שנה למותו של פידל קסטרו: הגיע הזמן לקבור את הסוציאליזם

יום השנה למותו של שליט קובה צריך לסמל את התפכחות האנושות מהאמונה המעוותת בנפלאות הקומוניזם

אין למה להתגעגע, קסטרו | Christian Frei Switzerland

אתמול צוין ברחבי העולם יום השנה למותו של שליט קובה הכמעט נצחי, פידל קסטרו, אשר שלט ביד ברזל באי הקריבי במשך יותר מחצי מאה. באופן אירוני משהו, קסטרו מת דווקא במהלך ה’בלאק פריידיי’, חגיגת הקניות המסמלת אולי יותר מכול את עולם השפע המערבי והקפיטליסטי שאותו תיעב פידל כל חייו.

הידיעה הראשונית התקבלה בהלם ברחובות הוואנה הבירה, אך כשלוש מאות קילומטרים צפונית-מזרחית משם פרצה דווקא מסיבה גדולה. אלפי גולים קובנים, אשר נמלטו בהמוניהם מציפורני המשטר הקומוניסטי במולדתם לעבר התקווה והחירות של חופי פלורידה, שטפו את הרחובות וחגגו עד אור הבוקר לצלילי מוזיקה רועשת במיוחד.

מותו של הדיקטטור היה רגע היסטורי שזימן פרץ שמחה עבור רבים, אך מתברר שלא עבור כולם. עבור חלק מהאנשים היה זה רגע של עצב עמוק. מנהיגים שונים באמריקה הלטינית נשאו הספדים מרגשים לזכרו. גם בישראל, ח”כ דב חנין טען בראיון כי קסטרו היה “מנהיג שההיסטוריה תשפוט בחיוב” ושיבח את מערכות הבריאות והחינוך במדינה, בלי להזכיר במילה את הרמיסה המוחלטת והאלימה של זכויות האדם בקובה. חברים במפלגתו חד”ש הגדילו לעשות וקיימו ערב לזכר הרודן, במטרה “להעלות על נס את פועלו שבו אין מרבית הפרשנים מתמקדים – ההישגים החברתיים של המהפכה הקובנית והמדיניות המהפכנית והסוציאליסטית שהנהיג פידל”.

הותיר מדינה נחשלת, הוואנה | Marcel Münch, flickr

קסטרו יירשם בדברי הימים כמי שהצליח לשרוד בתפקידו תקופת זמן שנדמתה לנצח מבלי לקיים בחירות דמוקרטיות אפילו פעם אחת. הוא גם יזכר לדיראון עולם כמי ששעבד לגחמותיו (ולאינטרס הסובייטי) מדינה שהייתה עצמאית ומתפתחת. אולם קסטרו וקובה ישמשו בעיקר דוגמה חד משמעית לפשיטת רגל כלכלית ומוסרית מוחלטת שחמישה עשורים של משטר סוציאליסטי הובילו אליה.

פידל קסטרו ומקורביו חיו חיי ראווה ומותרות בזמן שבני עמם גוועו מרעב. הוא השתלט על אי פורח ועשיר באוצרות טבע והותיר אותו קמל ומתפורר, מפוחד, מדוכא, וספוג בדם הקורבנות הרבים. אז נכון ששיעור האוריינות בקובה גבוה יחסית, אך מה זה עוזר לאזרחים כאשר כל ספר שמודפס באי עובר צנזורה ממשלתית בטרם הוא רואה אור? למה בדיוק טובים בתי החולים המהוללים (שנבנו בכספים סובייטים), כאשר הממשלה שולטת בכל היבט של חיי הפרט וחונקת כל ניסיון של האזרחים לשפר את חייהם?

ציון מותו של פידל קסטרו לא אמור להפוך לשיר הלל בזכות “לוחם הצדק והמהפכן”, כפי שחסידיו השוטים מנסים לצייר אותו. תחת זאת, ביום השנה להסתלקות הדיקטטור אנו מחויבים לערוך חשבון נפש נוקב ולזכור את המחיר הכבד ששילם העולם על מאה שנים של קומוניזם על שלל צורותיו וצרותיו, מאה שלמה של גיהינום עלי אדמות עבור מאות מיליוני אנשים. היום הזה צריך לסמל, סוף סוף, את קיצה של האמונה המופרכת בסוציאליזם כמערכת פוליטית וכלכלית המועילה לאדם, ואת התקווה לשחרורם המיוחל של אנשי קובה משלשלאות האסון שהמיט עליהם קסטרו.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

15 תגובות למאמר

 1. לא ברור לי למה אי אפשר לתעב את משטר קסטרו ואת הקומוניזם ובו זמנית גם לא לטשטש את הרקע לעליית המשטר הזה. שלטונו של בטיסטה, שהוחלף על ידי משטר קסטרו לא היה דמוקרטיה ליברלית נאורה אלא דיקטטורה אלימה לא פחות מזו של קסטרו. ובחסות המשטר הזה, הוואנה היתה לחצר האחורית המשגשגת של המאפייה האמריקאית. כל זה כמובן לא ממעיט מפשעי קסטרו, אבל “אי פורח ועשיר באוצרות טבע”? נו באמת.

  1. האם לדעתך החלפה של משטר גרוע אחד מצדיקה שעבוד של מדינה שלמה למשטר גרוע עוד יותר?

  2. העובדה שהיה בקובה משטר מושחת, לא סותרת את זה שהיא הייתה אי פורח ועשיר באוצרות טבע. ואכן, היא באמת הייתה כזאת. כיום, יש שם משטר מושחת וכל הפריחה והעושר אבדו וכלו כעשן. משום מה, זה בדיוק מה שקורה לכל מדינה שבה מתחולל “נס” הקומוניזם. מעניין למה?

  3. ר – זה באמת יהיה מעניין לגלות איך הצלחת להבין ממה שכתבתי שזו דעתי. אבל מכיוון ששאלת, התשובה היא שכמובן שלא.
   ג.לוין – לפני המהפכה קובה היתה אי נחשל, מוכה עוני ופשיעה הנתון לשליטת משטר טרור אכזרי. בוודאי שלא היו פריחה (בהנחה שמדברים על פריחה אנושית. פרחי המריפוסה פרחו בקובה לפני המהפכה ופורחים גם אחריה) ולא עושר (בהנחה שמדברים על עושרם של תושבי קובה, לא של מאפיונרים ובעלי מטעים אמריקאים שנהנו מחסות הדיקטטטורה).
   *
   זה באמת לא ברור לי, נראה שגם כותב המאמר וגם כמה מהמגיבים פה מרגישים שצריך לטשטש את טיבו הרצחני של המשטר שקדם לזה של קסטרו כדי להדגיש כמה איומים היו פשעי קסטרו. למה?
   *
   למהפכה היו בראשיתה סיבות טובות ולכן היא זכתה לתמיכה עממית (כן, גם במקומות שבהם קסטרו ואנשיו לא הפנו טרור רצחני כלפי העם כדי לזכות בתמיכה הזאת). המהפכה לא נעשתה בשם הסוציאליזם וגם המשטר שקם לא היה בתחילתו סוציאליסטי. להיפך, קסטרו ניסה ראשית לקבל הכרה מארה”ב ורק לאחר שנתקל בדחיה גורפת פנה לחיבוק של ברה”מ ומשטרו נעשה סוציאליסטי. היו למהפכה כמה השלכות חיוביות על חיו של תושב קובה הממוצע (כמובן בהנחה שהוא לא הוצא להורג, נשלח לעבודת פרך בשדות הקנים או הושלך לכלא ללא הגבלת זמן) – העוני הקשה הצטמצם, הפשיעה צנחה, האנאלפבתיות נמחקה, הנגישות לשירותי בריאות זינקה. כל אלו עובדות היסטוריות. כאמור, אפשר וצריך לתעב ולהוקיע את משטר קסטרו ופשעיו גם בלי לשקר לגבי העובדות האלו. זה הכל. לא טוען שמשטר קסטרו היה עדיף על מה שקדם לו, לא טוען שקסטרו היה צדיק או מושיע, לא טוען שסוציאליזם זה אחלה, אפילו לא מתכחש להערכה שללא המהפכה כנראה שמצבם של תושבי הקובה היה היום טוב יותר. רק מבקש לומר אמת גם כשהיא מוסיפה לשחור כמה כתמים חוורים וללבן פה ושם כתמים אפורים. זה הכל.

  4. אין דבר כזה דמוקרטיה ליברלית ולא יכול להיות.ליברליזם גרוע בהרבה מקומוניזם.
   נאורה ?? מה נאור העריצות מפלצתית ורצחנית ?

   קומוניזם וליברלים זהים בדבר אחד : הקבוצה השלטת היא אקדמאים מרקסיסטים.
   במקרה של קובה יש את העיוות שקיים בכל
   היבשת מלבד ונצואלה : מיעוט אקדמאי לבן
   קטנטן שמשעבד רוב עצום שאיננו אקדמאי
   ואיננו לבן.

 2. הכותב מתעלם מכך שקובה שלפני קסטרו היתה מושחתת ונתונה לשלטון פושע.
  חלק מהמצוקה נובע ממדיניות ארה”ב שדחפה את קסטרו לידי הסובייטים

  1. אין דבר שישווה לרשעות ולרוע של שלטון סוציאליסטי. זו המפלצת של המאה שלנו

  2. זה פשוט מדהים שזה קו ההגנה שלך על התקפות קסטרו… למי איכפת מה היה לפני קסטרו? האם נובע מדברי הכותב שלפני קסטרו היה גן עדן בקובה?
   המוח של סוציאליסטים תמיד עובד בצורה של “אבל תראו מה היה לפני המהפכה!!”. למשל על המהפכה הקומוניסטית ברוסיה, היה אחד שטען בפני שפטל ש”שלטון הצאר היה …” (אינני זוכר בדיוק מה, אך משהו שלילי על שלטון הצאר). אין ספק שגדולי האנטישמים במאה ה19 היו הצארים ברוסיה , עם זאת , מצב בני האדם ברוסיה לפני המהפכה היה גרוע פחות מאשר אחרי המהפכה, בה נרצחו רבים ע”י הממשלה וגוועו ברעב.
   אני וחבריי באתר לתמיכה בקפיטליזם, לא טוענים שלפני רוצחי-המונים קומוניסטים היה שלטון טוב. הטענה המרכזית היא שקומוניזם = רצח ; רעב; ההפך מחירות. אתה הבנת את זה ברוך? (יוסי).

 3. מאמר חשוב כרעיון מקביל, עלינו לחגוג מדי שנה את יום ייסוד העתון ישראל היום ותוך הבעת תקווה כי נזכה ליום דומה בהקשר של התקשורת האלחוטית. יום ביטול המונופול התקשורתי ובכלל התקשורת הממשלתית. יום החופש של ארץ ישראל יום נפילת הרודנות התקשורתית של ערוץ 2, 10 וכו’

 4. חלק גדול מהמצב הכלכלי הגרוע של המדינה נובע מהחרם שהטילה עליה ארצות הברית. לאצריך להתעלם מחלקו של דוד סם בחיסול הכלכלה ובפגיעה במדינה

  1. מדינה חופשית שאזרחיה חופשיים ובני חורין שאין בה מיסים הגוזלים את פרי עמלם של בני האדם יכולה להתגבר על כל חרם

 5. כל הכבוד ליותם על ציור תמונה מורכבת. צריך להוסיף שכותבי המאמרים באתר הזה עוצמים תמיד את עינם האחת,לבל יראו את מה שלא נוח. ארצות הברית עשתה ככל יכולתה לחנוק את קובה שתחת קסטרו, כי העז לגרש את בעלי ההון האמריקאים ששעבדו וניצלו את תושבי קובה במטעי הסוכר ולקחו את העושר לעצמם. הם לא סלחו לו על שקלקל להם את המסיבה, בה היתה קובה אתר הזנות הזולה של האמריקאים.
  קסטרו היה מצד אחד דיקטטור אכזר, ומצד שני העלה את רמת ההשכלה והבריאות, כפי שאפילו האתר הזה לא יכול להכחיש. אלולא חתרה ארצות הברית תחתיו, סביר שהמשטר שלו היה מתון הרבה יותר ורצחני הרבה פחות. אבל אצלכם הקפיטליזם תמיד קדוש.