תקוה לתושבי דרום תל אביב: הוקמה ועדת שרים להגירה, יותר מסתננים יורחקו

ההפגנות ליד בית השופטת נאור יימשכו: “אם בג”ץ שיקר לציבור זו רעידת אדמה”

מפשיל שרוולים: נתניהו מסייר בדרום תל אביב | פלאש90

הניסיון לשים קץ לסבלם של תושבי דרום תל אביב מעלה הילוך, לאחר שאמש (חמישי) התכנסה לראשונה ועדת השרים בראשות ראש הממשלה על מנת לדון בדרכים לטיפול בתופעת המסתננים. “היעד הראשון שלנו הוא להוציא מישראל כמה שיותר מסתננים”, אמר ראש הממשלה בפתח הישיבה, “אין להם זכות להיות פה והם לא צריכים להיות פה”. נתניהו הוסיף כי ועדת השרים שבראשותו תתכנס “כל כמה שבועות”. בישיבת הוועדה נכחו גם שרת המשפטים איילת שקד, שר הפנים אריה דרעי ושר הכלכלה אלי כהן, כמו גם מובילי המאבק להוצאת המסתננים בראשות שפי פז, אילה סינואני, חברת מועצת עיריית תל אביב סוזי-כהן צמח וראש המרכז למדיניות הגירה יונתן יעקובוביץ’. בסיום הפגישה ציין יעקובוביץ’ כי הוא “אופטימי”, אך מנגד הביע חשש כי “בית המשפט העליון יקשה מאוד” על הניסיון לשים סוף לסאגה.

בישיבה נדונו ארבע דרכים להוביל לשיפור המצב בשטח באופן מידי: הגדלת מספר פקחי ההגירה, הכללת נשים וילדים בין המורחקים למדינות שלישיות, זירוז הרחקתם של עשרות אלפי השוהים הבלתי חוקיים מאוקראינה וגאורגיה ויוזמה לחקיקת חוק יסוד שיסדיר את נושא ההגירה למדינת ישראל.

שר הפנים דרעי הודה כי מספר פקחי ההגירה נמוך משמעותית מהנדרש: 130 בכל הארץ ועשרים בלבד בתל אביב. מצוקת כוח האדם ברשות ההגירה מובילה לכך שחלק גדול מהזימונים הנשלחים למסתננים להגיע למתקן חולות אינם נאכפים בפועל. התוצאה היא כי חולות, שהוקם על מנת להרתיע את המסתננים ולפגוע במוטיבציה שלהם להישאר בארץ, מצוי בתפוסה של כ-50% בלבד. בישיבה הוצב יעד של הכפלת מספר פקחי ההגירה בתוך שבועות ספורים, בין היתר באמצעות העסקת פקחים על חוזה פרילנס, כמו גם בחינת העברה של תקנים מהמשטרה לרשות ההגירה. נציגי השכונות דרשו מהממשלה לפעול להשמתם של מסתננים שיסרבו לעבור למדינה שלישית במשמורת לתקופה של 60 יום – תקופת הזמן שהתיר בג”ץ בפסיקתו האחרונה בסוגיית המדינה השלישית.

נציגי דרום תל אביב תיארו בפני ראש הממשלה ושריו כיצד המסתננים עושים שימוש בילודה מוגברת, בשיעור של כ-1,000 ילדים בשנה, על מנת להקנות לעצמם “תעודת ביטוח” כי לא יגורשו. תושבי השכונות חזרו על דברי נציגים רשמיים של עיריית תל אביב, שפורסמו בעבר כאן במידה, כי ההשקעה הכספית העצומה במסתננים באה ישירות על חשבון הישראלים. “חובה שההרחקה למדינה שלישית תכלול גם משפחות וילדים”, אומרת פז.

נציגי הממשלה הודיעו על התקדמות בהרחקתם של כ-50 אלף שוהים בלתי חוקיים מאוקראינה וגאורגיה שמציפים בשנה האחרונה את רחובות דרום תל אביב. לאחרונה הוכרזה גאורגיה כמדינה בטוחה, ובחודשיים הקרובים צפויים מרבית האזרחים הגאורגים השוהים בישראל לשוב למולדתם. במקביל מתנהל מו”מ עם ממשלת אוקראינה על החזרת השוהים האוקראינים הבלתי חוקיים למדינת מוצאם.

במהלך הישיבה, עלתה גם האפשרות לחקיקת חוק יסוד שיסדיר את סוגיית ההגירה למדינת ישראל, גם בהקשר של דרישת פלסטינים לאיחוד משפחות עם בני זוגם הישראלים. חוק האזרחות, שמכוחו נמנעת כעת מפלסטינים קבלת אזרחות ישראלית על בסיס קשרי זוגיות, מוגדר כהוראת שעה בלבד, ומוצע לחוקקו באופן קבוע.

ההפגנות נמשכות

וועדת השרים שהתכנסה אתמול היוותה המשך ישיר לשני הביקורים האחרונים של ראש הממשלה בדרום תל אביב – ביום חמישי שעבר ובליל ראשון האחרון. הסיור בליל ראשון, בו נכחו נתניהו ושר הפנים דרעי ושנערך בהדרכת בכיר במחוז תל אביב של רשות ההגירה, התמקד באזורים הקשים ביותר בדרום העיר – סמטאות שכונות נווה שאנן והתקווה. “ראיתי בלילה מה שלא יכולתי לראות באור יום”, אמר נתניהו לאחר הסיור.

במקביל להידוק שיתוף פעולה עם הממשלה, תושבי דרום תל אביב גם החלו להיעזר בתמיכה מהאקדמיה. לאחרונה סיכמו מנהיגי המאבק על שיתוף פעולה עם הקליניקה המשפטית של מכללת קרית אונו. הפעילות תתמקד בסיוע לתושבי השכונות בעתירות מול הרשויות, דוגמת מתן פיצויים לבעלי דירות שערך הנכס שלהם ירד דרמטית בעקבות הגעת המסתננים.

מחר בערב (מוצ”ש) יעלו תושבי דרום תל אביב ותומכיהם לירושלים, על מנת להפגין זה השבוע השלישי ברציפות מול ביתה של נשיאת בית המשפט העליון היוצאת, מרים נאור. הקריאה המרכזית שצפויה להישמע בהפגנה היא: “בג״ץ משקר ללא בושה, לא דרושה שום הסכמה”. הטענה המרכזית של המפגינים היא כי פסק הדין של נאור ויתר חברי הרכב השופטים בסוגיית ההרחקה למדינה שלישית משולל כל בסיס חוקי או עובדתי.

תושבי השכונות נתלים בדברי שר הפנים השבוע, כי המדינה דאגה להבהיר לבית המשפט באופן חד משמעי שהמדינות השלישיות מודעות לכך שהמסתננים שיורחקו אליהן יגיעו ברובם ממתקני משמורת, ולאו דווקא כתוצאה מרצונם החופשי. למרות זאת, נשיאת העליון נאור קבעה, בניגוד לכאורה לעובדות, כי סוגית ההסכמה עומדת ב”בסיס החוקי” של ההסכם, ומשכך לא ניתן לכלוא ללא הגבלת זמן מסתנן שיסרב לעבור למדינה שלישית. במילים אחרות, שופטי בג”ץ עקרו את ההסכם מתוכן ומנעו מהמדינה שימוש בכלי יעיל כדי ללחוץ על המסתננים לעזוב – אך שהם גם עשו זאת ככל הנראה על בסיס שגוי מבחינה עובדתית.

ההסכם עם המדינות השלישיות חסוי לציבור, אך במהלך ועדת השרים שנערכה אתמול ביקשו נציגי השכונות משרי הממשלה לחשוף את החלק הספציפי הנוגע לנושא ההסכמה. “עם ישראל צריך לדעת אם בג”ץ משקר לו”, אומרת פז, “אם הדברים של דרעי נכונים ובית המשפט ביסס את פסק הדין שלו על עובדות שלא היו ולא נבראו – מדובר ברעידת אדמה שההשלכות שלה נוגעות לא רק לתושבי דרום תל אביב אלא לכלל אזרחי ישראל”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

7 תגובות למאמר

 1. צריך תחכום מסוים. בית המשפט נתן 60 יום לכל אחד אז קודם מחלקים את ה- 60 ליומיים שזה כבר שלושים פעמים. עכשיו נותנים מאסר באמצע השבוע כאשר האיש לא יודע גם מתי יהיה המאסר כך שזה מקשה הרבה יותר. אם מדובר בזוג אז אפשר לחלק פעם זה האישה ופעם זה הבעל.

 2. קראו את נוסח הודעת היועץ המשפטי באשר להעמדתה לדין כביכול של שרה נתניהו והשוו למפורסם בתקשורת, ותווכחו שוב בניסיון הנמשך להנדס את דעת הקהל נגד נתניהו. ואת היועץ ואת הפרקליטות להכריחם להתעסק בזוטות שבזוטות.
  ראשית הנוסח הוא “שוקל להעמידה לדין” – הנוסח המסתייג הזה עומד בפני עצמו מההסתייגות של “בכפוף לשימוע” הנזכר בהמשך.
  2. הגב’ נתניהו נחשדת בסופו של יום ב”מצג שווא” אחד בלבד – והוא מצג כאילו לא מועסקות מבשלות בבנין.
  לגבי שאר החשדות ניפוח חשבוניות וכדומה כולם הגב’ נתניהו מתברר כנקיה . כלומר כל המסע התקשורתי נתגלה במערומיו ובחרפתו.
  3. נחזור לתחילת סעיף 2. “מצג שווא” – הכתב אינו מפרט באיזו דרך נעשה המצג. האם הגב’ נתניהו כתבה במסמך כלשהוא, כי אין מבשלות בבנין, האם היא הסתירה תשלום משכורות למבשלות, אם יש פירוט של משכורות וכנראה יש, איך ניתן לייחס לה הסתרה? כל הסיפור נראה מאד מאד מוזר, מאולץ ומלאכותי. כשמדברים על מצג שווא – מפרטים, ביום זה וזה כתבה כך וכך, או אפילו אמרה כך וכך. אני קורא שוב ושוב ואין כלום! לא היה כלום ואין כלום.
  זוטות שבזוטות, וגם זאת ללא כל בדל של הוכחה. חרפה איך הונדס היועץ המשפטי!

 3. פעם עבדתי בעבר סטרט אף שניהל אותו בן של אחד משפטים עליונים החשובים ביותר. האב היום מחזיק במשרה שהוא אמור להיות מעבר לכל רבב. הבן, הבוס שלי לשעבר ניתן בקישורי ניהול של בול עץ. החברה נסגרה כמו עוד 4 לפניה. הבן של כבוד השופט עבר לאוניברסיטה ללמד, טרוריסטים מתחילים. הכסף של חברה ציבורית שהשקיעה בסטרואידים בניהול בנו של כבוד השופט ירד לטימיון הידוע מראש, כמו כמה מהרעיונות שאולי היה להם סיכוי. אני לא טעון שכבוד השופט מושחת. ממש לא. גם הבן שלו ממש אדם טוב. אבל מגיע זמן שמונה תפסיק להתנהל כחסמבה

 4. שיטה הכי טוב ביטל חוק כבוד האדם וחירותו ויציאה מאמנת הפליטים הבנלאומית

 5. שיטה הכי טוב ביטל חוק כבוד האדם וחירותו ויציאה מאמנת הפליטים הבנלאומית

 6. אבל מי יכין לי קפה בבוקר בבית הקפה, אם יגרשו את כולם? שפי פז?

  יאללה, מתי פורשים מאמנת הפליטים? גם ככה פליטים זה רק יהודים, ולנו כבר יש מדינה.