלון ראווה נוצץ, מכונת תעמולה ויח"צ, אגף דוברות ענק, תמונות ניצחון, צריבת תודעה, והישגים. למי שלא הבין עדיין ומוטב כבר שיבין – אין צבא במדינת ישראל. יש גוף שבתחתית שלו מליציות לא ממושמעות ולא מקצועיות שנהנות מיתרון טכנולוגי אדיר ועליונות אווירית שמחפים על כך, למעלה יש פיקוד בכיר שאין לו מושג בצבא ובביטחון, עסוק מבוקר עד ערב במדינאות ופוליטיקה. מעל לכל אלו מחלקת דוברות שמייצרת תמונה שקרית לציבור כאילו יש צבא חזק ומתפקד, אז זהו שאין. בפועל יש גוף עם מנטליות של גוף ציבורי לצד קצונה בכירה, טייסים ולוחמי סייבר שסבורים שהם עובדי הייטק. הדבק היחיד שמחזיק את כל החלקים האלו יחד הוא התקשורת שמוכרת את השקר הזה לציבור והעבודה שעד כה נלחמו נגד כנופיה של 30 אלף מחבלים בעזה ולא נגד צבא אמיתי. ביום שהדבר הזה יידרש לאתגר אמיתי של מלחמה אנחנו עלולים (כן עדיין נותרה קצת אופטימיות) לחזות בהתפרקות רבתית. תפסיקו לטמון את הראש בחול, תסתכלו על כל הסרטונים שיוצאים מהרצועה אף על פי שישנן הוראות ברורות נגד זה, ותסיקו לבד מה רמת המשמעת ומילוי פקודות בצבא. אני מצטער להיות השליח בשער אבל אני לא רואה מול עיניי צבא אם כן גוף ציבורי שמורכב ממיליון חלקים שבקושי מתקשרים זה עם זה, תרבות ארגונית של שקר וטיוח, שב 7 לאוק לא עמד במבחן שכל צבא אמור לעמוד בו והתעכב 7 שעות עד שהצליח לתת מענה אמיתי. תתעוררו. מה שדרוש זה שידוד מערכות פיטורים של כל הפיקוד הבכיר לא להותיר אף תת אלוף וצפונה מכך במקומו

  1. אני מסכים עם תגובתו של תושב העוטף,למעט לגבי הלוחמים בשטח,המקריבים והמוכנים להקריב את היקר מכל את חייהם).אני מייחל לכך שלוחמים אלה שגוייסו למלחמת אין ברירה זו,שלא ישלימו עם
   "ההר הוליד עכבר"ועם כך שקרבנם שלהם ושל חבריהם היו לשווא,ויפעלו להחלפת ההנהגה הכושלת,הן המדינית והן הצבאית,ורצונם יגרמו לכך שתהא הכרעה מלאה וסופית,של הבאים עלינו לכלותנו,הן בדרום הארץ ובצפון הארץ.

 7. אין לי אלא לקבוע בצער ובכאב,לאחר הטבח הנורא וחטיפת תושבים,נשים,טף,גברים ובני הגיל השלישי,שלהנהגה הקיימת הן המדינית והן הצבאית(האחראית למחדל הנורא,שתוצאותיו נוראות)אסור היה
  להוביל מלחמת אין ברירה זו שנכפתה על מדינת ישראל,כאשר לרובה של ההנהגה אין כנראה את החוסן הנפשי,את האמונה בצדקת הדרך וההכרה בשלמותה של ארץ ישראל המערבית(להוותנו רובה של ארץ ישראל
  בידי זרים,לאחר שנגזלה ע"י האימפרייה הבריטית בשנת 1922 מידי הבית הלאומי ליהודים בארץ ישראל ונמסרה לזרים)אשר כוללת גם את חבל גרר(רצועת עזה)וחבלי יהודה ושומרון,בנימין ובקעת הירדן.לא רק
  תושבי הפריפריה המפונים ממקומות יישוביהם בדרום ובצפון מדינת ישראל,שמסרבים לחזור למקומות יישוביהם(כאשרההנהגה הנוכחית אינה יכולה להבטיח את ביטחונם ללא הכרעה מלאה של האויב המר והנורא)גם תושבי מרכז ארץ ישראל המערבית אינם מוכנים לסבול שיגורי טילים לעבר מקומות יישוביהם.אין עם ומדינה אשר מוכנים לחיות חיים של סכנה מאויב ומאוכלוסייה עויינת,ששואפים להשמיד את תושבי מדינת ישראל.הדרתו של מפקד מוכשר וסוס דוהר כתת אלוף עופר וינטר,אין בה אלא להראות את פחדה של הנהגה רופסת ממפקדים מסוגו של המפקד המודר.לוחמים בשטח(המקריבים חייהם) לא מוכנים להשתחרר ללא הכרעה סופית ומלאה של מקור הרשע והרוע שלא נלאה מהרצון להשמידנו.

 8. לו שאלו את פוטין מה היה עושה במקרה כזה?
  פוטין היה עושה מצור מוחלט על עזה מהיום הראשון . אין מים , אין אוכל , אין שום דבר הומניטרי עד שמשיבים את אחרון החטופים .
  תוך כדי הפגזה שיטתית וגם הפגזה אקראית .
  לאחר שהשיבו את אחרון החטופים היה פוטין מתיר ברוחב ליבו למי שרוצה לצאת לכל הרוחות .
  וכל מי שנשאר שיתכונן להיות שהיד .
  ובסוף התהליך היה מוחק כל שריד , כל זכר למה שהיה שם .כמנהג רוסיה אדמה חרוכה…
  אבל אנחנו תקועים עם וקסנר וקיסינג'ר

  1. זה נכון.
   אבל לא רק פוטין – כל מנהיג בעולם היה נוהג ככה – כולל ביידן הסנילי
   רק בישראל

 9. חשוב שדגנרלים הרצי ו כו יורדו לדרגת טורי ולט יקבלו פנסיות שמנות.

 10. מי ששומע את האלוף בריק יכול היה להבין שעם הצבא הזה, ראשי הצבא כמובן. מדינת ישראל לא תוושע לעולם! שום סיכוי! ושלא תהיה טעות. זה בכוונת מכוון! הקונצפציה נובעת מאידיאולוגיה אנטי יהודית.
  שאלה גדולה מרחפת גם מעל הקבינטים והמלל"ים למיניהם.
  עכשו רק נשאר לראות מי הם האידיוטים הם או אנחנו. זה בנפשה של המדינה!

 11. בלי ציניות, לדעתי הבעיה היא שצה"ל לא התכונן למלחמה אמתית, ולכן לא הכין תחמושת באופן עצמאי. התוצאה היא שצה"ל ובעצם המדינה מוכרחה לקבל תכתיבים אמריקניים. יתכן ובינתיים מיוצרת תחמושת כזו שתספיק למערכות הבאות, ואולי אולי זהו גם ההסבר להתברברות בחודש האחרון. כשנצטרך את האמריקנים פחות, נתחיל להגיב כראוי. ואולי אני סתם תמים.