הקונספציה המסוכנת של ישראל: זלזול באיום הסוני

בזמן שישראל משקיעה את מרב המאמצים נגד הציר השיעי של איראן וחיזבאללה, היא עלולה להחמיץ את ההתפתחויות המסוכנות באסלאם הסוני

אסור להתעלם מהאיום הסוני | עבד רחים חטאב, פלאש90

במהלך שנות השמונים התחברו בסוכנויות המודיעין האמריקניות והבריטיות אינספור דו”חות על ברית המועצות וגרורותיה במזרח אירופה. סובייטולוגים זכו למענקי מחקר שמנים, ומטוסי הביון שייטו במהירות של כמעט פי שלושה ממהירות הקול. בשנת 1989 כל המאמץ האנושי הזה התברר כחסר ערך. חומת ברלין נפלה, וברית המועצות החלה להתפורר מתחת לאפם של סוכני CIA ופרופסורים נדהמים למדע המדינה. שוב המודיעין ידע אחרון.

המוסלמים השיעים משמשים זה שנים רבות האויב האולטימטיבי של ישראל, ולא בכדי. חשבון הדמים ההיסטורי שלנו עם הציר השיעי החל בעיקרו לפני כ-38 שנים, עם עליית חומייני לשלטון. מאז, השיעים לגווניהם הרוויחו ביושר כל מה שייחסו להם: מהשאיפה האיראנית המוצהרת לחיסול ישראל, ועד עליית חיזבאללה בלבנון והפיכתו בתמיכת איראן למגה-ארגון-טרור, המתחמש ללא הרף ומוציא לפועל פיגועים משמעותיים. אכן, ידיים שיעיות מגואלות בדם יהודים וישראלים רבים, בין היתר בפיגוע הדמים בארגנטינה ב-1994 ובחטיפת ורצח חיילים בגבול לבנון.

המודיעין הישראלי על שלוחותיו רואה אפוא בשיעים את האיום המרכזי הנשקף לנו, ומרבית אמצעי האיסוף, המחקר והסיכול מוקדשים לציר השיעי – איראן, סוריה וחיזבאללה. מדי פעם אנו שומעים על תקיפת מתקנים ושיירות, על חיסול בכירים ועל פעולות אחרות שהם תוצר של מאמץ מודיעיני ממושך.

אלא שכפי שלמדנו מההיסטוריה, פרדיגמות מודיעיניות עלולות לקרוס ברעש גדול – כפי שקרה בישראל במלחמת יום הכיפורים, ובמערב עם נפילת חומת ברלין והגוש המזרחי. המודיעין נוטה להביט היכן שנוח לו, ולהתעלם מנתונים סותרים. אנשי הביון עשויים להביא מידע רב ואיכותי, אך להחמיץ לחלוטין תהליכים חברתיים ותרבותיים.

השיעים ללא ספק מתכוונים למה שהם אומרים, ופועלים בנחישות להגשמת מטרתם. ובכל זאת, מדובר בקונספציה שגויה משום שהיא מתעלמת מאיום אחר, מסוכן לא פחות.

השינוי הסוני

הכוח המניע של העולם הסוני כיום הוא הגותם של האחים המוסלמים במצרים, שנוסדה על ידי חסן אל-בנא ב-1928. מתנועה זו נולדו בהמשך תנועות רבות כמו חמאס, הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל, ג’בהת א-נוסרה, אל-קאעידה, דאעש, ולמעשה כל ארגון טרור במרחב הסוני.

הרעיונות של “האחים המוסלמים” שוטפים את כלל העולם המוסלמי ולא רק את מדינות ערב. הם כוללים טינה עמוקה כלפי המערב, אך בעיקר ביקורת פנימית כלפי המשטרים הערביים ששיתפו פעולה עם התפיסות המערביות, ובראשם הפרדיגמה של מדינת הלאום. מייסד האחים המוסלמים ביקר לא רק את ההשפעה המערבית על המזרח התיכון, אלא בעיקר את העובדה שמוסלמים מקבלים מהמערב רעיונות של כפירה והופכים אותם לדרך חיים. הגות זו נפוצה כיום במזרח הרחוק (בעיקר מלזיה והפיליפינים), בצפון אפריקה ובמרכזה.

בהשפעת “האחים המוסלמים”, העולם הסוני עבר שינוי מרחיק לכת. מזרם מרכזי הנחשב מתון, הוא הפך לאלים וריאקציונרי. קשה לסמן היכן החלה שרשרת האירועים שהובילה למצב הנוכחי. כישראלים אנו יודעים לציין את רצח נשיא מצרים אנואר סאדאת כנקודה הראשונה שבה חווינו מקרוב יחסית טרור סוני מבית היוצר של “האחים המוסלמים”. מאז ועד היום הלך ונבנה אתוס מיליטנטי סוני. פעילות הטליבן באפגניסטן, שנהנתה בזמנו מתמיכה ועידוד אמריקניים, שימשה זרז מהותי לביסוס כוחות דתיים מיליטריסטיים.

פיגועי 11 בספטמבר היוו שלב מכונן בתהליך זה. אז נפתחה תיבת הפנדורה הסונית, והעולם המערבי החל להבין כי מדינות סוניות “מתונות” כמו סעודיה מממנות ארגונים סונים קיצוניים ומעניקות להם תמיכה אדיאולוגית.

את דלי המים הצוננים השני על ראשי קהילת המודיעין סיפק “האביב הערבי” של 2011. הפגנות הענק שהחלו בתוניס והמשיכו בכל מדינות ערב, ערערו ואף הפילו משטרים. אך בניגוד לתחזיות אופטימיות ולהשוואות שנעשו לברלין 1989, עד מהרה התבררה המציאות. תוצאות

הבחירות במצרים שהביאו לעליית האחים לשלטון, גרמו להתפכחות אצל מי שראו בהתקוממות ההמונים שחר של עידן חדש ודמוקרטי במזרח התיכון.

בניגוד לשיעים המרוכזים במדינות מסוימות, ללא שחקנים נוספים על המפה, תפיסת העולם של האחים המוסלמים הולכת ומתפשטת. מתוך מיליארד וחצי מוסלמים בעולם, רק 15% הם שיעים והשאר סונים. אנו מדברים אפוא על למעלה ממיליארד איש שעוברים שינוי תפיסתי חד וצעיר מבחינה היסטורית.

כיום קיימים ברחבי העולם עשרות ארגונים סוניים ומאות התארגנויות קטנות, השואפים למימוש החזון האסלאמי בדבר מיגור הדתות האחרות בדרך של אלימות, עשיית נפשות [דעווה], הגירה והתפשטות. מטרת הארגונים הללו היא ייסוד ח’ליפות מוסלמית עולמית, מעין מודל לא-לאומי של מדינה. נכונותם לקטול אוכלוסיות אחרות עולה באופן משמעותי על זו של השיעים.

אויב ללא כתובת

הארגונים הסוניים כולם לא רואים אופציה של הישארות מיעוטים נוצרים ויהודים במרחב, לא בקהילה דתית ובוודאי לא כמדינת לאום. מבחינת ההלכה האסלאמית, הד’ימי (המיעוט הדתי) זוכה אמנם להגנת השליט תמורת תשלום, אולם בני הדור הסוני החדש אינם חפצים אף במעין דו-קיום שכזה. ואכן, העולם המוסלמי מדלל את האוכלוסייה הנוצרית מתוכו. את עירק, למשל, עזבו מאז תחילת האביב הערבי כמיליון וחצי נוצרים.

השיעים הם אויב ברור ו”מסודר”, והם מאורגנים בשני מרכזים גדולים ודומיננטיים – איראן ולבנון. באופן עקרוני ואם יתעורר צורך כזה, ישראל יכולה לפגוע בשיעה באופן בלתי הפיך, באמצעים קונבנציונליים או שאינם כאלה. הסונים, לעומת זאת, הם חסרי כתובת. מדובר בשורת ארגונים אמורפיים לחלוטין שלא ניתן לפגוע ולחסל באופן יעיל, ושנלחמים זה בזה דרך קבע.

כדי להבין את גודל האיום נדמיין שחיזבאללה ניגף מול הארגונים הסונים, וישראל מתעוררת למציאות שבה דרום לבנון כולו נשלט בידי ארגוני טרור סונים. את מי יפציצו טייסינו הטובים כאשר חוליה תחדור אל משגב-עם? מה יקרה בגבול סוריה כאשר ארגונים סונים ישלטו בו? מה יהיה עתידו של השלום עם מצרים, אם היא לא תצליח להתגבר על פעילות “וילאיאת סיני” (שלוחת דאעש בסיני, לשעבר “אנצאר בית-אל-מקדס”)? כיצד תנהג ישראל מול פעילות טרור משמעותית מסיני? כיצד תנהג אם ארגון טרור סוני יעשה שימוש בנשק להשמדה המונית?

באמ”ן ובמוסד אוהבים את השיעים משום שקל לעקוב אחריהם, הם מרוכזים באזורים גיאוגרפיים נתונים, מנהיגיהם מוכרים ומזוהים וניתנים לטיפול במקרה הצורך (ראו מקרה עימאד מורנייה), והתפתחות האמל”ח שלהם ניתנת לניטור. איראן כשכנה בגבול הסורי איננה מחזה מלבב, אבל איראן פגיעה הרבה יותר מכפי שהמוסד ואמ”ן מוכנים להודות או לדמיין.

כמו ב-1989, האמת המודיעינית נמצאת למטה בשטח, אצל המואזין במסגד ואצל חשמלאי במספנה בגדנסק, לא אצל מחזיקי הפרדיגמות הישנות במשרדים ממוזגים.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

20 תגובות למאמר

 1. אטוטו גבאי ראש ממשלה
  ואני סוף סוף רגוע
  אתה בא להפחיד אותי.

 2. תאור נכון של המציאות. על זה כדאי להוסיף את המיומנות הגבוהה של מפקדי הכוחות של דעאש בהפעלת קרב משולב. כל מי שצופה בהתקפות שלהם ב – you-tube לא יכול שלא להתרשם.
  אם תופנה יום אחד תשומת הלב שלהם אלינו, תיווצר בעיה קשה. המפגש בין הקצינים הקשוחים והמנוסים של דעאש לבין קציני צה”ל, המשקיעים כיום את עיקר מרצם בבעיות הזהות המינית ופוליטיקת המגדר, עשוי להיות דומה למפגש, במהלך מלחמת העולם השנייה, בין הגנראלים המוכשרים של הוורמאכט לבין חדלי האישים של הצבא הצרפתי.

  1. אני מסכים, כל נושא התחבולה, התחכום הממזרות וקריאת המפה כמו שהיא מוקע ע”י נורמות אמורפיות של “ניצחון יחסי”, “שיוויון הזדמניות” ומידתיות

   בשדה הקרב כל הטכנולוגיה בעולם לא תעמוד מול מפקד חכם, ממזר ואכזרי ואנחנו מתרחקים מזה כל הזמן

  2. בדיוק. צבא שמפקד החינוך שלו לא מבין שאנחנו במלחמת דת, נמצא איפה שהוא בפלנטה אחרת. לא על האדמה מול “האחים המוסלמים”. הוא עסוק ב”כבוד האדם”. ככה משפט אזריה הראה לנו כמה אנחנו לא מוכנים. יש לנו הוראות פתיחה באש שאינן מתאימות.

   הכל מתחיל בראש. יש לנו צבא עדין מדי מול החיות בג’ונגל בחוץ.

 3. אני לא חובב קונספציות, אבל כאן מדובר בכתבת “מדע בדיוני” ותרגילי דמיון מודרך.
  “נדמיין שחיזבאללה ניגף מול הארגונים הסונים…”: מאיפה יגיעו הסונים האלה? מאירופה, מירדן או מטורקיה? בפועל הציר השיעי מנצח בגדול בסוריה ומבצע שם טיהור אתני של סונים, בעוד שבלבנון חיזבאללה השיעי שולט ביד רמה. מיליוני סורים סונים כבר ברחו לירדן, לטורקיה ולאירופה. סונים מאזורים שבשליטת אסד מגורשים לאזור אדליב של המורדים.
  למעט האזור הכורדי ואזורי המורדים, כבר היום הרוב הסוני בסוריה הפך למיעוט, במיוחד כאשר המשטר של אסד מייבא שכירי חרב שיעים מעיראק ואפגניסטאן.

  הבעיה הגדולה של סונים היא שהם מפוצלים ומפולגים, בעוד השיעים מאוחדים ומצרפים אליהם את המיעוטים האחרים: נוצרים, אלווים, דרוזים ויזידים. הסונים הם אולי רוב המוסלמים, אך חלק ניכר מהאנרגיה הם משקיעים במלחמות פנימיות כפי שרואים במצרים ולוב. גם המאבק הטרי בין קטר לשאר מדינות המפרץ מחזק את הפילוג והאיבה בין מעצמות סוניות כמו מצרים וטורקיה.

  1. בוריס,
   אני סבור הצבעת על הבעיה האמיתית. אכן הבעיה המרכזית של הסונים היא פיצול וסכסוכים פנימיים אלימים. השיעים אכן מאורגנים יותר ויודעים לעבוד עם מיעוטים אחרים באופן פורה.

   כל האמור שריר ותקף למצב העניינים כפי שהוא ניבט מהשטח וכך גם מהערכות המצב המודיעיניות של המערב. באופן זה מתחילה להיווצר הולכת שולל עצמית, דרך התעלמות מהזעם הסוני המצטבר, התעלמות מהאינטרסים הברורים שיש למדינות הסוניות במרחב, חלקן עם כיסים מלאים ואמל”ח חדיש, התעלמות מהאיום שחשים הסונים לנוכח ההתעצמות הזו שנוגע לליבת האמונה שלהם.

   אני מציע לא לשגות באשליות שמה שהיה הוא שיהיה ושעולם הסוני יגלה חולשה תמידית. מוחמד עטא לא היה שיעי..

  2. אין לי מושג מי הוא אלון לוע אך יש כאן עמה שגיאות מהותיות ביחס למקורות הארגונים השונים. האחים המוסלמים לעומת אל קאעידה וארגונים אחרים יונקים משורשים אידאולוגיים שונים בתוך האסלאם מה שהופך את רוב המאמר לבעייתי מאוד.
   נשמח לדעת מי הוא הכותב ומה תחום התמחותו.

  3. אמיר שלום,
   אשמח אם תוכל להצביע על מקורות התפתחותיים שונים של האחים המוסלמים המצריים ואל קאידה, כמו גם על תנועות סוניות אחרות. אם כוונתך להשפעת הוואהביזים ושיח האחים הפנים סעודי – אני מקבל, ברם, נראה לי שהבחנות אלו עלולות להכביד על הקוראים, מה גם שככלל מדובר בתנועות סוניות בעלות ביקורת פנים אסלאמית עמוקה יחד עם שנאה יוקדת למערב.

   בהספדו של ביל לאדן לאבו מצעב אל זרקוואי נאמר בין השאר:

   “אבו מוצעב לימד את האנושות, הלכה למעשה, איך לקחת בכוח את החירות, שכן החירות אינה ניתנת במתנה לאלה הנכנעים [לשלטון] הדמוקרטיה”

   אני סבור שתמצא תכנים דומים, אם לא זהים, אמל סיד קוטוב ואצל עבדאללה עזאם. אשמח אם תשתף את מחשבותך בנושא.

   הרקע שלי הוא בעיקר לימודי מדע המדינה ופילוסופיה פוליטית מודרנית.

 4. הפוך, כשהאחים המוסלמים זכו בבחירות אז ממשל אובמה והאיחוד האירופי ראו בהם את השחר החדש והדמוקרטי במזרח התיכון ותמכו בהם. לא הייתה שום התפכחות שם. ההתפכחות היחידה שהייתה אם הייתה התרחשה בישראל שהבינה שהמערב הוא בעל-ברית שאין לסמוך עליו.

  ואויבים לישראל במזרח התיכון תמיד היו ותמיד יהיו, לא צריך לזלזל באויבים אבל גם לא לעשות מהם יותר ממה שהם. ישעיה אמר “כל כלי יוצר עליך לא יצלח”. אם הכל יקרוס לחלוטין אז לישראל תהיה שעת כושר להרוויח עוד שטחים. אותנו צריך להדאיג בעיקר הסיאוב אצלנו.

  1. אותנו צריך להדאיג הסיאוב אצלינו? אתה חי כאן בארץ? ביום שישי היה פיגוע בהר הבית. הדינמיקה של מה שקרה אחר כך מראה לך יפה מאוד את תפקידם החתרני של התנועה האסלאמית והאחים המוסלמים הממומנים על ידי טורקיה – כאן בארץ. ההסתה, שלהוב היצרים – הכל מתוכנן. יש פה ג’יהאד באמצעות כל מני תנועות אסלאמיות של פלשתינים בתוך ומחוץ לקו הירוק. במקום ליירט את הדינמיקה המסוכנת הזאת, אנחנו עסוקים במלחמת אחים ובחקירות אינסופיות. תמשיך לעצום עיניים. יש מי שמנצל את החקירות הפוגעות בחברה ובביטחון שלנו.

  2. הסיאוב גורם לכך שמתעסקים ברדיפת תענוגות ושלמונים במקום בהגנה על הבטחון. ולא היה פיגוע בהר הבית, היו שני מחבלים שהצליחו להפתיע שני שוטרים ולאחר מכן נורו למוות. אירועים בקנה מידה הזה היו כבר מאות מאז הקמת המדינה. שום דבר דרמטי במיוחד.

  3. לאבגדה,
   היה ועוד איך פיגוע בהר הבית. נהרגו בו שתי שוטרים. אני כתבתי בדיוק למה הוא מיוחד. בגלל כל מה שקרה וקורה אחריו. זוהי דינמיקה מתוכננת על ידי תנועות איסלמיות. מי שמבין את הראש המוסלמי הסוני, ואת התנועות האיסלאמיות יכול היה לצפות לאירועים האלה. הם מייצרים משברים בכוונה כדי לכרסם בשלטון ישראל ולהשליט את חוקי השריעה. יש מטרה מאחורי הג’יהאד. אתה צודק שאם יש אנשי ביטחון שלא מנתחים איומים, לא בונים אסטרטגיות על פי מפת האיומים, ולא יוזמים שום פעילות כמו מאסרים של פעילי תנועות אסלמיות, ומקום זאת הם עסוקים בקידום הקריירה של עצמם – זהו סיאוב מהסוג המסוכן ביותר.

  4. נורו ונהרגו שני שוטרים ולא שתי שוטרים. יש להקפיד על עברית צחה ותיקנית.
   ארעה התקלות של המשטרה עם מחבלים בהר הבית.

 5. אכן כן.
  ההתחרדות האיסלמית החליפה את התנועות הלאומיות שהובסו על ידינו בצורה ניצחת ב48 ו67 .
  גם הערבים בישראל עוברים תהליך כזה , החל מתפילות וכלה בבורקה דבר שלפני 40 שנה לא ראינו אצלם וזאת למרות ההשכלה והמודרניזציה , יש לחץ חברתי חזק מאוד לכיוון הדת .
  יחד עם זאת חליפות איסלמית סונית ללא גבולות ולאומים זה דבר שלא קל שיקרה , למרות שאם יקרה אז מצבנו לא יהיה טוב וזאת בלשון המעטה .

 6. צודק ב100% הפלסטינים הם סונים.
  אנחנו לחמנו וגרשנו סונים.
  האויב הוא האיסלם הסוני.

  השיעים הרגו עשרות אלפי פלסטינים במלחמה הנוכחית בסוריה ובמלחמה של שנות ה80 בלבנון.

  השיעים ראו בנו אויב כי הם ניסו להתחנף לסונים ולהציג אויב משותף.

  הניסיון הזה כשל – וכיום השיעים חוברים לדרוזים לעלאווים לנוצרים וזה רק עניין של זמן עד שיחברו אלינו.

  השיעים הרבה יותר קרובים למערב ממה שחושבים –

  באיראן אוכלוסיה מבוגרת ומשכילה עם פחות מ2 ילדים למשפחה.
  אזרביג’ן היא בכלל חילונית עם הרבה רוסים (גם כן פחות משני ילדים למשפחה).
  בלבנון השיעים חיים לצד נוצרים ודרוזים חילונים ומערביים (גם כן פחות מ2 ילדים למשפחה).
  במדינות המפרץ השיעים משכילים ועשירים.
  בעיראק השיעים פועלים תחת מטרייה אמריקאית ומגנים על היזידים והנוצרים.
  בסוריה אין שיעים – יש עלאווים שהם דת סודית כמו הדרוזים ללא כפיית חוקי שריעה וללא ג’יהאד.

  איראן צריכה להתפכח מהמהפיכה (כמו שרוסיה התפכחה מהקומוניזם) – להט המהפיכה נגמר מזמן ומה שמחזיק את שלטון הדת באיראן זה העייפות משינויים.
  יהיה בסדר טודו בום.

 7. אז מה צריך לעשות ?
  מה התפקיד של המדינה הערבית אל מול הארגונים הדתיים ?

 8. יש אמת בדברים, כי המוסלמים הסונים הם המיינסטארים של האסלם ועיקר המלחמה יהיה איתם במלחמת יום הדין, אך בעידן עכשיווי איראן ורוב השיעים הם האויב הגיאו הפוליטי של ישראל בעשורים הקרובים האיום הזה יהיה לעתיד לבוא יש לו פג תוקף ומפת האיומים תתחלף למי שיבוא אחרי למשבצת של האיום השיעי!

 9. עולם המושגים של האזור הזה הוא אמונה. מבחינה זו הערבים מסמלים מושג זה והם נאבקים עליו .הם כיום מיתפוררים ומוכים אבל הפתעה. גם ארצות הברית מיתפוררת. כי ככה הטבע פועל. מטריקס אזורנו מכה בכולם. יריית הפתיחה הייתה ביום שחזרנו לאזור.
  חזרתנו הבייתה זה חזרה למטריקס היקומי שמתחיל להיתעורר, בסימן בראשית ובריאה. לא צריך להיתרשם מהמיליארדים שמיתגלגלים במידרחוב מנהטן הוליווד עמק הסיליקון. הם מחוברים למכונות אליליות פגניות כנעניות שמסמלות דרדור פגני אלילי איום ונורא. אמריקה מזכירה מיגרש גרוטאות ענק. כולה מכונה אלילית. החזירה את עבודת האלילים התנכית .כך שלמעשה כל העולם הוא חבית נפץ.
  ביחס אלינו מה שחשוב פנימה. ישראל כולה זיוף פגניות חיקוי עלוב של ארצות הברית. דתיות הגמרא פגנית לא פחות. בעיני חשוב מה אנחנו מה הסיבה שחזרנו. כי שם נימצאת הרווחה האמיתית לנו. לא הבחוץ חשוב אלא הפנימה. ישראל כולה עלה נידף. בלי גב מוסרי אמיתי. ישראל ערומה פגיעה הזויה מזויפת להחריד . אין לנו גב כי הכל הרוס במדינה פנימה. אין לנו בסיס מוסרי. זה כמו לראות אורגייה פגנית .חייבים דחוף לבנות בסיס מוסרי. להישתחרר מאמריקה. להוציא את כל הסיוע הכספי הזר המשחית החוצה.הבסיס המוסרי העיברי האמיתי הוא החשוב. מיממנו אפשר לבנות ולהיבנות. הדרדור המוסרי נימצא בישראל בכל מקום. בביון בכנסת במדייה בצבא במישטרה במישפט בבגץ. שדדו אותנו נוכלים גנבו את זהותנו. שודדים ונוכלים עלייך ישראל. מישהו זר שולט במדינה. כניראה אנשי הסדר העולמי החדש. חייבים לצאת לדרך חדשה . עיברית לאומית שמיסתמכת על עצמה.