הפרקליטות: מעשיו של באסל גטאס אינם טרור

במכתב שהגיע לידי 'מידה' קובעת המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד נורית ליטמן, כי תמיכה בגטאס "חוסה תחת חופש הביטוי". וגם: חברת הנהלת 'בצלם' תומכת בח"כ שסייע למחבלים: "מעשה נאצל"

סייען טרור; גאטס. צילום: הדס פרוש /פלאש90

הפרקליטות קובעת כי מעשיו של הח"כ לשעבר באסל גטאס, אשר הבריח טלפונים סלולריים למחבלים מורשעים בכלא, אינם כלולים בהגדרה "מעשה טרור". כך עולה ממכתב מאת המשנה לפרקליטות המדינה (תפקידים מיוחדים) עו"ד נורית ליטמן. במכתב, שהגיע לידי 'מידה' והעתק שלו מופיע בהמשך הכתבה, נקבע גם כי "לא ניתן לומר" שהבעת "סולידריות" עם מעשיו של גטאס היא בגדר "קריאה ישירה לביצוע מעשה טרור או לחלופין דברי שבח, אהדה, עידוד תמיכה או הזדהות עם מעשה טרור". המשנה לפרקליט המדינה הוסיפה כי "הדברים חוסים תחת חופש הביטוי".

דבריה של ליטמן מתכתבים עם הסדר הטיעון המקל עליו חתמה לאחרונה פרקליטות המדינה עם גטאס, הכולל שנתיים מאסר וקנס של 120 אלף שקלים. ההסדר זכה לביקורת ציבורית נוקבת, כולל מצד בית המשפט שקבע כי "ההסדר מקל ביותר עם הנאשם ויש בו סטייה ממתחם הענישה הראוי".

"הדברים חוסים תחת חופש הביטוי"; המכתב של המשנה לפרקליט המדינה. צילום מסך.

המשנה לפרקליט המדינה 'מזכה' את גטאס מעבירה הקשורה לטרור על אף שהפרקליטות בעצמה האשימה את הח"כ לשעבר מבל"ד בעבירה של "מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור". עורך הדין יואב קישון, סגן פרקליט מחוז דרום, אמר בדיון בבית המשפט כי "מדובר בעבירה ביטחונית מובהקת", שכן גטאס "סיפק אמצעים לביצוע פיגועים". הפרקליט הוסיף כי העבירה בה מואשם גטאס "פוגעת בביטחון המדינה, ועלולים להיות לה קורבנות בנפש". שותפו של גטאס לעבירה, אסעד דקה, הואשם בינואר האחרון על ידי פרקליטות מחוז דרום בעבירה של "איסור פעולה ברכוש למטרות טרור".

שופט בית המשפט השלום בבאר שבע שדן בתיק, איתי ברסלר-גונן, ציין בגזר הדין כי העבירה בה מואשם גטאס היא בעלת "פוטנציאל ביטחוני בנסיבות מחמירות". חבר הכנסת לשעבר הודה בעובדות כתב האישום, לאחר שהשופט הקריא בפניו את סעיפי כתב האישום. גטאס סירב להתחרט על מעשיו, ואף הבהיר כי הוא רואה במחבלים להם סייע "לוחמי חופש" ו"לוחמי חירות בעיני עמם".

השופט קבע כי "היעדר החרטה" של גטאס על מעשיו "מקשה לקבל את ההסדר" וכי הפרקליטות היתה צריכה להתעקש על עונש של שלוש שנות מאסר נגד גאטס – במקום שנתיים עליהן סוכם בפועל. בסופו של דבר אישר השופט את הסדר הטיעון בין היתר מכיוון שגטאס "לא עשה זאת לביתו".

בטיוטת כתב האישום נטען כי גטאס הבריח טלפונים למחבל הכלוא ואליד דקה, שהיה חבר בחוליה שחטפה ורצחה את החייל משה תמם בשנת 1984 ונושא בשל כך בעונש מאסר של 31 שנה. לפי כתב התביעה, גטאס ניצל את חסינותו הפרלמנטרית כדי להעביר את הטלפונים לאסירים הביטחוניים. לפני ביקורו בכלא נפגש גטאס עם אסעד דקה, אחיו של ואליד, וקיבל מידיו 12 טלפונים ניידים, 16 כרטיסי סים, שני מטענים לטלפונים ניידים ואוזניה לטלפון. חבר הכנסת הסתיר את תכולת החבילות שקיבל מתחת לחולצתו. כתב האישום מתאר כיצד התחמק גטאס מחיפוש על גופו. בעת כניסתו לכלא, נכתב, הוא עבר במכשיר המגנומטר, שהתריע עקב הטלפונים הניידים שהוסתרו בחולצתו. גטאס טען בפני הסוהר שבדק אותו כי המגנומטר צפצף בגלל חגורתו, אך סירב להיבדק שוב בטענה כי יש לו חסינות.

"הנסיבות המחמירות מתבטאות בעובדה שמדובר בהכנסת כמות גדולה של ציוד קצה לכלא ביטחוני, בו שוהים פעילי טרור", נכתב בכתב האישום. כעת כאמור טוענת עו"ד ליטמן, המשנה לפרקליט המדינה, כי הברחת הטלפונים של גטאס למחבל שרצח חייל כלל אינה נחשבת ל"מעשה טרור".

"עוד יתכלו אויבנו באש קלונם"

הפניה אל עו"ד ליטמן התבצעה על רקע מאמר באתר השמאל הקיצוני 'שיחה מקומית' בו הובעה תמיכה במעשיו של גטאס. כותבת המאמר, אורלי נוי, כתבה כי בעקבות כניסתו של גטאס לכלא "יותר מתמיד, אני גאה להיות תומכת בל"ד". נוי, חברת הנהלת ארגון 'בצלם', כינתה את הרוצח ואליד דקה ואת יתר המחבלים להם סייע גטאס "אסירים פוליטיים". לדברי נוי מעשיו של גטאס מהווים את "השימוש הנאצל והראוי ביותר שעשה חבר כנסת בחסינות הפרלמנטרית שלו". היא הוסיפה כי גטאס ובל"ד מהווים איום על "השלטון הציוני" והגדירה את מדינת ישראל "משטר שבאמת מאמין שיוכל כך לשבור ולדכא מאבק של עם על חירותו". חברת הנהלת 'בצלם' חתמה מאמרה בציטוט משיר של משורר איראני, שסיים את שירו בשורה "עוד יתכלו אויבינו באש קלונם".

בעקבות המאמר, פנה פעיל הימין שי גליק לפרקליטות בבקשה לפתוח בחקירה נגד נוי בטענה כי מאמרה מהווה הסתה לטרור. כאמור, המשנה לפרקליט המדינה דחתה את הבקשה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

21 תגובות למאמר

 1. נורית ליטמן היא רעייתו של גיל ליטמן מ"התאגיד כאן".
  והיא כמ ובן הפרקליטה המדליפה בפרשות נתניהו.

  1. הרחקת לכת "לעגני" …

   הם עושים עבודה מעולה המתאימה לאג'נדה הכללית השולטת במערכת היא אג'נדת השמאל.

 2. תגידו מי ממנה את האנשים האלה לתפקידים הציבוריים האלה? מה הולך בישראל?

  1. עוד דוגמה כיצד אנחנו מצביעים ימין ומקבלים שמאל

  2. ועדות איתור. כך נלקחה מהממשלה האפשרות למנות אנשים כלבבם.
   כך לדוגמא פרקליט המדינה שי ניצן היה מועמד יחיד של ועדת איתור.
   אםלא יבוטלו ועדות האיתור, זה בדיוק מה שנקבל

 3. גאטס ועוד אנשים פוליטיים כמוהו נשפט,הורשע ומרצה את עונשו. זו לא עילה להסתער על עיתונאים או פעילי-שמאל ולהתיר את דמם. סימון-מטרות מהיר,חשבונאי, הוכח כבר בישראל כמירשם די בדוק ל – סיכולים ממוקדים.
  ואגב, כותב הדברים כתב ב'מידה' כמה דברים – מידתיים.

 4. מערכת המשפט נפלה על הראש מרוב פרוגרסיביות ליברלית אטומה והזויה.

 5. מה לא עושים על מנת למצוא חן בעיני התקשורת השמאלנית.
  הימין לא יודע להפגין, סופגים יותר מדי.

 6. 1. לפחות שאלה אחת מנכרת במוחם של רבים בתוכנו: מה היה קורה לאותו גטאס אם היה מנסה להבריח חומר אסור לפושעים בכלא של אחת המדינות "המתקדמות" בהן שולטים בני דתו? השאלה הייתה רטורית, שכן התשובה לה ידועה והיא חד משמעית: הוא היה מוצא להורג תוך שעות או ימים.
  2. האשמה אינה רק בו, לנו חלק באשמה בזה שבתי הכלא שלנו הפכו לבית הבראה של מחבלים.

  1. האשמה בנו . בממשלתנו . האשמה אינה שלו כלל . נותנים לו – הוא לוקח.

   הייתי אומר דווקא חכם מצידו לנצל חולשת יריביו . לצערי אני לא ציני .

   אם נותנים לך – קח . נקודה .

  2. ל_7, השאלה הנכונה שיש לשאול: מה היה קורה אם חבר כנסת מטעם נניח הבית היהודי היה מגיע לבקר את אחד העצורים בפרשת ההצתה בכפר דורא והיה נתפס על חם בהעברת טלפונים ניידים וכרטיסי סים?
   האם גם אז הפרקליטה ליטמן הייתה טוענת את אותם הדברים?
   כולנו יודעים מה התשובה

 7. עוד הוכחה לכך שבירושלים יושבים חבורה של ליצנים שכל עניינם זה ללכת מכות עם שרים ירדנים ולהמציא חוקי מוות למחבלים בעוד שאת הלווין ואת היס לא לוקחים מהם.
  השאלה היא למה זה קורה האם בגלל שרוב מצביעי הימין דגנרטים ולכן הממשלה לא עושה כלום חוץ מהצהרות או שהחכים הימינים לא יודעים איך לנהל מדינה ולכן הם מוחזקים כבני ערובה למרותם של הפקידים

  1. לצערי הם לא חבורה של ליצנים מכיוון שליצנים זה מקצוע שגורם הנאה לצופיו .

   אלה גורמים צ-ע-ר לאזרחים (לפחות לרוב כמובן) ותו לא.

   אין לנו נציגות עם עם אידיאולוגיה יהודית כלל. חיים בעולם שבו לכסף יש ריח נעלה מכל דבר ביקום.

  2. הבעייה שנציגי הימין בכנסת, עד כמה שהתקשורת מציירת אותם כמושחתים, מעולם לא היו ערמומיים ונוכלניים בעמקי נשמתם כמו נציגי השמאל. את מה שהמפאיניקים כבר שכחו מזמן על בניית מנגנוני בירוקרטיה מסועפים, שמירה על השליטה בהם וניצולם כדי לקדם אידיאולוגיה פוליטית, הליכודניקים ילמדו רק בעוד דור או שניים, אם בכלל.
   מצד שני, לא ראוי לבוא בתלונה רק לקורבנות הנוכלות והמרמה ולא לנוכלים ולרמאים עצמם. בייחוד כשלנוכלים האלה עוד יש חוצפה להשתמש בסיסמאות מנופחות כמו "הגנה על שלטון החוק, שמירה על הדמוקרטיה, דאגה לזכויות האדם, התנגדות לכיבוש" ושאר שקרים בוטים, כדי להצדיק את מעלליהם.

  3. עיין ערך ממשל טראמפ. מינויי השמאל הותיקים מתחפרים עמוק עמוק במשרותיהם, כמו זבובים בתוך צואה, ומונעים מהממשל החדש לתקן את הנזקים האדירים שגרם יקירם אובמה. זאת השיטה, בכל העולם. ברגע שהנאורים בעיני עצמם נכנסו פנימה, אפילו קבלן עבודות עפר לא יצליח לעקור אותם ממקומם.

 8. מעניין לדעת, האם אורלי נוי באמת סתומה עד כדי כך שהיא לא מבינה כי כשה"משורר" האיראני כותב: "עוד יתכלו אויבינו באש קלונם", הוא מתכוון גם אליה. אפשרות נוספת היא שלגברת נוי יש כבר אזרחות שנייה ותכנית בריחה, ואם חלילה תגיע שעת החורבן היא תשתמש בהן, ותותיר את שאר תושבי המדינה מאחור, לסבול מתוצאות ה"הומניזם" שלה. ואולי הגברת חסרת הנוי סובלת כל כך מיסורי מצפון, עד שהיא חשה שמגיע לה למות בגלל "פשעי הציונות"? אם כך, עצתי לה שתקפוץ מבניין גבוה מהר ככל האפשר, ותפתור אותנו ואת העולם כולו מעונשה.

 9. יואב קישון הוא פרקליט מצויין
  שם בכיס הקטן את כל הליטמניות שיושבות
  בירושלים ומדליפות …
  הבעייה של יואב ושל עוד הרבה
  פרקליטים טובים וישרים שהם לא מקורבים
  לשמאל ולכן אין לו סיכוי להתקדם

 10. המערב כולו מפסק את רגליו בפני מחריביו

  סיפרי ההסטוריה ילעגו לעידן האובדנות הזה

  מקומו של אדם זה בעזה, יחד עם משפחתו אחרי חילוט כל נכסיו