בעקבות הפרסום ב’מידה’: ח”כים דורשים לשלול מימון מ’רופאים לזכויות אדם’

ח”כ עודד פורר (ישראל ביתנו) ושרן השכל (ליכוד) פנו לשר אריה דרעי ולראש העיר רון חולדאי, בבקשה לעצור העברת מאות אלפי שקלים מעיריית ת”א לארגון השמאל: “פעולות הארגון מסוכנות”

הסוף למימון הציבורי? פעילות של 'רופאים לזכויות אדם' בג'נין. צילום: מתוך 'פליקר' (CREATICE COMMONS).

חברי כנסת ממפלגות הימין דורשים לשלול העברות תקציביות של גופים ציבוריים לארגון השמאל הקיצוני ‘רופאים לזכויות אדם’ (רל”א). בעקבות הפרסום השבוע ב’מידה’ כי עיריית תל אביב מעבירה בשנים האחרונות מאות אלפי שקלים לרל”א, שלח ח”כ עודד פורר (ישראל ביתנו) לשר הפנים אריה דרעי מכתב בו ביקש לפעול נגד ארגון השמאל הקיצוני. “‘רופאים לזכויות אדם’ מצהיר שהוא ‘יעבוד רק עם רופאים המסרבים לשרת את הכיבוש'”, כתב ח”כ פורר, והוסיף כי “אנשי הארגון יוצאים כל העת נגד צה”ל ופעולותיו ואף לוקחים חלק פעיל בתנועת החרם על ישראל (BDS)”. הח”כ מ’ישראל ביתנו’ ציין את ההעברה התקציבית הצפויה של עיריית תל אביב לרל”א, ופנה לשר הפנים בבקשה ל”התערבותך בנושא ובירורו על מנת לוודא שכספי ציבור לא יממנו ארגונים הקוראים לחרם על מדינת ישראל ו/או תומכים בחרם שכזה”.

במקביל לפנייה של ח”כ פורר לשר הפנים, שלחה ח”כ שרן השכל (ליכוד) מכתב לראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, בו קבלה על כך שהעירייה “מצאה לנכון להשתמש בכספי המיסים של תושביה על מנת לתמוך בארגון אשר חותר תחת מדינת ישראל, משמיץ אותה בחו”ל ומביע הזדהות עם אויבינו”. ח”כ השכל התייחסה גם לטענת העירייה כי התמיכה הכספית שמועברת לרל”א נועדה לסייע לארגון השמאל הקיצוני בהפעלת “מרפאה הומניטרית” עבור משפחות מסתננים בדרום תל אביב. “השירות שהארגון מספק אין בו לכפר על הפעולות המסוכנות האחרות של הארגון ולעודד שת”פ עם ארגון זה”, כתבה השכל, “גם ארגוני פשע נוהגים לספק שירותי רווחה לאוכלוסיות המוחלשות ואין בכך שום הצדקה לפעילותם העבריינית”.

“גם ארגוני פשע נוהגים לספק שירותי רווחה”; מתוך המכתב של ח”כ השכל. צילום מסך.

מכנים את מחבלי החמאס “לוחמים”, מגנים על טרוריסט

כפי שדיווחנו ב’מידה’, ברל”א לא מנסים לטשטש את זהותם הפוליטית, ומצהירים כי “הארגון מתנגד לכיבוש ורואה בו מקור וסיבה להפרת זכויות אדם, בישראל ובשטחים הכבושים”. עיון בדו”ח הכספי של רל”א מעלה כי הארגון מתמקד בסיוע לפלסטינים ביו”ש, למסתננים ולאסירים ועצירים ביטחוניים. רק 4 אחוז מפעילות הארגון בשנת 2014 הוקדשה לתושבי ישראל. בארגון מודים כי הם רותמים את ההכשרה הרפואית למטרות פוליטיות, כפי שהסבירו פעילי הארגון בסרטון מיוחד תחת הכותרת “רפואה כאקט פוליטי”.

אחת מפעילות הארגון, ד”ר אורית ברטור־נבות, חתמה בשנת 2004 על עצומה הקוראת לשחרורה של טלי פחימה, אשר הורשעה במסגרת עסקת טיעון בעבירות של מסירת ידיעה לאויב ולתועלתו ומגע עם סוכן חוץ. בגין העברות נגזרו על פחימה שלוש שנות מאסר בפועל. הנשיאה והמייסדת של ‘רופאים לזכויות אדם’, ד”ר רוחמה מרטון, השתתפה בפעילות של תנועת החרם האנטי-ישראלית (BDS), כאשר העניקה בפברואר 2008 הרצאה במסגרת ‘שבוע האפרטהייד’ בלונדון. לפני כשלושה שבועות רמזה ד”ר מרטון כי הארגון בראשו היא עומדת מעודד סרבנות ומוכן לעבור על החוק כדי להגשים מטרותיו. “אנחנו פועלים מתוקף המוסר גם כשהוא עומד מול החוק” הצהירה מייסדת ‘רופאים לזכויות אדם’ והוסיפה כי “כיבוש ואפרטהייד דינם ליפול”.

במהלך מבצע ‘צוק איתן’ כינו ברל”א את מחבלי החמאס “לוחמים”, ופטרו את ארגון הטרור מאחריות למותם של פלסטינים לא חמושים. “האחריות לתקיפות שישראל מבצעת ברצועה מוטלת רק עליה”, טענו בארגון. במהלך שנת 2015 הוביל רל”א את המאבק למען המחבל מוחמד עלאן, פעיל הג’יהאד האסלאמי שריצה בעבר שלוש שנות מאסר בכלא הישראלי בגין מעורבותו בפיגוע התאבדות, והושם מחדש במעצר מנהלי בעקבות מידע מחשיד שהצטבר נגדו. בפרסומים של רל”א לא קיים זכר לעברו הטרוריסטי של עלאן בג’יהאד האסלאמי והוא תואר אך ורק כ”שובת רעב”, וכ”עורך דין במקצועו”.

בספטמבר האחרון החליטה עיריית באר שבע להסיר את חסותה מקורס רפואי שיזם הארגון בעיר הדרומית, בעקבות מחאות של חברי כנסת מהימין, חברי מועצת העיר ופעילי ימין דוגמת מנכ”ל ארגון ‘בצלמו’ שי גליק. בעיריית תל אביב, מנגד, מתכוונים כנראה להמשיך לתמוך בארגון השמאל הקיצוני, על אף שהוא שותף לקואליציית ארגוני שמאל המכשילים באופן קבוע כל פתרון לסוגיית המסתננים, באמצעות הגשה סדרתית של עתירות לבג”ץ נגד היוזמות הממשלתיות בנושא (‘נוהל החזרה חמה’, ‘החוק למניעת הסתננות’, הקמת הגדר בגבול מצרים, מתקן חולות והעברת מסתננים למדינה שלישית). העתירות של רל”א ודומיו מתישות את המערכת המשפטית, מעכבות ולעתים אף מונעות ביצוע של תהליכים להוצאת מסתננים, ובסופו של יום מקבעות את נוכחותם של הזרים בישראל.

יש לקוות כי הדרישות של הח”כים פורר והשכל ייענו במהרה, ושהשר דרעי, כמו ראש העיר חולדאי, ישימו סוף לאבסורד של הפניית תשלומי הארנונה של תושבי תל אביב לארגון החותר תחת האינטרסים של מדינת ישראל. בכל מקרה, אנו נמשיך לעקוב אחר כל התפתחות בנושא.

בקשת תגובה נשלחה ל’רופאים לזכויות אדם’ ותפורסם כשתתקבל.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

1 תגובות למאמר

  1. חוצפה שלא תאמן אני משלמת עבור השולחים לעברי טילים ומיני משחיתים אחרים להרגני. זה הפרצוף של הצבוע המגעיל בראש עירי – רון חולדאי!