הדלפה בשידור חי: רשמים מישיבת הכנסת בהשתתפות המפכ”ל

ועדת הפנים ביקשה לבחון, בין השאר, איך קרה שהמפכ”ל הדליף לאילנה דיין מידע רגיש. בתגובה, הדגים המפכ”ל הדלפה רגישה תוך כדי דיוני הוועדה

ספין אחרי ספין. רוני אלשיך בדיון בכנסת | פלאש90

רגע השיא בישיבת ועדת הפנים היום בהשתתפות מפכ”ל המשטרה, התרחש דווקא כשהמפכ”ל לא היה בחדר: לאחר שעות ארוכות שבהן שאלו הח”כים את המפכ”ל שאלות קשות, והוא השיב בזחיחות ולא לעניין, ביקש לפתע המפכ”ל לצאת כדי לטפל ב”עניין דחוף”. באורח פלא, בשעה שהמפכ”ל נפקד מן האולם, נפוצה כאש בשדה קוצים הידיעה על מעצרם של אלי קמיר וניר חפץ. עיני האומה נשואות לישיבת ועדת הפנים, המפכ”ל מתפתל מול חברי הכנסת – ולפתע הדלפה דרמטית מחקירות המשטרה גונבת את ההצגה והכותרות.

ההתנהלות התמוהה הזו בולטת שבעתיים על רקע הסיבות לזימון המפכ”ל מלכתחילה: הדיון התקיים בעקבות ראיון שנוי במחלוקת שנתן המפכ”ל לאילנה דיין. אחת ההאשמות שהופנו נגד אלשיך היא כי במהלך הראיון הוא הסגיר מידע רגיש אודות הכוונה לחקור את ראש הממשלה בפרשת הצוללות. נראה כי אלשיך לא מסוגל להתאפק, ואפילו מול חברי הכנסת הבוחנים את התנהלותו, הוא ממחיש עד כמה כלי ההדלפות נמצא בשימושו ללא כל עכבות.

בדיון, שנערך ביוזמת ח”כ יואב קיש, נשמעו שאלות רבות לגבי אופן טיפול המשטרה בחקירות הרגישות אך נציגה הבכיר של משטרת ישראל סיפק מעט מאוד תשובות. אלשיך, נראה זחוח ומחוייך לאורך כל הדיון, וניצל את הזמן שניתן לו על מנת להגיב לדברים בעיקר כדי לפזר שורה של הצהרות לא קשורות והקפיד להתחמק בעקביות מכל השאלות הקשות. הוא אף הפגין זלזול בחברי הכנסת כאשר טען ש”רובם בכלל לא ראו את הראיון ולא התכוננו לדיון”.

כך נגוזו הלחצים

כך למשל, העלו חברי הכנסת מהקואליציה את דבריו של אלשיך בראיון כי ישנם קצינים המעורבים בחקירות ראש הממשלה היו נתונים ללחצים ומעקבים, ושאלו מדוע לא נפתחה חקירה בעניין כל כך חמור.לכך השיב המפכ”ל כי “משטרת ישראל לא נוהגת לעדכן לגבי חקירות, ואין לי לגיטימציה להתייחס לשאלה אם מישהו נחקר”.

לדברי אלשיך, הדברים שאמר בראיון לערוץ 2 אינם חדשים והוא אמר אותם גם לפני שנה כאשר חש לטענתו כי “היה חשוב למנוע את זה כדי לא לאפשר את ההפרעה לחקירה. יצאתי ציבורית כדי לגבות את החוקרים וכאשר קורה משהו כזה אני צריך לוודא שהלחץ הזה יפסק. לראיה זה נפסק מיידית”.

דברים אלו סותרים הכחשה נמרצת שמסרה בעבר המשטרה בנושא, תחת פיקודו של אלשיך. בדוברות המשטרה הגדירו בזמנו את הטענות “קמפיין מכוער ושקרי”, אך אלשיך אישר אותן בקולו בראיון ובכך העלה שוב את החשש כי המשטרה מסרה מידע כוזב לציבור.

ח”כ קיש והמפכ”ל אלשיך במהלך הדיון | פלאש90

חברי הכנסת לא הסתפקו בתשובה זו ויו”ר הוועדה קיש שאל שוב את המפכ”ל לגבי משמעות המצב ממנו עולה חשש כבד לזיהום החקירה. לכך ענה אלשיך כי “באותה נקודת זמן הדבר החשוב ביותר היה לעצור את התהליך הבעייתי ללא שום קשר לשאלה מי עומד מאחוריו ומה הוא עושה. לפעמים כדי לעצור תופעה לא נוקטים כלים חקירתיים. אם מישהו מסיק מכך שאין חקירה או יש חקירה זה עניינו”. ח”כ קיש התעקש ושאל האם חוקרים חושבים שזה מהלך שראש הממשלה מוביל, אך אלשיך המשיך לטעון כי “היכולת להשפיע על החוקרים ולזהם את החקירה היא קטנה”.

חבר הכנסת משה גפני התייחס אף הוא לעניין כאשר אמר לאלשיך: “טענת שהיו חוקרים שנשכרו כדי לאיים על חוקרי ראש הממשלה. אם הדבר נכון – מדוע לא חקרתם נושא כה חמור, ואם הדבר לא נכון אז למה אמרת את זה בכלל? ישראל היא מדינת חוק ואמירה כזאת צריכה להחקר”.

ח”כ אמיר אוחנה הוסיף כי לא השתכנע מתשובתו של המפכ”ל בעניין. “איך תחת עננה כזאת החקירה ממשיכה להתנהל ולא מזדהמת? היה מספיק זמן כדי לחקור את הנושא ולחשוף את האמת”.

שאלות תם

נקודה נוספת שעלתה בדיון בקשר לראיון אותו העניק המפכ”ל ל’עובדה’ היא השאלה של אילנה דיין לאלשיך מדוע ראש הממשלה לא נחקר בפרשת הצוללות, ותשובתו כאילו הוא אמור להיות נחקר בקרוב. “נעשתה מניפולציה בדברים והובנתי לא נכון”, טען אלשיך והוסיף: “אף חקירה לא יכולה להגמר בלי שתישמע גרסתם של כל המעורבים בה וכאשר נשאלתי אמרתי שראש הממשלה יתן גם הוא עדות. יש עיתונאים שלא מצויים בחומר ובנבכי החקירה ולפעמים הם שואלים שאלות תם”.

אילנה דיין | פלאש90

כאשר התייחס לכל הנושא של הקשר בין המשטרה וכלי התקשורת שבר כבר אלשיך שיאים חדש של היתממות או שמא חוסר מודעות: “המשטרה עושה הרבה דברים בתחום של לחימה בפשיעה והגנה על ביטחון הציבור, אבל משום מה כל מה ששומעים בכותרות זה רק על חקירות ראש הממשלה”. אותו מפכ”ל שדיבר על כך במשך שעה שלמה בזמן צפיית השיא בטלוויזיה, ראיון שעורר מלכתחילה את כל הסערה שהובילה לדיון בכנסת, מעז לטעון כי להתנהלותו בעניין אין קשר לעובדה שהנושא נמצא בכותרות.

אלשיך המשיך בדבריו התמוהים גם כאשר דיבר על נושא ההדלפות ואמר: “אני יודע שהחוקרים שלי לא מדליפים. ניתקנו את כל קציני המשטרה מקשר ישיר עם התקשורת, וגם אני מעולם לא שוחחתי או פגשתי איש תקשורת בארבע עיניים ללא נוכחות של דוברת המשטרה”.

לגבי העובדה שבכל זאת ישנו שטף אינסופי של הדלפות מחקירות ראש הממשלה, כולל פרוטוקולים מפורטים של שיחות שלף אלשיך את הספין לפיו “עורכי הדין של הנחקרים הם אלה שמדליפים כי הם מנסים להשפיע על החקירה. עורכי הדין מתפרסמים בזכות החקירות האלה”. על כך העיר ח”כ קיש כי רוב ההדלפות מחקירות נתניהו פגעו דווקא בנחקר.

לגבי התזמון של פרסום סיכומי החקירה בדיוק בשעה שמונה בערב ועם פתיחת מהדורות החדשות, אמר אלשיך כי הוא נעשה בתיאום מלא עם היועץ המשפטי לממשלה ועם פרקליט המדינה. “לפי ההנחיות שלהם זה היה נכון מבחינת הדיווח לציבור”, טען.

נקודת האל-חזור

התפקיד שאותו שיחק אלשיך בדיוני הוועדה הוא זה של השוטר החביב והטוב שלא מבין מה קורה מסביבו ולא מתייחס לרעשי הרקע. הוא מקפיד לומר בכל הזדמנות שהמשטרה פועלת במקצועיות וללא משוא פנים. אם כל מחול השדים המתחולל בשנה האחרונה סביב חקירות נתניהו ומגובה כל העת בשטף של הדלפות לא הספיק כדי לתהות על התנהלות המשטרה, בא המופע המחושב של אלשיך הבוקר בכנסת צריך ושם על כך את החותמת הסופית.

אלשיך הגיע לדיון כמי שכל הסערה כלל לא נוגעת אליו. הוא שלף ספין אחרי ספין בניסיון לחמוק ממתן תשובה אחת אמיתית. אותו מפכ”ל שרץ להתראיין מל כל מצלמה או מיקרופון פתוח ולשוחח בחופשיות גם על החקירות הרגישות ביותר, לפתע בלע את לשונו דווקא מול נבחרי הציבור שאמורים לפקח על עבודתו.

רוני אלשיך מוביל את משטרת ישראל במדרון חלקלק מאוד. בהתנהלותו התקשורתית סביב חקירות ראש הממשלה, מפכ”ל המשטרה מתעקש לגרור אותה אל המגרש הפוליטי בעוד עבודת החוקרים שאמורה להיות מקצועית ונקייה נמצאת כל העת תחת עננה מתמשכת.

אלשיך מתעקש להמשיך בתהליך הזה במקביל להתנהגותו כאילו אינו חייב דין וחשבון גם לכנסת והוא מורם מעל לכל ביקורת. בכך הוא פוגע בעיקר באמון הציבור, אשר צופה מן הצד במפכ”ל תככן ומנותק ולא מאמין עוד שהמשטרה מסוגלת לעשות את עבודתה ביושר ולגלות את האמת.

נראה שאלשיך הרחיק כל כך בדרך זו עד שכעת אין לו שום דרך חזרה. הראיונות המיותרים בעיתוים התמוהים, העובדה שכל מילה שנאמרת בחדר החקירות מופיעה כבר בערב בכותרות החדשות, חברי כנסת שרומזים כי הם חוששים להביע ביקורת או לשאול שאלות על המשטרה מהפחד כי גם הם עלולים למצוא את עצמם נחקרים פתאום. כל אלה מובילים למסקנה אחת: המשטרה אינה מסוגלת עוד לנהל חקירה נקייה ללא הטיות, ויש להקים בדחיפות גוף בדיקה חיצוני שיבחן את הנושא ויפעל לניקוי אורוות כולל.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

35 תגובות למאמר

 1. מעריך שבוועדה של הסנאט בארה”ב היו מוחקים לו את החיוך להרבה זמן.

  1. הסיפור עם גרסטל הוא יותר ממוזר. מישהו כביכול בא אליה וביקש לשמוע את דעתה על פרשת שרה נתניהו. עכשיו, אני מבקש לשאול את הקוראים, כמה מכם יודעים במה בדיוק “האשימו” את שרה נתניהו? מה ההאשמות? שהיא לקחה שף פרטי? שהיא הזמינה אוכל ממסעדות? אף אחד לא יודע בדיוק, חוץ מאשר זה שזורקים רפש, וככל שהרפש יותר לא ברור הרפש יותר גדול. אז מה הוא שאל את גרסטל? מה דעתך על כך ששרה נתניהו הזמינה אוכל מחוץ למטבח? והיא לא שאלה אותו, תגיד מה אתה מתכוון כשאתה אומר שהיא הזמינה אוכל מחוץ למטבח שזה לא בהתאם לתקשיר?

 2. איזה טור מוזר לא כתוב פה כלום. הבנחי רק שהכותב לא אוהב את אלשייך

 3. בארה”ב, לא היו נותנים לחות’י ג’וב בתור מחלק קפה.
  עושה רושם שבשב’כ הם עושים שני תפקידים עיקריים:
  * מבריזים על ראש ממשלה ומאפשרים שיירצח.
  ** מכניסים האשה 5 פעמים להריון, מה שבטוח בטוח, תשב בבית. יושבים על התחת 9-12 שעות במשרד ובגיל
  50-55 נראים כמו חבית יין…

 4. במהלך מערכת הבחירות הקרובות יתחילו להכשיר את הקרקע להקמת קואליציה עם המפלגות הערביות הלאומיות ושותפות מלאה איתם בניהול המדינה כולל עניינים סמי-ביטחוניים.
  הבחירות שלאחריהן כבר יהיו אחרי שלפנקס הבוחרים יצורפו מאות אלפי אפריקאים מאפריקה ומבקשי מקלט ערביים מהאזור שייקלטו בתור מבקשי מקלט ויקבלו אזרחות מלאה עם זכות לאיחוד משפחות.
  זהו. תם ונשלם סיפור מדינתם העצמאית של היהודים במולדתם ההיסטורית. הסיפור גמור.

  1. מאיפה השטויות האלה. תזכרו אגב שסיפוח שטחי c שבנט מריץ ייתן לעוד 100000 פלשטינים עניים שונאי ישראל אזרחות. זה אומר שהן יכולים להצביע ולעבור לגור בלב ישראל . זה סוף המדינה היהודית.
   צריך פתרון לא ימני ולא שמאלני. צריך פתרון אחר

 5. הוא כבר מכין את את עצמו לזמן שאחרי.
  בטוח שהציעו לו להתמודד בראשות או להיות מבכירי אחת המפלגות באופוזיציה.

 6. מסתבר שהאלשך הזה שנראה שמנמן חביב עם מעטה כבש הוא זאב חד שיניים יש לביב מה לפחד…

  1. אם אלשייך הזחוח ומלא הבוז נראה לך חביב, כנראה שאתה הוא זה שיש לו מוח ביב.

 7. לאחר מינויו אלשיך הוחלף על ידי רובוט, המקור יושב כפות באיזה מרתף.

 8. המפכ”ל ענה במקצועיות, ברהיטות ובאופן משכנע.
  כל נסיון להדביק או ליחס לו מניעים זרים הוא מהלך בזוי ונקלה מבית מדרשו של הקיסר המושחת.
  המפכ”ל איש ישר דרך ומקצוען מהמעלה הראשונה וחברי הכנסת שניסו לנגח אותו התגלו כחדלי אישים גסי רוח.

  1. הכינוי קיסר הוא אופייני לביב השופכין של השמאל. אם מפכ”ל שמספר סיפורים הזויים על נחקרים שמדליפים בזמן שהוא וחבריו עוסקים בהדלפות כל הזמן כחלק משיטה, וסיפור בזוי על השיסוי של המתלוננת בריטמן, גועל נפש שאפילו בית המשפט העליון המוטה גינה, אז אכן זהו יושר המתאים לסטנדרטים של השמאל הרקוב והמנוון

 9. אז מה אם יש הדלפות העיקר שהצדק ייעשה ויראה
  במילא אין כלום כי לא היה כלום

 10. מי שכתב את הכתבה המוזרה הזו כנראה “שכח” שבישיבה היו גם חברי אופוזיציה, שסולקו אחד אחרי השני מהישיבה כדי לא להפריע להאשמות ההזויות של חברי הקואליציה.
  אתם בודאי לא תפרסמו את התגובה הזו

  1. איזה ערך יש לתגובה הנבובה הזו שחשוב כל כך להעלותה? האשמות הזויות? הבג”צ שאמר את שאמר על אלשיך גם הוא הזוי? אותה התנהלות באשר לריטמן אותה התנהלות בשאר הדברים? זה אלשיך אחר?

 11. את מי שכתב את הכתבה המגמתית הזאת נגד המפכל צריך לחקור.
  וואו. מזמן לא ראיתי כזאת מגמתיות בולטת.
  הציטוטים המובאים כאן דווקא נשמעים לי הגיוניים מאד, ואני לא יודע איך הכתב דולה מהם זחיחות, ועוד ביטויים כאלה ואחרים.
  וגם- המפכל עד כדי כך טיפש כדי לצאת מהדיון ולהדליף?! בחייך. יש לו קילומטראג לא קטן על הכביש והוא לא קיבל את התפקיד בחסד אלא בזכות, אז אנא…

  1. את המפכ”ל לא צריך לחקור אלא להעיף. עוד מפכ”ל שסרח. בחייכם זו התנהגות של מפכ”ל? סיפורים ילדותיים ומטופשים שאיש לא מאמין להם, והוא נראה חושב עד כמה הוא מתוחכם!

  2. טור אוהד לראש הממשלה. בטוח קיבל טובות הנאה. נעשה לכותב שיימינג בכל מקום. התקשורת בטוח תפרסם.מעניין מה קיבל? לא כותבים משהו חיובי אלא רק על מפלגות שמאל מרכז. מה אתה לא מבין??

  3. אלשייך , אדם חלש שלא יכל לשאת את מתקפות התקשורת והבדיחות שהריצו עליו , אז כדי להפסיקן, החל משפריץ הדלפות כדי למצוא חן בעיני הפריצים בתקשורת ובשמאל. פשוט סמרטוט.

 12. הכול נקמנות, אם יחקרו גם את אמא של המפכ,ל ימצאו מנגו בצרה…..חבל על הכסף, שצריך למגר את הפשיעה האמיתית, ואת טוהר השוטרים המושח,,, בושה וכלימה

 13. שלמה פילבר נותן עדות במשטרה על הפלילים של נתניהו, האם גם הוא עכשיו שמאלני בוגדני?

 14. תגידו, אף אחד כאן לא מוטרד מכך שהמשטרה סימנה את נתניהו, וכדי להוריד אותו מפעילה לחצים כבירים על כל מי שסביבו?
  ההשחתה הזאת עולה פי כמה וכמה על כל דבר אחר ברדיפת נתניהו, לדעתי. בכך שהמשטרה הפכה לשחקן ראשי ברדיפת ראש הממשלה, המשטרה בעצמה הפכה לגורם שמסכן את שלום הציבור ועוד יותר מכך — את קיום המדינה.
  סיוט.

 15. איזה מאמר מסולף . פייק ניוז כל הדרך.
  אלשיך ענה לעניין. אדם ישר ראוי ואמיץ. איש שיש לו מניות רבות ואי אפשר לחשוד בו שהוא שמאלני.
  את ההדלפות עושים עורכי הדין. וגם הדברים שיוצאים הם מאוד רזים. עובדה שהפרשות שמתפוצצות כרגע זה אחרי חודשים של חקירות שקטות.
  הטענות ההזויות על קונספירציה של המשטרה הן פשוט המשך למסע ההתקפה הפרנואידי של נתניהו. וכמו שאנחנו רואים יש שליטה רבה בתשקורת

 16. פתאום מפכ”ל ערכי שמונה בכל תרועה רמה בגלל היותו מהצד הימני של המפה הפוליטית נהיה לא מתאים או סתם לא מבין או מדרדר את המשטרה ועוד חסר שתרשמו שהוא בוגד ושונא ישראל.. ולמה כל זה.. בגלל שהוא חושף בפניכם את פניו המושחתות של ביבי וחבורתו…

 17. צריך להעיף מהכנסת התקשורת הפקליטות והמשטרה כול מי שהיה פעם……. אוהד שרוף של אחת מקבוצות הספורט הפועל תל-אביב מכבי תל-אביב בית”ר ירושלים והפעל ירושלים (וגם בני סכנין)בכדורגל או בכדורסל . הם מכניסים את כול השנאה הפטולוגית והילדותית שיש בין אוהדים של הקבוצות לחיים הציבוריים . זו הסיבה שמשטרת ישראל הפכה ל”מתפרת ישראל” בראשות יהיר לפיד וחבורתו.

 18. כנסת בה שולטת זיבורית של הליכוד. אמסלם איש אשפתות. ביטון נתבע על מעילה בכספי ציבור. תקצר היריעה. לא רואה את המדינה מתקיימת לאורך ימים

 19. אלשיך מלח הארץ, עם זאת להטיל אשמה כה חמורה על ראש הממשלה בלי ביסוס עובדתי בראיון בתקשורת הוא חמור מאוד,
  הוא מפכל המשטרה ולא עתונאי שיכול לזרוק ספקולציות ללא הצגת ראיות
  יואיל בטובו להתנצל שטעה במקום להתחפר ולפגוע באמינות המשטרה.
  שיהיה לו עובדות המאשרות את דבריו יוכל לפנות ליועמש ולהגיש כתב אישום.

 20. זבל של מפכ”ל!!!! והיכן גלעד ארדן שלא רק ששותק אלא נותן גיבוי מלא בכל ראיון שלו לקרקס שמתנהל ותככן הזה אלשיך