נשיא הפדרציה היהודית בסנט לואיס: “טראמפ איחר לגנות, אבל הוא לא אנטישמי”

אנדרו רפלד, נשיא הפדרציה היהודית בסנט לואיס, מדבר על התחושה בקהילה בעקבות השחתת בית הקברות ועל היחס של טראמפ לישראל: “יהודים בארה”ב תופסים את ישראל אחרת מהישראלים”. ראיון

אנדרו רפלד, נשיא הפדרציה היהודית בסנט לואיס

ביום שני האחרון התעוררו מעל ל-65 אלף חברי הקהילה היהודית בסנט לואיס לבוקר קשה במיוחד. קרוב ל-200 מצבות בבית הקברות היהודי ‘חסד של אמת’, בו נקברים יהודי סנט לואיס מאז 1893, נופצו והושחתו. “לא חווינו מעולם אירוע כזה”, מעיד אנדרו רפלד, נשיא הפדרציה היהודית בסנט לואיס. בראיון ל’מידה’, מספר רפלד על התחושות הקשות ששוררת בקהילה היהודית בעקבות הוונדליזם בבית הקברות היהודי, ומתייחס להקשר הפוליטי של האירוע. “ניפוץ המצבות בא משום מקום עבורנו”, הוא מספר. “לא קיבלנו איומים קונקרטיים על פגיעה צפויה בבית הקברות, וגם לא היתה החמרה ברטוריקה האנטישמית. עוד לא ברור מה המניע למעשה”.

קיבלתם לפני האירוע איום על פצצה באחד המרכזים שלכם.

“נכון, אבל בשנה האחרונה כבר קיבלנו שתי התראות נוספות על פצצה, שהתבררו כמובן כחסרות שחר”.

תמוה בעיניך שרשויות החוק בארה”ב טרם סיווגו את האירוע כ”אנטישמי”?

“לא, כי עוד לא תפסו את מי שביצע את ההשחתה ולכן לא יודעים עוד מה הסיבה למעשה. כל מה שרשויות החוק אמרו לי זה שמדובר כנראה ביותר מבן אדם אחד שאחראי להשחתה”.

מה ההערכה שלך?

“אני לא חושב שמדובר בקבוצה אנטישמית מאורגנת שביצעה את המעשה, אבל מצד שני יש כנראה בהתקפה הזו מרכיב אנטישמי. עם זאת, בתי קברות נחשבים למוקד משיכה לצעירים בעייתיים ששותים שם לעתים כמויות גדולות של אלכוהול ועושים דברים טיפשיים (סנט לואיס נחשבת לעיר המסוכנת ביותר כיום בארה”ב, ג”צ). אני בהחלט לא מנסה להפחית מחומרת האירוע ובלי קשר לזהות הפוגעים ולתוצאות חקירת המשטרה, מדובר באירוע רע במיוחד”.

“הלם” מזכיית טראמפ

השחתת בית הקברות היהודי בסנט לואיס מתרחשת על רקע תקופה סוערת בקהילה היהודית בארה”ב. מתחילת שנת 2017 התקבלו 69 איומים על פצצות ב-54 מרכזים יהודים בארה”ב ובקנדה. מאז כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן, יהודים אמריקנים רבים ביקרו את הנשיא בטענה כי אינו עושה די כדי לגנות את תופעת האנטשמיות. שעות ספורות לאחר השחתת בית הקברות בסנט לואיס ביקר טראמפ בחריפות את התקרית והבהיר כי יילחם בחורמה נגד האנטישמיות. “אני שמח שהנשיא גינה אנטישמיות, גם אם זה קרה רק עכשיו”, אומר רפלד.

טראמפ מתגאה במשפחתו היהודית ובעובדה שנכדיו יהודים. אתה באמת חושב שקיימים בו יסודות אנטישמיים?

“אני לא חושב שטראמפ אנטישמי, אבל אני חושב שהוא צריך להיות זהיר שלא להיות מוקף בסביבה הנוהגת באופן בריוני כלפי מיעוטים ושמפיצה שנאה וגזענות. כיהודי, אני מצפה מנשיא ארה”ב לגנות אנטישמיות, ולנקוב במפורש בשמה של התופעה. אני שמח על הגינוי של טראמפ על מה שקרה אצלנו בסנט לואיס, אבל אם הוא לא ידבק בקו הזה, יהודי ארה”ב ימשיכו להיות מודאגים, וזה לא משנה אם הנכדים של טראמפ יהודים או שהוא הזמין רב לנאום בטקס ההשבעה שלו”.

עמדתו הביקורתית של רפלד כלפי טראמפ לא מפתיעה בהתחשב בתמיכה הבלתי מסוייגת של יהודי ארה”ב, והיהודים בסנט לואיס בפרט, בהילרי קלינטון בבחירות האחרונות לנשיאות ארה”ב. קלינטון זכתה ל-70 אחוז מקולות היהודים האמריקנים, יותר מכל קבוצה אתנית אחרת בארה”ב, אחרי האפרו-אמריקנים וההיספנים. טראמפ אמנם ניצח במדינת מיזורי, אך בסנט לואיס, הנחשבת כאמור לאחת הערים הגדולות במדינה, נחל הנשיא תבוסה צורבת, כשקיבל פחות מ-17 אחוז מקולות הבוחרים בעיר. לא קיים אמנם פילוח סטטיסטי המלמד על דפוסי ההצבעה של יהודי סנט לואיס בבחירות האחרונות, אך מאמרים שנכתבו באתר הקהילה, בהם הובע “הלם” מזכייתו של טראמפ, ועריכת כינוסים מיוחדים שנועדו להתמודד עם ה”דאגה” בקהילה בעקבות תוצאות הבחירות, מלמדים כי יהודי סנט לואיס לא מחבבים, בלשון המעטה, את המנהיג הנוכחי של העולם החופשי.

תמך בישראל ב’צוק איתן’, השתתף בכנס של ‘ג’יי סטריט’

נשיא הפדרציה היהודית בסנט לואיס ביקר פעמים רבות בישראל בעבר, ורתימת הקהילה שלו לתמיכה בישראל במהלך מבצע ‘צוק איתן’ אף זיכתה אותו בתשבחות מצד דיפלומטים ישראלים. מנגד, רפלד השתתף באפריל האחרון באירוע של ‘ג’יי סטריט’, שדולת השמאל היהודית-אמריקנית המוחרמת על ידי ממשלת ישראל ושנחשבת בעיני דיפלומטים ישראלים רבים לאנטי-ישראלית. בימים האחרונים, למשל, הובילו ראשי ‘ג’יי סטריט’ קמפיין אגרסיבי נגד מינויו של דייויד פרדימן לשגריר ארה”ב בישראל בטענה שפרידמן הוא “פרו התנחלויות”. בעבר, סירבו ב’ג’יי סטריט’ להביע תמיכה בישראל במהלך מבצע ‘צוק איתן’ ולאחר משט המרמרה. בנוסף, נשיא השדולה, ג’רמי בן עמי, התגאה בתרומתה של ג’יי סטריט להחלשת מעמדה של ישראל במפלגה הדמוקרטית בארה”ב. באחד הכינוסים האחרונים של השדולה, זכתה אמירה המצדדת בחיסולה של ישראל (“אפשר לדמיין מצב שהיהודים יהיו מיעוט מוגן בישראל”) למחיאות כפיים סוערות מצד הנוכחים.

“קיים פער בין איך שישראל נתפסת בעיני הישראלים, ובעיני יהודים מחוץ לישראל”, מודה רפלד.

בעיני רוב הישראלים, הנאום האחרון של שגרירת ארה”ב באו”ם, ניקי היילי, בו הביעה תמיכה חד משמעית בישראל, מהווה שינוי חיובי ביותר מהשגרירה הקודמת, שבהוראת הנשיא אובמה נמנעה מהטלת וטו נגד ישראל במועצת הביטחון.

“אנחנו תופסים כנראה את המושג ‘פרו-ישראליות’ באופן שונה. מי שחושב שהרחבת ההתנחלויות בשטחים השנויים במחלוקת (יהודה ושומרון, ג”צ) יחזקו את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית יכול באמת לחוש אהדה לנאום האחרון של שגרירת ארה”ב באו”ם. אנחנו בפדרציה דוגלים מנגד בחיזוק החברה האזרחית, התרבות הדמוקרטית והשירותים החברתיים, בישראל ובארה”ב. לתפיסתנו, זו ההגדרה הנכונה ל’פרו-ישראליות'”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

2 תגובות למאמר